Michał Stajniak

Chiny poprawiają nastroje

Na ten moment wydaje się, że kryzys bankowy został zażegnany.

Czy to na pewno koniec kryzysu bankowego?

Jeszcze w piątek wydawało się, że kryzys bankowy może wrócić jeszcze z większym impetem niż było to w przypadku Silicon Valley Bank czy Credit Suisse.

Brak pivotu ratunkiem dla rynku?

Fed zdecydował o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Co więcej, wskazał w swoich projekcjach, że można oczekiwać jeszcze jednego ruchu w kolejnych miesiącach.

Decyzja Fed osłabia dolara

Wczoraj Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podjęła decyzję o podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Chociaż zdecydowana większość parametrów pozostaje w trybie dalszego zacieśniania polityki monetarnej, to jednak najnowsze prognozy sugerują zbliżanie się do końca podwyżek, co negatywnie zostało odebrane przez dolara.

Dolar słabnie przed decyzją Fed

Dolar amerykański nie był tak tani w stosunku do euro od połowy lutego. Jest to oczywiście związane w dużej mierze z dodatkową płynnością, która Fed wrzucił na rynek w związku z problemami sektora bankowego.

Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

Ropa naftowa nie była tak tania od listopada 2021 roku. Spadki cenowe to po części efekt ostatniej paniki związanej z sektorem bankowym, nie tylko w USA, ale również w Europie.

Tania ropa lekiem na problemy?

Ropa nie była tak tania od listopada 2021 r. Można by pomyśleć, że ktoś gdzieś pompuje dodatkowe baryłki ropy i następnie zalewa nią zbilansowany rynek.

Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

O Silicon Valley Bank napisano w zasadzie już niemal wszystko.

Czy bańka właśnie pękła?

Nie inflacja, nie Fed, nie NFP, ani nawet nie konferencja profesora Glapińskiego czy dzisiejsza publikacja raportu o inflacji z Polski przykuwa uwagę inwestorów. Jest to spory problem amerykańskiego sektora bankowego, a konkretnie banku Silicon Valley Bank, który ma problem z regulowaniem wypłat dla swoich klientów. Przez tą sytuację zaczyna przypominać się nam 2008 rok, choć jednocześnie nie ma jeszcze bardzo silnych przesłanek do tego, aby opuszczać rynkowy „statek”.

Podcięte skrzydła jastrzębia?

Jesteśmy już za jednym z kluczowych wydarzeń ostatnich tygodni, czyli przesłuchaniem szefa Fed Jerome Powella przed Kongresem.