#WykresDnia: Wartość netto Trumpa spadła o 1 mld dolarów

Akcje należącej do Donalda Trumpa firmy zajmującej się mediami społecznościowymi zniwelowały swoje zyski z IPO po tym, jak firma ujawniła, że w 2023 r. straciła ponad 58 mln dolarów, a jednocześnie wygenerowała zaledwie 4,1 mln dolarów przychodów.

Publikacja: 02.04.2024 09:28

#WykresDnia: Wartość netto Trumpa spadła o 1 mld dolarów

Foto: AFP

parkiet.com

Wartość netto Donalda Trumpa spadła o 1 miliard dolarów, podobnie jak udziały w jego firmie w mediach społecznościowych, po ujawnieniu przez nią straty przekraczającej 58 milionów dolarów w 2023 roku w związku ze wzrostem przychodów platformy Truth Social byłego prezydenta.

Akcje Trump Media & Technology Group Corp. spadły w poniedziałek o 21 proc. do 48,66 dolarów za akcję, czyli poniżej poziomu 49,95 dolarów, na którym tydzień temu notowany był wehikuł blank check, z którym się połączył. Z dokumentów złożonych w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wynika, że ​​Trump jest właścicielem 57 proc. udziałów w spółce, a jego udziały są obecnie warte na papierze 3,76 miliarda dolarów.

Według danych zebranych przez Bloomberg jego majątek netto zmniejszył się do 6,4 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 14 proc.

Trump Media wygenerował zaledwie 4,1 miliona dolarów przychodów za cały rok, jak podano w poniedziałkowym porannym programie, co podkreśla, jak wysoko jest ceniona w porównaniu z innymi spółkami. Firma nie podaje liczby aktywnych użytkowników, ujawniając w swoim prospekcie w lutym jedynie, że Truth Social ma około 9 milionów rejestracji na swoich platformach.

Do tej pory firma odnotowała w tym roku błyskawiczne zyski, a jej wartość rynkowa wyniosła około 6,6 miliarda dolarów po tym, jak stała się giełdą memów i zachwyciła handlowców detalicznych.

Reddit Inc. – która weszła na giełdę w zeszłym miesiącu i ma podobną wycenę – w ostatnim kwartale miała 267,5 miliona aktywnych użytkowników tygodniowo i wygenerowała w zeszłym roku przychody w wysokości 804 milionów dolarów. Tymczasem Snap Inc., którego wartość rynkowa wynosi 19 miliardów dolarów, odnotowała stratę netto w wysokości 1,3 miliarda dolarów przy sprzedaży w zeszłym roku wynoszącej 4,6 miliarda dolarów. Snap szacuje, że dzienna liczba aktywnych użytkowników w pierwszym kwartale wynosiła około 420 milionów.

Trump boryka się obecnie z problemami prawnymi, w tym czterema postępowaniami karnymi. Pierwszy proces – dotyczący sfałszowania dokumentacji biznesowej w celu ukrycia potajemnych płatności na rzecz gwiazdy porno przed wyborami w 2016 r. – ma rozpocząć się 15 kwietnia. Ma on również wyznaczony na 4 kwietnia termin wniesienia kaucji w wysokości 175 mln dolarów po decyzji prokuratora generalnego Nowego Jorku, który udowodnił na rozprawie, że w transakcjach bankowych Trump zawyżał swój majątek netto o miliardy dolarów rocznie. B. prezydent odwołuje się od tego wyroku.

Rozbieżność między handlem akcjami Trump Media a wynikami podstawowej działalności wskazuje, że niektórzy inwestorzy wykorzystują to do sygnalizowania, że ​​wspierają wysiłki Trumpa na rzecz reelekcji. Akcje, które są notowane od 2021 r. pod tickerem SPAC, wzrosły w tym roku ponad trzykrotnie, gdy wielu inwestorów detalicznych pompowało je postami na forach Stocktwits i Reddit WallStreetBets.

Pprzychody Trump Media wzrosły z 1,47 mln dolarów w 2022 r., po czym przekształciły się w roczną stratę. W 2022 roku spółka odnotowała zysk w wysokości 50,5 mln dolarów po wzroście wynikającym ze zmiany wartości obligacji zamiennych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych firm działających w mediach społecznościowych, które chwala się takimi wskaźnikami jak aktywni użytkownicy lub przychody na użytkownika, Trump Media „uważa, że ​​trzymanie się tradycyjnych kluczowych wskaźników wydajności” może „odwrócić uwagę od strategicznej oceny postępu i wzrostu swojej działalności”, napisano w prospekcie.

Kiedy organy regulacyjne zapytały o liczbę rejestracji i użytkowników Truth Social, firma odmówiła ich podania i ostatecznie ujawniła tylko same rejestracje – wynika z dokumentów.

Trump nie może natychmiast sprzedać udziałów ze względu na sześciomiesięczną umowę o blokadzie, co utrudnia mu monetyzację akcji i złagodzenie obecnego kryzysu gotówkowego.

Firma medialna Trumpa zadebiutowała w zeszłym tygodniu po zamknięciu fuzji z Digital World Acquisition Corp., co przyniosło ponad 275 milionów dolarów bardzo potrzebnej gotówki. Startup medialny ostrzegł, że bez transakcji istnieją obawy, że może zbankrutować. Według domów maklerskich podwyższona wycena sprawiła, że ​​obstawianie przeciwko nim jest kosztowne i ryzykowne, ponieważ sprzedający z krótką pozycją ponoszą roczne koszty finansowania w wysokości 500 proc. To sprawia, że ​​jest to najdroższa amerykańska firma, przeciwko której można stawiać zakłady, z krótkimi odsetkami o wartości ponad 100 milionów dolarów i dużą marżą, jak pokazują dane firmy analitycznej S3 Partners.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty