Analizy

Analitycy techniczni typują 9 spółek na maj

Portfel pokonał w kwietniu WIG o 17,2 pkt proc. Analitycy bardzo dobrze wykorzystali panujące na rynku warunki. Na maj wytypowali dziewięć spółek. Przede wszystkim stawiają na mniejsze podmioty.
Foto: Bloomberg

Krzysztof Borowski SGH

Unimot

Cena akcji paliwowej spółki wybiła się w górę z luką hossy i to poza górną wstęgę Bollingera. Zwyżkę tę można uznać za drugą nogę w formacji V z platformą. Wskazanie kupna jest obecne na MACD (przełamał linię zero) oraz DI+ i DI-. ROC zakręcił w górę ponad linią zero, przełamując swoją średnią ruchomą. Ostatnie dwie świece z kwietnia są interpretowane jako napływ środków na rynek tego waloru. W układzie tygodniowym MACD zakręca w stronę swojej średniej, nieco poniżej linii zero, a wskaźnik DI+/DI- jest bliski wygenerowania sygnału kupna.

Takie wskazanie powstało właśnie na Parabolic. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja zakręcił w górę (napływ środków na rynek waloru).

Bartosz Sawicki TMS Brokres

Rainbow Tours

Notowania akcji turystycznej spółki zakończyły kwiecień silną zwyżką. W jej ramach został przebity cały szereg oporów, co otworzyło znaczną przestrzeń do kontynuacji odbicia. Kurs akcji sforsował szczyt z początku kwietnia i kończyły miesiąc nad dołkiem z maja 2019 r. Została również przebita 55-sesyjna średnia ruchoma, co powinno otwierać drogę do średniej 200-sesyjnej przebiegającej przy 25,7 zł. Kurs wyszedł też nad poziom 38,2 proc. zniesienia Fibo dla rozpoczętego w lutym załamania. Ponadto ostatni impuls wzrostowy przekracza swoim zasięgiem skalę wzrostu, co neguje hipotezę, że formowana jest prosta korekta ABC.

Tendencję wzrostową potwierdza przebieg najważniejszych oscylatorów i wskaźników.

Sobiesław Kozłowski Noble Securities

Brand24

Spółka dynamicznie znosi przecenę z 2019 r. Fala spadkowa trwająca od lipca 2019 r. do 16 marca 2020 r. została zniesiona w 38,2 proc. Notowania szybko przebiły SMA55 i SMA100, natomiast aktualnie SMA55 przebija SMA100, co sprzyja stronie popytowej. Ponadto notowania testują SMA233, czyli rejon 28,11 zł. RSI oraz STS wkraczają do obszaru technicznego wykupienia, co sprzyja technice tzw. strzału stochastycznego. W dłuższym okresie notowania zniosły 23,6 proc. spadku trwającego od marca 2018 r., w wyniku czego opór w rejonie 31,7 zł jest następnym celem strony popytowej. Z fundamentalnego punktu widzenia beneficjentem zawirowań związanych z koronawirusem są spółki zorientowane na internet, w tym Brand24. Poza tym wcześniejsza niż dotychczas sygnalizowana publikacja wyników zdaje się sprzyjać nastawieniu do spółki.

Łukasz Stefanik X-Trade Brokers

PKN Orlen

W ubiegłym miesiącu praktycznie wszystkie spółki odrabiały solidne straty z marca, a w maju ruch ten może być kontynuowany. PKN Orlen zdołał odbić się już ponad 40 proc. od dołka, a patrząc technicznie na interwał dzienny, istnieje szansa na dalszą zwyżkę. Kurs zdołał wybić się powyżej linii trendu spadkowego, która została wyznaczona po szczytach z listopada 2019 r. i stycznia 2020 r., co jest pierwszą oznaką zmiany tendencji. Dodatkowo analizując wykres pod kątem klasycznej AT, buduje się formacja odwróconej głowy z ramionami, która również zapowiada zwyżki. Ponadto podpierając się średnią kroczącą SMA40, doszło do jej wybicia, a wcześniej przez dłuższy czas notowania utrzymywały się poniżej (właściwe od listopada 2019 r.). Potencjalny zasięg dla zwyżek to nawet okolice poziomu 76 zł, co oznaczałoby ruch na ponad 20 proc. w górę.

Piotr Kaźmierkiewicz BM Pekao

BoomBit

Widoczna na wykresie dziennym sekwencja coraz wyżej umiejscowionych dołków potwierdza, że od kilku tygodni walory spółki BoomBit znajdują się w trendzie wzrostowym. Marcowe tąpnięcie spotkało się z niemal natychmiastową kontrą popytu, a późniejszy ruch powrotny powyżej przebiegu SMA50 z jednej strony potwierdził znaczenie wsparcia w okolicach poziomu 10 zł, z drugiej zaś pozwolił na wykreślenie przebiegu dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, który dobrze opisuje zmiany notowań akcji spółki w tym roku. Patrząc na wykres w ujęciu tygodniowym, ostatnie sesje wpisują się w format kreślonych fal wzrostowych, gdzie po mocnych dwu-, trzydniowych zrywach zazwyczaj nadchodzi niewielkie, co do skali, cofnięcie i konsolidacja kursu w oczekiwaniu na nowy impuls. Kluczowym wsparciem w ujęciu średnioterminowym jest linia trendu (obecnie okolice 14,4 zł), która wzmocniona jest przebiegającą nieopodal SMA200 (14,97 zł). Jej utrzymanie pozwala z większym prawdopodobieństwem oczekiwać kontynuacji panującej tendencji niż jej załamania.

Michał Pietrzyca DM BOŚ

Biomed Lublin

Spółka podała, że rozpoczyna właśnie produkcję leków na Covid-19 z osocza ludzkiego. Inwestorom trudno teraz zaakceptować potężne wywindowanie notowań z okolic długofalowego wsparcia 0,68 zł do okolic 6 zł. Niemniej zmiana nastawienia do rynku byka nastąpiła na skokowym, agresywnym wzroście aktywności handlu, co zostało wytłumaczone diametralną poprawą fundamentów spółki. Technika, analiza ilościowa i statystyczna wskazują łącznie silny trend wzrostowy. Stawiam zatem na klasyczną kontynuację inicjowania hossy na jednym z najsilniejszych relatywnie walorów z GPW. Przy czym Biomed Lublin posiada tygodniową zmienność rzędu 12 proc., więc jest to spółka tylko dla doświadczonych inwestorów, którzy wiedzą, że możliwa jest na takim rynku zmienność nawet na poziomie 30–50 proc. Jeśli chodzi o presję do realizacji ostatnio zdobytych zysków, to już ją mieliśmy w okresie od 6.04 do 14.04. Stąd łatwo czyta się ostatni spoczynek spółki w formie „spodka" 4,08–2,48 zł. Wybicie się z jego zakresu powinno stanowić o aktywowaniu silnego potencjału dla dłuższej fali kierunkowej.

Marcin Brendota BM Alior Banku

Grupa Azoty

Kurs akcji na wykresie liniowym w kwietniu przełamał ponadośmiomiesięczną spadkową linię oporu. W drugiej połowie miesiąca został wykonany ruch powrotny do jej przebiegu z późniejszym wzrostowym odbiciem, co wzmacnia sygnał. Ostatni wierzchołek z połowy kwietnia sięgnął pierwszej strefy oporu zniesienia 38,2 proc. (28,42 zł) z całej fali spadkowej zapoczątkowanej w lipcu 2019 r. Kolejna bariera zniesienia 50 proc. to ok. 31,8 zł. Linie wskaźników DMI podtrzymują sygnał kupna, jednocześnie miernik siły trendu ADX pozostaje ponad wymaganym progiem 30 pkt. Na diagramie tygodniowym kurs wybił się ponad średnią 15-tygodniową, na MACD został wygenerowany sygnał kupna. W układzie miesięcznym świecowym pojawił się układ mocno przypominający formację gwiazdy porannej. Jednocześnie w tym interwale są wyraźnie zaakcentowane pozytywne dywergencje na RSI i MACD względem ostatnich dołków.

Przemysław Smoliński BM PKO BP

Budimex

Po dynamicznej korekcie z pierwszej połowy marca Budimex od kilku tygodni silnie zwyżkuje. Półtora tygodnia temu kurs pokonał opór na poziomie średnioterminowego maksimum ze stycznia bieżącego roku, sugerując trwałe zakończenie korekcyjnych spadków i powrót trendu wzrostowego rozpoczętego w drugiej połowie 2018 r. Choć w ubiegłym tygodniu dynamika ruchu znacząco zmalała i kurs przeszedł w konsolidację, to jednak cały czas pozostaje powyżej przełamanego poziomu. W obecnej chwili nic nie wskazuje na jego trwałe zakończenie lub odwrócenie krótkoterminowej tendencji na spadkową i w najbliższym czasie można oczekiwać kontynuacji wcześniejszego trendu wzrostowego w kierunku szczytu z pierwszej połowy 2017 r.

Michał Krajczewski BM BNP Paribas

Asseco SEE

Kurs akcji informatycznej spółki z grupy Asseco znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Nie został on zatrzymany przez rynkową wyprzedaż w lutym i marcu, co świadczy zarówno o sile trendu, jak i popycie na akcje tej firmy. Po konsolidacji w okresie ostatnich tygodni kurs akcji Asseco SEE w ostatnich dniach podjął atak na historyczne maksima. Ich pokonanie będzie sygnałem do kontynuacji trendu wzrostowego w kolejnych tygodniach. Biorąc pod uwagę zakres ruchu bocznego, można się spodziewać aprecjacji w kierunku kolejnego okrągłego poziomu 40 zł. Wsparciem są obecne maksima w okolicach 30 zł.

Przypomnijmy, jak sprawdziły się marcowe typy ekspertów: Analitycy techniczni z najlepszym wynikiem w historii

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.