RPP w kalendarzu

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara przy 1,0 USD oraz wytracenie dynamiki odbicia PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8129 PLN za euro, 4,8263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,85% w przypadku obligacji 10-letnich.

Publikacja: 05.10.2022 07:55

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Od początku tygodnia obserwujemy relatywną poprawę nastrojów na globalnych rynkach, co pozwoliło na zauważalne odbicie również na wycenie złotego. Popytowy impuls pojawił się w momencie gdy Wlk. Brytania wycofała się z części proponowanych zmian podatkowych, a globalne rentowności długu zaczęły spadać. Głównym „story” są jednak oczekiwania inwestorów iż słabsze dane makro z USA (oraz scenariusz iż szczyt inflacyjny jest już za nami) skłonią Fed do zmiany stanowiska (tzw. pivot Fed) i zmniejszenia presji na dalsze podwyżki stóp. Eurodolar odbił z okolic 0,95 USD do 1,0 USD. Korekta na wycenie dolara zwyczajowo sprzyja notowaniom walut EM, w tym koszykowi CEE, a więc również złotemu. Kurs USD/PLN cofnął się z okolic 5,05 USD do wsparcia na 4,80 PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami decyzji RPP w zakresie stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyższenia kosztu kredytu o 25 pb (do poziomu 7% stopy referencyjnej). Jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się iż będzie to najpewniej ostatni ruch w ramach obecnego cyklu zacieśniania. Odczyt inflacji za wrzesień wyniósł jednak aż 17,2% r/r (flash) co część obserwatorów odebrała jako sygnał iż Rada może dalej „gonić” inflację, pomimo podbijania presji na gospodarkę. Więcej szczegółów najpewniej poznamy w czwartek (konferencja prezesa NBP o 15:00).

Z rynkowego punktu widzenia złoty zanotował korektę wzrostową na bazie osłabienia dolara. PLN zyskał zauważalnie na większości zestawień. W przypadku USD/PLN znaleźliśmy się już jednak blisko istotnego wsparcia, co powinno ograniczać dynamikę dalszych spadków.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty słabszy. Analitycy: Nie ma się czym martwić
Waluty
Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu
Waluty
Kurs złotego znów złapał wiatr w żagle
Waluty
Japoński jen na 34-letnich minimach
Waluty
Złoty szuka równowagi
Waluty
Podwyższona zmienność