Analizy

Międzynarodowe rynki listów zastawnych znacznie bardziej rozwinięte od naszego

Za granicą listy zastawne uznawane są za kluczowy instrument finansowania rynku nieruchomości
Foto: Adobestock

. Wartość wyemitowanych listów zastawnych na koniec 2019 r. osiągnęła 2,6 bln euro (w krajach Unii Europejskiej). Podmioty prowadzące działalność w Danii, we Francji, w Niemczech, Hiszpanii i Szwecji odpowiadają za 60 proc. wartości nominalnej wszystkich emisji przeprowadzonych na rynkach UE. Jednym z powodów, dla których europejski rynek obligacji zabezpieczonych osiągnął wysoki poziom rozwoju, jest fakt, że wiele państw członkowskich od dawna ma odpowiednio ukształtowane systemy prawne i tradycje dotyczące emisji takich instrumentów.

Foto: GG Parkiet

Polski rynek listów zastawnych nadal jest we wczesnej fazie rozwoju. Jest niewielki i charakteryzuje się niską płynnością. Na koniec 2020 r. wartość wyemitowanych przez polskie banki hipoteczne i pozostających w obiegu listów zastawnych wyniosła 26,6 mld zł, tylko o 300 mln zł więcej niż rok wcześniej. Relacja wartości nominalnej wyemitowanych listów zastawnych do wartości wszystkich kredytów hipotecznych udzielonych gospodarstwom domowym przez polski sektor bankowy wynosiła jedynie 5,5 proc. (na koniec 2019 r. było to 5,9 proc.). To wskaźnik znacznie niższy niż w najbardziej rozwiniętych krajach pod tym względem, takich jak Szwecja (56 proc.), Hiszpania i Włochy (po 45 proc.) czy Norwegia i Austria (po 41 proc.). Także w Czechach i na Węgrzech jest wielokrotnie wyższy niż u nas i wynosi po około 29 proc. Podobnie jest ze wskaźnikiem wartości listów zastawnych do PKB. U nas to tylko 1,2 proc., np. w Szwecji jest to 50 proc. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.