Ponadto niezależny biegły rewident, którym była firma BDO, nie wydał opinii na temat opublikowanych sprawozdań.

Biegły, uzasadniając swoje stanowisko, zauważył, że zobowiązania krótkoterminowe grupy przekraczają już wartość aktywów krótkoterminowych o 537 mln zł. Co więcej, bez pozyskania dodatkowych, zewnętrznych źródeł finansowania, uzyskania środków ze sprzedaży firmy Emba Jug Nieft i porozumienia z bankami w sprawie spłaty kredytów możliwość kontynuowania działalności jest istotnie ograniczona. Biegli podają, że 5 kwietnia 2012 r. upłynął termin spłaty kredytu przez zależne OTG. Co więcej, w połowie lutego tego roku Bank CenterCredit uzyskał tytuł egzekucyjny na kwotę niespłaconego długu w wysokości 33,1 mln USD. Tytułem egzekucyjnym zostało objęte prawo do użytkowania złoża na koncesji OTG. Ponadto pod koniec czerwca 2014 r. zapadł termin spłaty kredytu w kwocie prawie 33,9 mln USD wobec PKO BP i BGK. Na koniec ubiegłego roku zadłużenie z tego tytułu wzrosło już do ponad 39,6 mln USD.

Wreszcie od końca marca 2013 r. strata samego Petrolinvestu przewyższa sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz o jedną trzecią zapasowego. To spowodowało konieczność podjęcia uchwały o dalszym istnieniu spółki.

Podczas badania biegli nie uzyskali wystarczających dowodów, że przedstawione przez spółkę plany i zamierzenia zapewniają jej możliwość kontynuowania działalności. – W szczególności nie otrzymaliśmy wystarczających dowodów z badania dotyczących możliwości spłaty bądź restrukturyzacji przeterminowanego zadłużenia oraz planów jednostki dominującej dotyczących możliwości uzyskania dodatkowych źródeł finansowania, które umożliwiłyby jej kontynuację działalności – napisali biegli.

Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu, w liście do akcjonariuszy m.in. potwierdził, że oczekiwanych wyników nie przyniosły na razie zarówno rozmowy z inwestorami i z bankami. Powtórzył zapewnienia, że zarząd podejmuje wszelkie możliwe działania celem poprawy sytuacji spółki. Od dwóch miesięcy gracze nie mogą handlować akcjami firmy. Powodem najpierw był brak raportów rocznych, a teraz jest przedłużający się proces ich scalenia.