Akademia Parkietu

Ile trzeba odkładać, żeby zgromadzić znaczącą kwotę

Zebranie dużych oszczędności wymaga długiego okresu, systematyczności, sporych wyrzeczeń i powodzenia w inwestycjach Nie każdy może sobie pozwolić, żeby przez 40 lat co miesiąc inwestować 1 tys. zł.
Foto: Adobestock

A to pozwoliłoby zgromadzić kapitał przekraczający 1,6 mln zł (przy początkowej wpłacie 20 tys. zł). Pod warunkiem że średnia roczna stopa zwrotu wyniosłaby 5 proc., co wcale nie jest łatwe do osiągnięcia. Przy przeciętnych dochodach (w 2020 r. średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 5,4 tys. zł brutto, 3,9 tys. zł netto przy umowie o pracę) i odkładaniu ok. 10 proc. pensji możemy zebrać przez 20–30 lat kilkaset tysięcy złotych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.