– Badania te chcemy rozpocząć na przełomie I i II kwartału 2017 r. Potrwają prawdopodobnie kilka miesięcy, jednak niezależnie od tego wcześniej możemy pozyskać pozwolenie na dopuszczenie produktu do sprzedaży w USA – mówi Anna Aranowska-Bablok, członek zarządu Airway Medix. Innowacyjna firma w swoim portfelu ma jeszcze dwa inne produkty: Closed Suction System – zamknięty układ wykorzystywany przy czyszczeniu dotchawicznych rurek intubacyjnych, oraz Cuff Pressure Regulator, urządzenie służące do automatycznego monitorowania i kontrolowania ciśnienia w mankiecie rurki intubacyjnej. Najbliżej wejścia na rynek jest obecnie Closed Suction System. Spółka uzyskała już pozwolenie na sprzedaż urządzenia w USA. 11 listopada zarząd podpisał niewiążącą umowę typu term sheet z parterem strategicznym dotyczącą sprzedaży systemu. Tym samym rozpoczęty został proces formalnego due diligence. Po dokonaniu transakcji Airway przeznaczy część wpływów na dystrybucję do akcjonariuszy w formie dywidendy lub buy backu.
– Dla Cuff Pressure Regulator zakończyliśmy wszystkie badania na zwierzętach. Produkt otrzymał warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży na rynku Unii Europejskiej. Wykorzystamy je, aby przeprowadzić badania kliniczne na intubowanych pacjentach w 2017 r. W I kwartale chcemy też złożyć dokumenty rejestracyjne do FDA (Amerykańskiej Agencja do Spraw Żywności i Leków – red.). Pozytywnej decyzji FDA spodziewamy się jeszcze w przyszłym roku – mówi Anna Aranowska-Bablok. Szacowane globalne wielkości rynków na oddziałach intensywnej terapii dla każdego z trzech produktów wynoszą 150–300 mln dolarów.
Od 24 maja, czyli dnia przeprowadzki z NewConnect na główny parkiet warszawskiej giełdy, walory innowacyjnej spółki podrożały o 30 proc. Kapitalizacja Airwaya wynosi obecnie 100 mln zł. MKT