Goldman Sachs: niższy wzrost PKB USA, wyższe ryzyko recesji

Goldman Sachs obniża prognozę wzrostu amerykańskiego PKB w 2025 r. w IV kw./IV kw. do 0,5 proc. i podnosi 12-miesięczne prawdopodobieństwo recesji z 35 do 45 proc.

Publikacja: 07.04.2025 13:48

Goldman Sachs: niższy wzrost PKB USA, wyższe ryzyko recesji

Foto: Bloomberg

Według amerykańskiego banku będzie to następstwo gwałtownego zacieśnienia warunków finansowych, bojkotu zagranicznych konsumentów i ciągłego wzrostu niepewności politycznej, który prawdopodobnie obniży wydatki kapitałowe bardziej, niż analitycy zakładali wcześniej. – Ta bazowa prognoza nadal opiera się na naszym stałym założeniu, że efektywna stawka celna USA wzrośnie łącznie o 15 pp, co wymagałoby teraz znacznej redukcji taryf, które mają wejść w życie 9 kwietnia – stwierdzili.

Czytaj więcej

Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?

Trzy obniżki stóp Fed

Goldman Sachs spodziewa się, że w obecnej nierecesyjnej linii bazowej Fed dostarczy pakiet trzech kolejnych obniżek stóp o 25 pb, począwszy od czerwca (w porównaniu z lipcem wcześniej), obniżając stopę funduszy do 3,5-3,75 proc. – W scenariuszu recesji spodziewalibyśmy się, że Fed obniży o około 200 pb w ciągu następnego roku. Nasza ważona prawdopodobieństwem prognoza Fed zakłada obecnie 130 pb obniżek stóp w tym roku (w porównaniu z 105 pb wcześniej, co odzwierciedla wzrost naszego prawdopodobieństwa recesji), podobnie jak ceny rynkowe z piątkowego zamknięcia – stwierdzili analitycy.

Prezydent Trump ogłosił 2 kwietnia taryfę „wzajemną”, która była znacznie wyższa, niż oczekiwała większość uczestników rynku. Minimalna taryfa w wysokości 10% została już wdrożona, a pozostała część taryfy „wzajemnej” – która znacznie podniosłaby stawki taryfowe dla wielu krajów – ma zostać wdrożona 9 kwietnia. – Spodziewaliśmy się, że Biały Dom ogłosi najpierw bardziej agresywną taryfę, a następnie nieco ją obniży, ale ogłoszenie sugeruje wyraźne ryzyko wzrostu dla naszego stałego założenia, że ​​taryfa „wzajemna” i inne taryfy podniosą efektywną stawkę taryfową łącznie o 15 pp – napisali analitycy Goldman Sachs.

Czytaj więcej

Trump apeluje o obniżki stóp, szef Fed woli poczekać

Trzy wydarzenia pogorszyły perspektywy wzrostu

Po pierwsze, warunki finansowe zaostrzyły się bardziej agresywnie niż się spodziewali analitycy, w odpowiedzi na ogłoszenie przez Biały Dom „wzajemnych” taryf i ogłoszenie przez chiński rząd taryf odwetowych na eksport z USA. Wynika to częściowo z faktu, że oba ogłoszenia były bardziej agresywne niż oczekiwano. Ale sugeruje to również, że wrażliwość warunków finansowych na rosnące taryfy odbija się od umiarkowanych poziomów z początku 2025 r. w kierunku bardziej wygórowanych poziomów obserwowanych w wojnie handlowej w latach 2018–2019.

Po drugie, analiza GS zmniejszonej turystyki zagranicznej do USA i bojkotów zagranicznych konsumentów sugeruje dodatkowe 0,1-0,2 pp. straty dla wzrostu PKB w 2025 r. – Nasza prognoza zakładała już zdecydowaną reakcję odwetową ze strony rządów zagranicznych, ale nie uwzględniliśmy skutków reakcji ze strony konsumentów – stwierdzili analitycy.

Po trzecie, miary niepewności politycznej gwałtownie wzrosły do ​​poziomów znacznie przekraczających te osiągnięte podczas ostatniej wojny handlowej. Skutki niepewności politycznej prawdopodobnie będą znacznie większe niż w pierwszej wojnie handlowej, ponieważ tym razem znacznie więcej amerykańskich firm prawdopodobnie odczuje niepewność związaną ze znacznie większymi i szerszymi taryfami celnymi USA i zagranicy, a niektóre mogą również odczuć niepewność związaną z innymi obszarami polityki, takimi jak polityka fiskalna i imigracyjna.

– Nasza nowa analiza skutków ekonomicznych niepewności sugeruje znacznie większe straty dla stałych inwestycji biznesowych niż wcześniej uwzględniliśmy w naszej prognozie – około 5 punktów procentowych strat we wzroście nakładów inwestycyjnych w nadchodzącym roku, który obecnie spodziewamy się mniej więcej na tym samym poziomie – i może przełożyć się na zatrudnienie – napisał Goldman Sachs.

Czytaj więcej

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż silny

– Na podstawie naszych zrewidowanych szacunków wpływu tych trzech wydarzeń na PKB obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu PKB w 2025 r. w IV kw./IV kw. z 1,0% do 0,5% i naszą prognozę średniego rocznego wzrostu PKB z 1,5% do 1,3 proc. Na razie podnieśliśmy również nasze 12-miesięczne prawdopodobieństwo recesji z 35% do 45%, co odzwierciedla słabszą prognozę bazowego wzrostu PKB – uważają analitycy.

Ich  zrewidowana prognoza nadal opiera się na naszym stałym założeniu, że efektywna stawka celna USA wzrośnie łącznie o 15 pp, co wymagałoby teraz znacznej redukcji taryf, które mają wejść w życie 9 kwietnia.

Jeśli Biały Dom wdroży większość lub wszystkie taryfy z 9 kwietnia, efektywna stawka celna prawdopodobnie wzrośnie o około 20 pp, gdy te podwyżki i prawdopodobne taryfy sektorowe zaczną obowiązywać, nawet biorąc pod uwagę niektóre porozumienia dotyczące poszczególnych krajów w późniejszym terminie. – Jeśli tak, spodziewamy się zmienić naszą linię bazową, aby prognozować recesję w USA – podsumowali.

Wojna celna Trumpa
Trump zamierza złagodzić skutki taryf dla amerykańskich producentów samochodów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Wojna celna Trumpa
Cła mocno skomplikowały życie krajom, które przyciągały produkcję
Wojna celna Trumpa
Chiny zawiesiły część karnych ceł na import z USA?
Wojna celna Trumpa
Xi przygotowuje Chiny cenzorem i nadzorem do walki z Trumpem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Wojna celna Trumpa
Powell ocalony, a cła na import z Chin mogą spaść
Wojna celna Trumpa
Zwrot akcji na wojnie handlowej. Trump zapowiada mniejsze cła na produkty z Chin