Podyktowane jest to głównie trwającym procesem wdrażania przyjętej w październiku 2008 roku „Strategii korporacyjnej na lata 2008 - 2012 z perspektywą do roku 2020”, która zakłada realizację programu inwestycyjnego obejmującego budowę nowych mocy wytwórczych oraz inwestycje w dystrybucję energii i wydobycie węgla. Realizacja strategii korporacyjnej jest szczególnie istotna w kontekście planowanego na 2010 rok debiutu giełdowego spółki.
Walne zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki. Rachunek zysków i strat za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku wykazał – przy przychodach na poziomie 7 mld złotych - zysk netto w wysokości 184,5 mln złotych, co oznacza jego wzrost w stosunku do roku 2008, kiedy wyniósł on 55,6 mln złotych.
Bilans sporządzony na 31 grudnia 2009 roku po stronie aktywów i pasywów zamyka się sumą 14,8 mld złotych (14,2 mld złotych w 2008 roku).
Sprawozdanie finansowe zostało przygotowane zgodnie z krajowymi standardami rachunkowości. Opracowywany właśnie prospekt emisyjny spółki będzie zawierał dane historyczne sporządzone zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej, które stanowić będą właściwą podstawę do analizy spółki.
Dzisiejsze WZA Tauronu było pierwszym walnym, na którym pojawić się mogli mali akcjonariusze. W grupie końca dobiega zamiana akcji pracowniczych na walory Tauronu. Dotychczas konwersji uległo ok. 90 proc. akcji należnych wcześniej członkom załóg. W sumie grono akcjonariuszy Tauronu powiększyło się dzięki temu już o 25 tys. osób.