Michał Stajniak

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?

Jen zmienia kierunek

Jeszcze na początku lipca para USD/JPY osiągnęła najwyższe poziomy od niemal 40 lat, co związane było z porzuceniem nadziei, że Bank Japonii poprawi sytuację jena.

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych?

Rezygnacja Bidena minimalnie osłabiła dolara

W niedzielę wieczorem polskiego czasu Joe Biden wydał oświadczenie, że rezygnuje z wyścigu o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych. Dla wielu obserwatorów było to zaskoczenie, ale również dla wyborców czy samych członków Partii Demokratycznej ulga.

Powell na sympozjum ekonomicznym w Sintrze

Chociaż z perspektywy amerykańskiej polityki monetarnej kluczowe będzie sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, to w Europie, a konkretnie w portugalskiej Sintrze rozpoczęło się sympozjum zorganizowane przez Europejski Bank Centralny.

Polityka wpływa na EURUSD

Za nami jedno ważne wydarzenie polityczne w USA, czyli pierwsza debata prezydencka między Bidenem oraz Trumpem. Z kolei przed nami drugie ważne wydarzenie, które wpływ będzie miało przede wszystkim na euro, czyli wybory we Francji. EURUSD pozostaje stabilny, ale na niskim poziomie w okolicach 1,0700. Czego oczekiwać po głównej parze walutowej, w szczególności, że czekają nas jeszcze bardzo ważne dane inflacyjne?

Jen najsłabszy od 1986 roku

Mocny amerykański dolar w tym tygodniu, na koniec drugiego kwartału powoduje, że para USDJPY przebija swoje lokalne szczyty z końca kwietnia i znalazła się najwyżej od 1986 roku. Para na stałe zameldowała się powyżej poziomu 160. To oczywiście podnosi pytanie, czy japońskie władze ponownie jak niecałe dwa miesiące temu zdecydują się na interwencję walutową. Co może sprzyjać takiej decyzji? Czy jen może być jeszcze tańszy?

Mamy obniżkę stóp procentowych w Szwajcarii

Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach. Frank pozostaje jednak dosyć mocny, ale przy braku zawirowań geopolitycznych na świecie jego pozycja może się osłabić w najbliższych miesiącach.

Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

Wydaje się, że złoty najgorsze ma już za sobą. W zeszłym tygodniu złoty tracił na fali niepewności europejskich wyborów, które potencjalnie mogą doprowadzić do zmiany układu sił w drugiej największej gospodarce strefy euro.

Bank Japonii nie spieszy się z podwyżkami

Bank Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami, ale zaskoczył swoją decyzją dotyczącą skupu aktywów. Bank nie zamierza redukować skupów w najbliższym czasie, co oznacza utrzymanie akomodacyjnej polityki. Jednocześnie wydźwięk całego posiedzenia nie wskazuje, aby BoJ zdecydował się na podwyżkę stóp w lipcu, chociaż rynek widział do niedawna spore szanse na ten ruch.