Analizy

Szczęśliwa i pechowa siódemka

Otwarcie sezonu wiosna–lato przyniosło większości krajowych marek obuwniczych i odzieżowych wzrost sprzedaży.
Foto: Fotorzepa/Magda Starowieyska
Foto: GG Parkiet

Od początku 2017 roku akcje siedmiu spośród największych firm odzieżowych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zyskały na wartości, a siedmiu potaniały. Zarobili akcjonariusze Protektora, CDRL, Bytomia, CCC, LPP, Solaru i Wittchenu. Tracili posiadacze walorów Wojasa, Vistuli, Monnari, Gino Rossi, Próchnika, TXM i Redanu. Najsilniej rosły kursy firm, po których można spodziewać się zmian właścicielskich oraz tych, które w pierwszym miesiącu sprzedaży nowej kolekcji wiosna–lato dynamicznie zwiększały obroty.

Nisze i kandydaci do przejęć

Najmocniej w tym roku (do 10 kwietnia br.) podrożały walory Protektora, producenta obuwia specjalistycznego dla przemysłu i służb mundurowych. Kurs spółki skoczył o ponad 25 proc. do 3,77 zł. Firma nie dzieli się danymi cząstkowymi o przychodach ze sprzedaży, jak robią to pozostali przedstawiciele branży, a mimo to przyciągnęła uwagę inwestorów. Być może dlatego, że w akcjonariacie spółki ujawniła się firma inwestycyjna Luma Investments prowadzona przez byłych menedżerów PKP. 4 kwietnia Protektor podał, że Luma przekroczyła próg 5-proc. w kapitale spółki. W przyszłym tygodniu opublikujemy wywiad z prezesem Protektora – Piotrem Skrzyńskim, w którym wyjaśnia on m.in., jakiego tempa wzrostu przychodów spodziewa się po firmie w tym roku oraz jak na wyniki wpłynie przeniesienie części produkcji obuwia z Mołdawii do Polski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.