Niemiecki Dax zaczyna handel powyżej 15600 pkt. Przebieg sesji azjatyckiej był nieco mieszany. To po ogłoszeniu informacji dotyczących stabilizowania chińskiego wzrostu gospodarczego w okolicy 5%. Zmniejsza to szansę na silniejszą stymulację władz w Pekinie.

Opublikowany w piątek odczyt ISM dla sektora usługowego wypadł lepiej od prognoz, ale nie wystraszył inwestorów na Wall Street. Wyniósł on w lutym 55.1 pkt. wobec 55.2 pkt. w styczniu i mediany prognoz na poziomie 54.5 pkt. Potwierdza to, że momentum wzrostowe w gospodarce pozostaje wysokie. Sentyment inwestorów wyraźnie się poprawił po tym, jak z Fed popłynęły głosy, że stopy procentowe nie zostaną podniesione wyżej niż obecnie wycenia to rynek. Dziś kalendarium makroekonomiczne jest praktycznie puste, a z danych najważniejszy będzie oczywiście piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Jutro jednak odbędzie się półroczne przesłuchanie szefa Fed w Kongresie, które będzie uważnie śledzone przez uczestników rynku szczególnie po narosłej w lutym wycenie dotyczącej dalszej ścieżki stóp procentowych w USA.

Na rynku walutowym AUD jest w defensywie po rozczarowaniu związanym z celem wzrostu w Chinach. Przy relatywnie niższym kursie, popyt na surowce importowane z Australii nie będzie tak duży. Z rynkowego punktu widzenia nie jest to do końca zła informacja, bowiem nie powinna sprzyjać dalszemu narastaniu presji inflacyjnej. Bank Rezerwy Australii jutro będzie podejmował decyzję ws. wysokości stóp procentowych. Mediana prognoz zakłada wzrost stóp o 25 punktów bazowych do 3.60%.

W piątek zakończy się ostatnie pod przewodnictwem Kurody posiedzenie Banku Japonii. Pytanie, czy wykona on kolejny krok w kierunku normalizacji polityki monetarnej, czy też pozostawi to już swojemu następcy.

Eurodolar tydzień rozpoczyna płasko w pobliżu 1.06. Kurs EURPLNa pozostaje powyżej 4.70. Ropa po piątkowych wzrostach nieco się koryguje i spada w okolice 79 dolarów za baryłkę WTI. Podobnie złoto, które koryguje się w kierunku 1850 USD za uncję.