Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

ROPA NAFTOWA

Wyraźne spadki notowań ropy naftowej.

Publikacja: 31.05.2023 10:50

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały o 4-5% (w zależności od gatunku ropy), co oznacza solidną dzienną przecenę. Mimo optymizmu rynkowego, związanego z osiągniętym porozumieniem dotyczącym limitu zadłużenia w USA, inwestorzy biorą pod uwagę także obawy związane z kondycją globalnej gospodarki. Te zaś wpływają na oczekiwania niższego popytu na ropę naftową.

Na przeceny ropy naftowej składa się kilka istotnych czynników. Po pierwsze, wspomniane obawy o sytuację w gospodarce światowej – w tym, o sytuację w kluczowych gospodarkach takich jak Stany Zjednoczone czy Chiny. Plany kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA sprawiają, że inwestorzy oczekują pogorszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz ograniczonych możliwości konsumentów do wydawania pieniędzy. Z punktu widzenia inwestorów na rynku ropy naftowej, istotne jest jednak to, na ile utrzyma się solidny popyt na paliwa w sezonie letnim.

Dziś swoje dane na temat zapasów ropy naftowej w USA opublikuje Amerykański Instytut Paliw, a jutro raport przedstawi Departament Energii USA. Obie publikacje będą pewnym wyznacznikiem sytuacji po stronie popytu na paliwa w Stanach Zjednoczonych.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Z kolei w kontekście gospodarki Chin warto zaznaczyć, że mimo zniesienia restrykcji pandemicznych w tym kraju na początku roku, dane makro pozostają rozczarowujące. Dziś pojawiły się odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług za maj – i także były one niższe od oczekiwań.

Drugim czynnikiem negatywnie wpływającym na ceny ropy naftowej jest przekonanie inwestorów o utrzymaniu dotychczasowych limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC+. Decyzja na ten temat ma zapaść na posiedzeniu już 4 czerwca. Jeszcze niedawno minister energii Arabii Saudyjskiej ostrzegał spekulantów posiadających krótkie pozycje na rynku ropy przed kontrą ze strony OPEC+ w postaci kolejnego cięcia limitów wydobycia – jednak mało kto wierzy w to, że rozszerzony kartel zdecydowałby się na taki ruch, zwłaszcza że kwietniowe cięcie przyniosło krótkotrwały efekt.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

MIEDŹ

Cena miedzi w dół po słabych danych z Chin.

Bieżący tydzień na rynku miedzi upływa pod znakiem przecen. Dzisiaj spadki przyspieszyły po rozczarowujących danych makro z Chin. Odczyt NBS PMI dla przemysłu wynoszący 48,8 pkt. znalazł się na poziomie niższym nie tylko od bariery 50 pkt., lecz także od niewygórowanych rynkowych oczekiwań. To pokazuje, że sytuacja gospodarcza w Chinach jest trudna. Obecnie inwestorzy wyczekują na dane, które wskażą na to, jak radzą sobie chociażby tamtejsze sektory budowlany czy transportowy – czyli te miejsca, w których zużycie miedzi jest duże i zazwyczaj rośnie w sezonie wiosenno-letnim.

Notowania miedzi w USA dziś poruszają się w okolicach poziomu 3,64 USD za funt, a więc przy jednym z technicznych wsparć. Tym samym, ceny miedzi znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego miesiąca z najgorszym wynikiem od czerwca 2022 r.

Długoterminowo, nastroje wokół miedzi są jednak lepsze. Zaniedbania z ostatnich lat, związane z inwestycjami w nowe kopalnie, jak również rosnące wykorzystanie miedzi w sektorach powiązanych z transformacją energetyczną, tworzą solidną bazę do wzrostów cen tego metalu na przestrzeni kilku najbliższych lat.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Zakupy ropy najszybsze od 4 lat
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny
Surowce
Nowe rekordy złota