Rynek czeka na dzisiejsze półroczne przesłuchanie Powella w Kongresie, które będzie uważnie śledzone szczególnie po narosłej na przestrzeni ostatniego miesiąca wycenie dotyczącej dalszej ścieżki stóp procentowych w USA. Od tego, czy mocniejszy nacisk położony będzie na zagrożenia związane z inflacją, czy na rozpoczęcie już procesu dezinflacji, zależeć będzie reakcja rynkowa. Druga połowa minionego tygodnia była bardzo udana dla akcji, a dalszy rozwój wydarzeń na rynku zależeć będzie od dzisiejszych słów Powella.
Marcowe posiedzenie Fed już za dwa tygodnie. Oprócz dzisiejszego wystąpienia ważne przed nim będą jeszcze piątkowe dane z rynku pracy oraz lutowe dane o inflacji, które poznamy w przyszłym tygodniu.
Bank Rezerwy Australii zgodnie z oczekiwaniami dokonał dziś 25-punktowej podwyżki stóp, ale komunikat był dość gołębi, co wywołało przecenę AUDa oraz tamtejszego rynku długu. Kurs AUDUSD spada na tegoroczne minima poniżej 0.67. RBA jest bowiem bliżej zakończenia cyklu podwyżek stóp. Drugim czynnikiem, który przecenia jeszcze notowania australijskiej waluty, jest deklaracja przez władze w Pekinie stabilizowania wzrostu gospodarczego na relatywnie niskim poziomie w pobliżu 5%. W gronie G10 dolar odbija na wartości, a kurs EURUSD cofa się poniżej 1.07.
Poprawa sentymentu rynkowego powyżej 80 USD za baryłkę wyciąga notowania ropy. Odzyskujący wartość dolar spycha natomiast złoto poniżej 1850 USD za uncję. Udaną sesję zaliczył wczoraj złoty, a kurs EURPLNa spadł do poziomu 4.68. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, wobec której utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie pozostaje scenariuszem bazowym. Niemniej jednak publikacja najnowszych prognoz makroekonomicznych rozjaśni nieco bardziej dalsze perspektywy polityki monetarnej w Polsce.