REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Na giełdach zrobiło się tanio?

Analizując zmiany wskaźnika Cena/Zysk (C/Z) dla indeksów MSCI Emerging Markets oraz MSCI Europe, można dojść do wniosku, że to dobry czas na giełdowe zakupy.
Foto: Adobestock
Foto: pbs.twimg.com

Aktywny uczestnik mediów społecznościowych Jeroen Blokland z Robeco Asset Management zaprezentował wykresy, które wlewają nadzieję w serca inwestorów. Pierwszy z nich dotyczy korzystnych wycen akcji rynków wschodzących. Ekspert przedstawił zmiany wskaźnika C/Z dla MSCI Emerging Markets Index, na które składają się akcje dużych i średnich spółek z 24 krajów zaliczanych do rynków wschodzących.

Po ubiegłym roku, który był zdominowany przez fatalną kondycję tureckiej liry oraz argentyńskiego peso, nastawienie inwestorów do rynków wschodzących był bardzo złe. Do tego doszła „wojna handlowa" między USA i Chinami, co spowodowało jeszcze większy odwrót od rynków wschodzących do tzw. bezpiecznych przystani. W konsekwencji główne indeksy akcji rynków wschodzących zanotowały gwałtowne przeceny w 2018 r. Teraz – m.in. zdaniem Jeroena Bloklanda – stwarza to okazję do giełdowych zakupów, oczywiście zakładając, że globalna gospodarka nie ulegnie gwałtownemu załamaniu.

Foto: pbs.twimg.com

Drugi wykres eksperta Robeco również dotyczy zmian wskaźnika C/Z, tyle że jest przedstawiony w odniesieniu do europejskich akcji (pod lupę wzięty został MSCI Europe Index, składający się z dużych i średnich spółek z 15 europejskich krajów zaliczanych do rynków rozwiniętych). Blokland zwraca uwagę, że od połowy 2016 r. wyceny akcji w Europie nieustannie spadają – wskaźnik C/Z MSCI Europe Index spadł z prawie 29 do 15 obecnie. I po raz pierwszy od dawna akcje „wyglądają tanio".

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA