Analizy

#WykresDnia: Nielegalne finansowania Bitcoinem?

Bitcoin spadł o ponad 5 proc., ponieważ kryptowaluty mogą mieć problemy z prawodawcami i organami regulacyjnymi.
Foto: Adobestock
Foto: parkiet.com

Janet Yellen, kandydatka na sekretarza skarbu, prezydenta elekta Joe Bidena, zasugerowała we wtorek, że ustawodawcy „ograniczają" wykorzystanie kryptowalut, takich jak bitcoin, z powodu obaw, że są one „głównie" wykorzystywane do nielegalnych działań.

Cena bitcoina wzrosła o około 300 proc. w ciągu ostatniego roku. W środę bitcoin spadł o 7,59 proc., do 34183,57 USD, podczas gdy ethereum spadło o 9,74 proc., do 1259,97 USD, po tym, jak we wtorek osiągnęło rekord wszechczasów ponad 1430 USD.

Komentarze Yellen sugerowały, że nadchodząca administracja Bidena może być wrogo nastawiona do kryptowalut i zwiększać regulacje. Organy nadzorcze na całym świecie, od Europejskiego Banku Centralnego po brytyjski organ nadzoru finansowego, wyraziły ostatnio obawy dotyczące kryptowalut, takich jak bitcoin.

Senator Maggie Hassan zapytała Yellen podczas jej przesłuchania potwierdzającego we wtorek o niebezpieczeństwo terrorystów używających kryptowalut.

„Masz absolutną rację, że są technologie, które umożliwią tę zmianę w czasie, i musimy się upewnić, że nasze metody radzenia sobie z tymi sprawami, z finansowaniem terroryzmu, zmieniają się wraz ze zmianą technologii" - powiedziała Yellen. „Kryptowaluty budzą szczególne obawy. Myślę, że wiele z nich jest wykorzystywanych - przynajmniej w sensie transakcyjnym - głównie do nielegalnego finansowania. I myślę, że naprawdę musimy zbadać sposoby, w jakie możemy ograniczyć ich użycie i upewnić się, że pranie pieniędzy nie odbywa się za pośrednictwem tych kanałów".

Hassan pytał o zeszłoroczną ustawę National Defense Authorization Act, która zawiera przepis dotyczący zbadania, w jaki sposób terroryści mogą wykorzystywać nowe technologie finansowe do zbierania funduszy.

Władze federalne badają obecnie, czy istnieje związek między grudniową transakcją bitcoinami dokonaną przez nieżyjącego już francuskiego programistę komputerowego Laurenta Bacheliera z prawicowymi postaciami a atakiem na Kapitol na początku tego miesiąca. Wydaje się, że kilku odbiorców transakcji było w Kapitolu 6 stycznia.

Jako przewodnicząca Fed, Yellen powiedziała, że ??nie chce nadmiernie regulować przestrzeni kryptowalut, chociaż w różnych momentach swojej kadencji i bezpośrednio po niej odrzucała bitcoiny. Obejmując urząd, będzie nadzorować szereg proponowanych regulacji za pośrednictwem sieci Financial Crimes Enforcement Network, w tym kontrowersyjną regułę, która wymagałaby, aby giełdy gromadziły i przechowywały informacje o kontrahentach dla anonimowych portfeli.

Komentarze Yellen pokrywały się z wypowiedziami prezes EBC Christine Lagarde, która powiedziała w zeszłym tygodniu, że bitcoin był używany do „całkowicie nagannego prania pieniędzy". Główni inwestorzy wyrazili podobne obawy. Warren Buffet powiedział w zeszłym roku, że „Bitcoin był używany do nielegalnego przemieszczania sporych ilości pieniędzy". Powiedział, że inwestorzy powinni „chodzić po krótkich walizkach", ponieważ przestępcy nie będą już potrzebować ich do noszenia przy sobie gotówki.

Kryptowaluty to waluty cyfrowe, które nie mają formy fizycznej i nie są kontrolowane przez scentralizowany organ, taki jak bank centralny. Oznacza to, że są one w dużej mierze nieuregulowane i niemożliwe do wykrycia, co czyni je atrakcyjnymi dla przestępców. Ale ich zwolennicy twierdzą, że brak centralnej kontroli czyni je atrakcyjnymi z innych względów. Na przykład argumentują, że bitcoin może chronić przed deprecjacją walut krajowych, gdy banki centralne uruchamiają ogromne programy stymulacyjne. „Król kryptowalut jest podstawą dla powstającego alternatywnego systemu finansowego" - powiedział Paolo Ardoino, dyrektor ds. technologii w giełdzie kryptowalut Bitfinex. „Bitcoin zapewnia solidne podstawy dla oszałamiającej gamy projektów, z których niektóre fundamentalnie zmienią charakter pieniądza do końca dekady" - dodał. Produkty z bitcoinem obejmują fundusze i opcje.

Regulatorzy wezwali do ostrożności. Wcześniej w tym miesiącu brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego stwierdził, że osoby inwestujące w kryptowaluty, takie jak bitcoin i ethereum, mogą „stracić wszystkie swoje pieniądze".

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.