REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Uwaga na chińską inflację

Co łączy wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (ang. Producer Price Index, skrót PPI) Chin z kondycją giełd rynków wschodzących? Może on np. ostrzegać przed zbliżającym się zagrożeniem.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Callum Thomas z Topdown Charts przygotował niedawno pięć wykresów tygodnia. Na jednym z nich przedstawił związek między inflacją PPI Chin a zachowaniem się rynków wschodzących, jaki można zaobserwować w ostatnich kilkunastu latach.

Jak zaznacza Callum Thomas, giełdy rynków wschodzących radzą sobie znacznie lepiej w momencie, gdy inflacja PPI w Chinach jest stabilna lub przyspiesza. Inaczej jest w przypadku, gdy inflacja PPI Państwa Środka jest zbyt wysoka lub występuje deflacja – wtedy giełdy krajów wschodzących radzą sobie gorzej. Wyjątkiem w przypadku deflacji był 2009 rok, gdy Chiny stosowały intensywną strategię pokryzysową stymulowania gospodarki.

Choć sytuacja na początku roku jest bardzo dobra na giełdach krajów wschodzących, to dość mocno niepokoi wskaźnik PPI w Chinach balansujący obecnie w okolicach zera. Dlatego ekspert z Topdown Charts radzi baczne obserwowanie powyższej zależności w kolejnych miesiącach.

SAŁ


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA