Ostatni tydzień niepewności

Zaczynamy ostatni tydzień maja i prawdopodobnie ostatni tydzień wysokich stóp procentowych. W przyszłym tygodniu aż dwa banki centralne mogą zdecydować się na cięcia stóp procentowych.

Publikacja: 27.05.2024 09:45

Michał Stajniak CFA Starszy Analityk Rynków Finansowych

Michał Stajniak CFA Starszy Analityk Rynków Finansowych

Foto: materiały prasowe

Będzie to Bank Kanady oraz Europejski Bank Centralny. Z kolei Rezerwa Federalna ma podjąć decyzję 12 czerwca, czyli za nieco ponad 2 tygodnie. Rynek nie oczekuje żadnego sygnału ze strony Fed, aczkolwiek więcej na temat perspektyw może dać nam publikacja inflacji PCE w najbliższy piątek.

Ostatni tydzień maja jest raczej spokojny pod względem publikowanych danych. Oczywiście poznamy wiele ważnych odczytów dotyczących wstępnej inflacji. W środę poznamy dane dotyczące inflacji CPI za maj z Polski oraz Niemiec, natomiast w czwartek będzie to wstępna inflacja za maj z Francji. Oczywiście dane z Niemiec i Francji mogą zwiększyć szanse na cięcie ze strony EBC, ale raczej nie powinny zmienić decyzji ze strony europejskich decydentów. Dane z Polski również nie powinny zmienić perspektyw dotyczących polityki monetarnej w Polsce. Nawet Ireneusz Dąbrowski, członek RPP znany raczej z gołębiego usposobienia, mówił o tym, że obniżki mogą pojawić się dopiero w 2025 roku. Niemniej kluczowe dla całego rynku wydają się piątkowe dane dotyczące inflacji PCE z USA. Jest to mocno opóźniony wskaźnik za kwiecień, ale dane mogą utwierdzić Fed w przekonaniu, że nie jest to jeszcze pora na obniżki, choć jeśli dojdzie do zaskoczenia w dół, rynek może na nowo rozbudzić oczekiwania na cięcie stóp procentowych. Oczekuje się utrzymania inflacji za marzec oraz przede wszystkim utrzymania dynamiki odczytów miesięcznych na poziomie 0,3% m/m. To oznacza, że inflacja rośnie jeszcze zbyt szybko, aby osiągnąć cel inflacyjny w terminie prognozy.

Dane danymi, ale w przyszłym tygodniu skończy się niepewność dotycząca kierunku w polityce monetarnej, przynajmniej ze strony Banku Kanady oraz Europejskiego Banku Centralnego. W przypadku BoC konsensus wskazuje już na cięcie, choć rynek wycenia jedynie 65% prawdopodobieństwo takiego ruchu. W przypadku EBC nie ma jeszcze dostępnej prognozy analityków, ale sam rynek wycenia ruch na 90%. Decyzja BoC będzie miała miejsce w przyszłą środę, natomiast EBC w czwartek.

Nie należy również zapominać o decyzji RPP, choć raczej nie powinniśmy oczekiwać po niej fajerwerków. Od strony inflacji oczekuje się odbicia do 2,8% w ujęciu rocznym oraz odczyt miesięczny na poziomie 0,5% m/m. Poziomy te, a w szczególności inflacja miesięczna daje podstawę do tego, aby w tym momencie stóp procentowych nie obniżać. Być może zmieni się to w ostatnim kwartale tego roku.

Przed godziną 10:00 za dolara płacimy 3,9189 zł, za euro 4,2513 zł, za funta 4,9927 zł, za franka 4,2831 zł.

Waluty
DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 25 czerwca - dolar dalej słaby?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Waluty
Cisza przed burzą?
Waluty
Dolar lekko traci na początku tygodnia
Waluty
EURPLN pozostaje nisko
Waluty
Złoty silny głównie względem franka
Waluty
Kolejna obniżka stóp na świecie. Teraz Szwajcaria