Pierwszy z dokumentów zakłada m.in. wprowadzenie od początku 2012 r. motywacyjnego systemu wynagradzania oraz zastąpienie nagród jubileuszowych za staż pracy w ogóle, nagrodami za staż w Policach.
Obecny przy podpisywaniu porozumienia wiceminister Skarbu Państwa Adam Leszkiewicz, podkreślił, że oznacza ono zgodę wszystkich stron na zmianę filozofii funkcjonowania zakładów. – Nowy system wynagradzania nakierowany jest na wyniki pracy – stwierdził Leszkiewicz.
– Mimo starań, nie udało się nam odejść od pięciobrygadowego systemu pracy – powiedział prezes Krzysztof Jałosiński, deklarując się jako zwolennik czterobrygadowego systemu. – Analizy prawne wykluczyły jednak możliwość dokonania takiej zmiany – wyjaśnił. Przeciwnikami tego typu rozwiązania są związkowcy z Polic. – Prawo nie pozwala na odejścia od „pięciobrygadówki” – podkreślił Waldemar Badełek, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Policach.
W ramach zwolnień grupowych, których regulamin również wczoraj podpisano, z pracy w Policach ma odejść w tym roku 200 osób. Koszty z tym związane szacuje się na 7–9 mln zł. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń zakładów, zwrócą się w ciągu ośmiu miesięcy.
W planie restrukturyzacji opracowanym w październiku 2010 r., założono, że zatrudnienie zmniejszy się o 609 osób. Od tamtego czasu z pracą w spółce rozstało się już 258 pracowników. Kolejne 200 osób odejdzie właśnie w ramach zwolnień grupowych, a pozostałe 150 w wyniku nieprzedłużenia umów o pracę na czas określony. – Koszty zatrudnienia w Policach spadną o około 30 mln zł rocznie – zauważył?Leszkiewicz. Porozumienia z załogą mają być też argumentem w rozmowach spółki z bankami. – Niektóre instytucje finansowe już same proponują nam nowe warunki korzystania z ich usług. Dotyczy?to m.in. umów factoringowych – powiedział Wojciech Naruć, wiceprezes ds. ekonomicznych.