"Program na lata 2013-2015 został opracowany mając na względzie cel zapewnienia wzrostu wartości Grupy. Przygotowano projekty konsolidacyjne i restrukturyzacyjne, których realizacja przyniesie obniżenie kosztów na poziomie około 860 mln zł w latach 2013-2015" - napisał Tauron w komunikacie.
Większość zaoszczędzonej kwoty ma pochodzić z programu dobrowolnych odejść. Tauron podał, że w segmencie wytwarzania, dystrybucji i energetyki cieplnej planuje zmniejszenie liczby etatów o ponad dwa tysiące.
- Rezultaty osiągane przez Grupę Tauron od momentu wprowadzenia programu poprawy efektywności potwierdzają skuteczność tych działań. Wystarczy tylko wspomnieć, że w ostatnich trzech latach nasz wskaźnik EBITDA rósł, a zysk netto za trzy kwartały 2012 r. był wyższy o 8 proc. od zysku netto za cały 2011 i niemal 50 proc. wyższy od zysku netto za cały 2009 r. Obok akwizycji GZE to właśnie działania związane z redukcją kosztów przyczyniły się do wzrostu naszych wyników – komentuje Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Spółka szacuje, że skala obniżenia kosztów działalności operacyjnej z każdym rokiem będzie rosła, oscylując wokół kwoty 300 mln zł w skali roku. Jak informuje spółka, największe oszczędności mają mieć miejsce w 2015 roku. Grupa spodziewa się obniżenia kosztów operacyjnych w większości obszarów - największy udział przypada na obszary Dystrybucji i Wytwarzania.
– Poprawa efektywności jest jednym z naszych priorytetów i ważnym elementem strategii. Zdajemy sobie sprawę, że główny cel, jakim jest wzrost wartości naszej firmy dla akcjonariuszy, w tak trudnym otoczeniu gospodarczym, nie zostanie osiągnięty bez zdecydowanych działań – dodaje Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. – Podejmujemy kolejne działania zmierzające do dalszego wzrostu konkurencyjności Grupy i stania się liderem w zakresie efektywności kosztowej – dodaje.