AviaAM Leasing: Problematyczne przepisy

W środę, 7 marca, ruszy przyjmowanie zapisów w wezwaniu do sprzedaży akcji spółki AviaAM Leasing.

Publikacja: 01.03.2018 04:00

Informowała ona, że zgodnie z prawem litewskim wykluczenie akcji z obrotu może się odbyć, gdy akcjonariusze reprezentujący przynajmniej 75 proc. ogólnej liczby głosów zagłosują za taką uchwałą. Jednak jak się dowiedzieliśmy, przepisy pozostawiają w tej sprawie pewne wątpliwości interpretacyjne.

– W efekcie akcjonariusze mniejszościowi są mocno zaniepokojeni całą sytuacją i obawiają się, że mogą zostać pokrzywdzeni – komentuje Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Wysłało ono w środę do GPW i do Komisji Nadzoru Finansowego pismo w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego ewentualnego wykluczenia spółki z obrotu.

– W naszej ocenie na podstawie obowiązujących przepisów do wykluczenia niezbędne będzie podjęcie uchwały przez NWZ w sprawie zniesienia dematerializacji akcji większością 90 proc. głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego – mówi Cieślak.

Wzywającym jest firma Haifo, działająca w porozumieniu z innymi akcjonariuszami. Oferuje 5,62 zł za akcję. W środę kurs wynosił 5,58 zł. Przyjmowanie zapisów w wezwaniu zakończy się 5 kwietnia. Litewska spółka narzuciła bardzo szybkie tempo. Już 9 marca ma się odbyć NWZ w sprawie wycofania akcji z warszawskiej giełdy.

O komentarz poprosiliśmy wzywającego. Podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące progu 75 proc.

– W przypadku wycofania z obrotu na GPW akcji spółki, które są jednocześnie przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w innym państwie, kwestie korporacyjne regulowane są przepisami obowiązującymi w państwie siedziby tej spółki – komentuje Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. To by oznaczało, że w przypadku AviaAM Leasing wskazanie organu uprawionego do podjęcia decyzji o wycofaniu z obrotu na GPW oraz wymaganej większości głosów dla podjęcia takiej uchwały reguluje prawo litewskie. – Samo wezwanie jest ogłaszane zgodnie z przepisami prawa polskiego – podkreśla Barszczewski. KMK

Transport
Po wakacjach zacznie przybywać nowych odcinków szybkich dróg
Transport
Transport intermodalny będzie zyskiwał na znaczeniu
Transport
Zarząd ATC Cargo kontynuuje prace nad rozwojem usług
Transport
Trudne rozmowy zarządu PKP Cargo ze związkowcami
Transport
Trans Polonia skokowo zwiększy skalę działalności i wyniki
Transport
PKP Cargo planuje wypracować zysk netto pod koniec przyszłego roku