Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
dr Mirosław Kachniewski, prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?
Krajowy Plan Odbudowy to plan opracowywany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, który ma być podstawą do uzyskania środków unijnych z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (tj. funduszu służącego odbudowie gospodarki UE po pandemii). Ponadto, rząd pracuje nad tzw. Nowym Ładem – czyli szerokim programem społeczno-gospodarczym obejmującym m.in. wydatkowanie środków publicznych, wspieranie wytypowanych sektorów gospodarki i zmiany legislacyjne, który ma obejmować m.in. takie filary, jak wspieranie inwestycji, służba zdrowia oraz zmiany w systemie podatkowym. Jeżeli chodzi o elementy podatkowe, to stanowić one mają istotny element Nowego Ładu. Najistotniejsze wydają się być zmiany w opodatkowaniu pracy, których istotą ma być zmniejszenie opodatkowania osób najmniej zarabiających. Pomysł sprowadza się do wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w kwocie 30 tys. zł rocznie. Oznaczałoby to m.in. emeryturę bez podatku do kwoty 2,5 tys. zł. Ponieważ zmiana ta oznaczałaby obniżenie obciążeń podatkowych dla ogółu podatników, jej koszty dla państwa (i samorządów) byłyby jednak bardzo wysokie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.