Sytuacja na rynkach 9 sierpnia - wyczekiwanie na impuls

Wtorkowy handel na rynkach przebiega przy niższej zmienności, co pokazuje, że inwestorzy zaczynają pozycjonować się pod jutrzejsze dane o lipcowej inflacji CPI.

Publikacja: 09.08.2022 11:27

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Jeżeli pokażą one jej spadek, to rynki nie będą pewne tego, czy FED zdecyduje się we wrześniu podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Zwłaszcza, że nie brak opinii, że posunięcia Rezerwy Federalnej mogą doprowadzić do wyraźnej recesji w gospodarce, tym samym o tzw. "miękkim lądowaniu" będzie można zapomnieć. Tym samym - niższa inflacja oznaczałaby osłabienie się dolara i kontynuację zwyżek na giełdach. Te wczoraj zostały przerwane - indeksy na Wall Street lekko się cofnęły, ale nadal sytuacja techniczna pozostaje dobra.

Dzisiaj rano dolar wypada mieszanie. Pośród G-10 najlepiej wypadają frank i euro, słabsze są natomiast AUD i NZD. Wpływ na waluty Antypodów może mieć nadal utrzymujące się napięcie wokół Tajwanu. Przedłużające się manewry chińskich wojsk wokół wyspy prowadzą do coraz bardziej "szorstkiej" wymiany zdań dyplomatów, a także wymusiły na Tajwanie podjęcie ćwiczeń symulujących obronę przed agresją ze strony Chin.

Dzisiejszy kalendarz makro nie będzie szczególnie pasjonujący. O godz. 14:30 poznamy kwartalne dane z USA o jednostkowych kosztach pracy i jej wydajności.

EURUSD wyprzedza jutrzejsze dane z USA?

Euro jest dzisiaj jedną z silniejszych walut w zestawieniach z dolarem. Trudno wskazać jednoznaczny powód dla tego ruchu. Niewykluczone, że rynek próbuje wyprzedzać jutrzejszy odczyt inflacji CPI z USA. Gdyby była w lipcu niższa niż w czerwcu, to ograniczyłoby to szacunki, co do agresywnego ruchu o 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu.

DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

Słabszy dolar może doprowadzić do wybicia spadkowej linii trendu na EURUSD. Wtedy mocnym oporem byłyby okolice 1,0350 bazujące na wybitym wcześniej dołku z maja b.r.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Japoński jen na 34-letnich minimach
Waluty
Złoty szuka równowagi
Waluty
Podwyższona zmienność
Waluty
Złoty pod presją słabszych danych z gospodarki
Waluty
Srebro przed oporem
Waluty
Złoty odrobił poranne straty z nawiązką