EBOiR wejdzie do akcjanoriatu Tarnowa?

Skarb państwa rozważa sprzedaż ponadpięcioprocentowego udziału w Azotach Tarnów Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) - poinformowała agencja Reuters, powołując się na cztery źródła zbliżone do rozmów.

Aktualizacja: 15.02.2017 00:58 Publikacja: 16.04.2013 16:30

Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów

Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński

"EBOiR ma dziś rozmawiać na ten temat" - powiedziała Reutersowi jedna z osób chcących zachować anonimowość. Inna to potwierdziła.

Dwa inne źródła poinformowały, że takie rozwiązanie resort skarbu rozważa. "Spodziewam się, że w akcjonariacie Azotów pojawi się znacząca instytucja finansowa, która będzie stabilizować akcjonariat. Skarbowi państwa zależy na utrzymaniu kontroli nad spółką, po sprzedaży pakietu" - powiedziała jedna z tych osób.

Skarb państwa chce do 24 kwietnia sprzedać 12-procentowy udział w Azotach, by zejść ze swoim udziałem poniżej poziomu 33 procent. W innym przypadku musiałby ogłosić wezwanie na zakup akcji, by zwiększyć udział do 66 procent.

Udział skarbu państwa w Azotach wzrósł na początku 2013 roku do 45 procent z 32 procent po połączeniu Tarnowa z Zakładami Azotowymi Puławy, co miało na celu uchronienie Tarnowa przed przejęciem przez rosyjski Acron.

Acron poinformował w weekend, że zwiększył swój udział w Azotach do 12,9 procent i zaoferował im "współpracę operacyjną".

Komentarza w sprawie zaangażowania EBOiR w Tarnów ze strony ministerstwa skarbu Reuterowi nie udało się dotychczas uzyskać. EBOiR komentarza nie miał.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku