W piątek 23 lutego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Olsztynie rozstrzygnęła przetargi na zaprojektowanie i budowę odcinków Szczuczyn – Ełk Południe oraz Ełk Południe – Wysokie. Oznacza to, że wszystkie trzy odcinki Via Baltica budowane przez olsztyński oddział GDDKiA weszły już w finałową fazę postępowania. Podpisanie kontraktów z wybranymi już wykonawcami będzie jednak możliwe dopiero po rozpatrzeniu ewentualnych odwołań firm, które przegrały przetarg, a także kontroli przeprowadzanej przez Urząd Zamówień Publicznych.
Najkorzystniejsze oferty na budowę obydwu odcinków przedstawiła Polaqua. Zadeklarowała wybudowanie trasy pomiędzy Szczuczynem a Ełkiem Południe za 534,3 miliony złotach, a fragment od Ełku Południe do Wysokiego za 613,2 mln zł. Budowa obu odcinków ma być zakończona w 29 miesięcy od podpisania umowy, ale z wyłączeniem okresów zimowych, trwających od połowy grudnia do połowy marca.
Wcześniej, bo 13 lutego rozstrzygnięty został przetarg na budowę blisko 20-kilometrowego fragmentu trasy od węzła Wysokie do Raczek. Wygrał go Budimex, który zrealizuje inwestycję za 484,3 mln zł. Także w tym przypadku GDDKiA ustaliła czas budowy na 29 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Inwestycje będą realizowane w systemie „projektuj i buduj”. Oznacza to, że wykonawcy prócz przygotowania projektu oraz wybudowania trasy muszą jeszcze zdobyć wszystkie niezbędne pozwolenia związane z prowadzeniem inwestycji i oddaniem trasy do ruchu. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na początku 2021 roku.
Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF). Cała trasa S61 będzie docelowo liczyć 235 kilometrów i przetnie trzy województwa: mazowieckie, podlaskie oraz częściowo warmińsko-mazurskie.