Dziś kontrolowana przez giełdową Alchemię Huta Batory nie rozpoczęła pracy – piec do wytopu stali nie został włączony, linie produkcyjne stoją. - Sytuacja jest poważna, protest pracowników jest spontaniczny, wywołany rozpoczęciem pierwszego etapu zwolnień grupowych. Obejmuje on 45 osób a docelowo zwolnionych ma być 100. Ponadto zapowiedziano, że docelowo 80 proc. załogi ma być zatrudniona przez agencje pracy. To oznacza niższe wynagrodzenie za taką samą pracę. Na to nie może być zgody – komentuje Jacek Makara, wiceprzewodniczący „Solidarności" w hucie. Związki zawodowe nie stoją za dzisiejszym protestem: spór zbiorowy nie jest jeszcze na etapie umożliwiającym przeprowadzenie strajku. W marcu związki podpisały z zarządem protokoły rozbieżności i czekają na wznowienie rozmów przy udziale mediatora. – Wybraliśmy eksperta z listy, ale zarząd się na niego nie zgodził i poprosił resort pracy o przydzielenie mediatora – mówi Mirosław Stelmaszyk, szef „Sierpnia '80". Huta Batory zatrudnia około 500 osób.
Prezes Huty Batory Józef Spik napisał w oświadczeniu, że działania zmierzające wstrzymania produkcji w hucie są całkowicie nielegalne i nie mają nic wspólnego z procedurami przewidzianymi w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. „Ponieważ narażają one spółkę na straty finansowe oraz wizerunkowe, ich organizatorom grożą prawne konsekwencje. Apeluję o rozsądek i dialog, gdyż jest to jedyna droga do zawarcia kompromisu. Eskalacja żądań i zaognianie konfliktu w czasach globalnego kryzysu i wzmożonej walki konkurencyjnej może doprowadzić w ostateczności do całkowitej likwidacji miejsc pracy. Informuję, że wdrażane przez Hutę Batory rozwiązania kadrowe są całkowicie zgodne z prawem i obejmują całą grupę kapitałową Alchemia" – czytamy w oświadczeniu.
Niedawno pisaliśmy, że także w należącej do Alchemii Walcowni Rur Andrzej negocjacje z zarządem zakończyły się fiaskiem i został podpisany protokół rozbieżności. Z przewodniczącym „Solidarności" nie udało się nam skontaktować.
W skład grupy, która ubiegły rok zakończyła 118,5 mln zł zysku netto przy 1,16 mld zł przychodów, wchodzą jeszcze Huta Bankowa i Rurexpol.