W państwowej energetyce zaczyna się kolejna fala rozmów o podwyżkach pensji. Związkowcy chcą więcej, niż są skłonne zaoferować im zarządy spółek. Wczoraj strajk ostrzegawczy przeprowadzili pracownicy części spółek należących do gdańskiej Energi. Jednym z postulatów protestujących jest podwyżka wynagrodzeń, w porównaniu z początkiem 2009 r., o 15 proc. Wiadomo już, że tak duża podwyżka będzie dla władz Energi, przygotowywanej do prywatyzacji, nie do zaakceptowania. W innych spółkach z branży związkowcy też nie mają co liczyć, że ich roszczenia zostaną w całości uwzględnione.
[srodtytul]Zarząd PGE da niewiele, w Enei trwają negocjacje [/srodtytul]
Jak wynika z naszych informacji, cisza przed burzą trwa w Polskiej Grupie Energetycznej. Mówi się nieoficjalnie, że zarząd zarekomenduje wskaźnik wzrostu płac na poziomie zbliżonym do 1 proc. Związkowcy spekulują, że to za mało, ponieważ po uwzględnieniu inflacji płace realnie spadną. Już w ubiegłym roku zarząd Polskiej Grupy Energetycznej pokazał, że nie ma zamiaru podnosić wynagrodzeń w grupie bez solidnego uzasadnienia. Negocjacje w sprawie tegorocznego poziomu płac stosunkowo łagodnie przebiegają w poznańskiej Enei.
Choć kwestia nie została jeszcze zamknięta, wiadomo już, że w części spółek należących do holdingu zarządom udało się podpisać porozumienia z pracownikami. Ze względu na to, że nie wszędzie negocjacje dobiegły końca, zarząd Enei nie chce ujawnić, o ile wzrosły wynagrodzenia. Można jednak zakładać, że chodzi o wzrost kilkuprocentowy.
[srodtytul]Wkrótce rozmowy trójstronne [/srodtytul]