Luty przyniósł lekkie schłodzenie nastrojów na warszawskim rynku akcji. W okresie rozliczeniowym naszego portfela technicznego – od 30 stycznia do 27 lutego – WIG zyskał zaledwie 0,2 proc. Analitykom technicznym udało się jednak wyselekcjonować relatywnie silniejsze spółki, bowiem zbudowane przez nich zestawienie wypracowało wynik rzędu 6,8 proc.
Wysoka trafność
Przypomnijmy, że w typowaniu spółek do lutowego portfela udział wzięło ośmioro analityków. Dwóch wskazało tę samą spółkę – Energę – dlatego w zestawieniu znalazło się siedem podmiotów notowanych na GPW. Wspomniana Energa miała oczywiście największą wagę, ale jej notowania otworzyły i zamknęły okres rozliczeniowy dokładnie na takim samym poziomie, więc nie miała ona istotnego wpływu na wynik końcowy. Z pozostałych sześciu spółek pięć przyniosło dodatni stopę zwrotu, o średniej wielkości 12,3 proc. Najlepszym wskazaniem okazały się Zakłady Azotowe Puławy, wytypowane przez Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities (szczegóły na kolumnie obok). Chemiczna spółka wypracowała wynik 35,9 proc. Co ciekawe – opłacało się stawiać na przedstawicieli tej branży. Wytypowana przez Bartosza Sawickiego z TMS Brokres Grupa Azoty przyniosła zysk rzędu 22,86 proc. Dodajmy, że WIG-chemia jest w silnym trendzie wzrostowym od października 2018 r. i w lutym jego notowania znalazły się najwyżej od czerwca 2018 r. Można więc powiedzieć, że świetny wynik lutowego portfela to w dużej mierze zasługa podłączenia się pod trend panujący wśród chemicznych spółek.
Jedyną spółką lutowego zestawienia, która finiszowała pod kreską, był Elemental Holding. Przyniósł on stratę w wysokości 7,7 proc. Przy pozostałych, dobrych wynikach taka strata wydaje się do zaakceptowania. Zwłaszcza że mimo jednego słabszego podmiotu i tak udało się pokonać benchmark z pokaźną nawiązką.
Nowe zestawienie
W typowaniu spółek do marcowego portfela ponownie udział wzięło ośmioro analityków. Znów dwoje okazało się jednomyślnych (postawili na 11 bit studios), więc nowe zestawienie składa się z siedmiu firm, a wspomniany producent gier ma w nim największą wagę sięgającą 25 proc. Szczegółowe uzasadnienia wyborów znajdują się poniżej. Dodajmy, że standardowo dla nowego zestawienia obowiązuje data bazowa. Jest to 27 lutego. Ceny zamknięcia z tej sesji będą stanowić punkt odniesienia przy obliczaniu stóp zwrotu z poszczególnych akcji oraz wyniku WIG, do którego się porównujemy.
Misie w przewadze
Już na pierwszy rzut oka widać, że nowe zestawienie techników składa się przede wszystkim ze spółek o mniejszej kapitalizacji. Dwie firmy reprezentują mWIG40 (11 bit studios, Ciech), dwie sWIG80 (Asbis, Eko Export) i jedna wchodzi w skład tylko szerokiego WIG (Pozbud). Z grona blue chips eksperci wyselekcjonowali tylko CD Projekt oraz Eurocash. Potwierdza się więc obserwacja gości drugiego odcinka „Złotej loży Parkietu" (patrz strony 2–3), którzy dostrzegają wyraźną siłę relatywną mniejszych podmiotów w porównaniu z tymi o największej kapitalizacji.