Czas na akcje z Chin i Wall Street, ale także na złoto i ropę

Jedenastu ekspertów i ich kwietniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Publikacja: 05.04.2023 21:00

Czas na akcje z Chin i Wall Street, ale także na złoto i ropę

Foto: Bloomberg

Łukasz Wardyn, CMC Markets

Łukasz Wardyn, CMC Markets

Łukasz Wardyn, CMC Markets

fot. W. Wójtowicz

EUR/USD

Pomimo kłopotów w amerykańskim sektorze finansowym w marcu, których efektem będą większe problemy z dostępnością kredytów oraz jeszcze większa niepewność konsumentów, Fed zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. Mamy więc kumulację działań antyinflacyjnych. Pokazano, że w USA można się spodziewać walki z inflacją za każdą cenę. Podstawowym wariantem pozostaje jednak szeroki trend horyzontalny EUR/USD, bo EBC może być równie zdeterminowany. Wejście: 1,10. Cel: 1,05. SL: 1,20

Złoto

Ucieczka inwestorów do aktywów niegiełdowych może jeszcze trwać, ale po zakończeniu marca przez amerykańskie indeksy na lokalnych szczytach naturalne jest oczekiwanie na jeszcze głębszą korektę cen złota i innych metali szlachetnych. Kurs złota lubi wykonywać krótkoterminowe ruchy z naruszeniem ważnych poziomów technicznych. Wejście: 1905. Cel: 2050. SL: 1850.

Nasdaq

Oceniając kondycję rynku, można podsumować, że inwestorzy nie przestraszyli się kłopotów finansowych sektora bankowego, trudności w finansowaniu technologicznych start-upów, paniki oszczędzających, podwyżki stóp procentowych o 25 pkt. Jednocześnie przy zwyżkach indeksów widzimy bliskie rekordom wpływy do instrumentów (w tym funduszy) rynku pieniężnego. Na razie to nie jest więc atmosfera do powrotu długoterminowych spadków. Wejście: 12 709. Cel: 14 500. SL: 12 100.

Czytaj więcej

Po burzliwym marcu wzrósł rynkowy optymizm

Marcin Kiepas, Tickmill

Marcin Kiepas, Tickmill

Marcin Kiepas, Tickmill

fot.R. Gardziński

USD/KRW

Na wykresie USD/KRW brakuje jeszcze jednej fali spadków, która sprowadzi kurs poniżej minimów z lutego (1216,68 pkt). Przy oczekiwanym w maju zakończeniu cyklu podwyżek stóp przez Fed taki spadkowy scenariusz może być rozgrywany już w kwietniu. Cel: 1200. SL: 1340.

Pszenica

Spadki cen pszenicy znacząco wyhamowały, a na wskaźnikach pojawiły się dywergencje, co może być wstępem do wzrostowej korekty. Wejście: 677. Cel: 785. SL: 645.

Hang Seng

W połowie marca zakończyła się spadkowa korekta silnych zwyżek z okresu listopad–styczeń. Indeks wybił się górą z półtoramiesięcznego kanału spadkowego i powinien powoli rosnąć w kierunku styczniowych maksimów (22 691,83). Cel: 22 500. SL: 19 200.

Rafał Sadoch, BM mBanku

Rafał Sadoch, BM mBanku

Rafał Sadoch, BM mBanku

parkiet tv

EUR/USD

Historycznie zbliżanie się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych nie było dobre dla amerykańskiej waluty.

Złoto

Złagodzenie przekazu bankierów centralnych na świecie powinno dalej sprzyjać notowaniom złota.

S&P 500

Bliski koniec cyklu podwyżek stóp w USA powinien sprzyjać dalszemu wzrostowi głównych indeksów.

Kamil Cisowski, DI Xelion

Kamil Cisowski, DI Xelion

Kamil Cisowski, DI Xelion

fot. mat. prasowe

USD/JPY

Spodziewamy się, że zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej w USA w maju będzie sprzyjało dalszemu osłabieniu dolara. Bank Japonii z drugiej strony znajduje się na potencjalnym początku swojej drogi do normalizacji. Pozostawiamy swoją pozycję z marca, czekając na korekty japońskiej polityki monetarnej pod przywództwem Kazuo Uedy.

Pallad

Trend spadkowy palladu w naszej opinii dobiega końca, jest to dla nas w tym momencie najciekawsza opcja do zajęcia długiej pozycji na kruszcach. Metal jest długoterminowo bardzo wyprzedany, a w sytuacji, gdy szantaż gazowy nie przyniósł Zachodowi pożądanych przez Moskwę problemów, próby zakłócenia dostaw metali, w szczególności palladu, wydają się jedyną mocną kartą, która pozostała w rosyjskim rękawie. Nie jest to wprawdzie nasz scenariusz bazowy, ale jego prawdopodobieństwo oceniamy na 10–20 proc., co w połączeniu ze sprzyjającą sytuacją techniczną wydaje nam się wystarczające, by zainteresować się długą pozycją.

Hang Seng

Informacje o planowanym podziale Alibaby dały impuls akcjom w Hongkongu w końcówce miesiąca, a chociaż część danych dotyczących Chin w ostatnim czasie była rozczarowująca, spodziewamy się, że wyczekiwane w II kw. 2023 r. przyspieszenie wzrostu nastąpi. Być może nawet ważniejsze są czynniki geopolityczne i regulacyjne, na razie nie oczekujemy dalszego zaostrzenia w relacjach Chiny–USA ani kolejnych działań chińskich władz wymierzonych w duże spółki technologiczne, na co szczególnie liczymy, podejmując decyzję o zajęciu długiej pozycji.

Marek Rogalski, DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

materiały prasowe

AUD/NZD

Rynek powinien dalej dyskontować różnice w podejściu w polityce monetarnej RBA i RBNZ – szybsze zakończenie cyklu podwyżek w Australii.

Miedź

Scenariusz miękkiego lądowania globalnej gospodarki i popyt z Chin powinny dawać argumenty za powrotem do zwyżek tego surowca.

DAX

W marcu udało się wybronić linię wzrostową trendu i zakończyć handel na tegorocznych szczytach. Wsparciem dla DAX mogą być oczekiwania na globalny pivot banków centralnych.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

fot. R. Gardziński

USD/PLN

Możliwy podwójny szczyt na EUR/USD i sygnał sprzedaży byłby wyzwaniem dla PLN. Obawy o spowolnienie gospodarcze, oczekiwany wzrost awersji do ryzyka, umocnienie USD (DXY) oraz zwrot, jeśli chodzi o wrażliwość inwestorów, z inflacji ku negatywnym skutkom wysokich stóp procentowych, a także odpływy od rynków wschodzących do bezpiecznych przystani to wyzwania w kwietniu. SL: 4,18.

Złoto

Rosnące szanse na zanegowanie inwersji krzywej rentowności w USA sprzyjają poszukiwaniu bezpieczeństwa, co w aktualnym cyklu sprzyjałoby złotu.

sWIG80

Marcowe cofnięcie na rynku krajowych małych spółek wygląda na klasyczną korektę średnioterminowego trendu wzrostowego, wobec czego w najbliższych tygodniach można liczyć na jego ponowienie w kierunku 21 tys. pkt.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

fot. mat. prasowe

GBP/NOK

W I kwartale funt był najsilniejszą, a korona norweska zdecydowanie najsłabszą z głównych walut. Odwróceniu ról powinny sprzyjać zaostrzenie kursu przez Norges Bank oraz tendencje na rynku surowców energetycznych.

Ropa Brent

Zawirowania wokół banków skutkowały znaczącą redukcją utrzymywanej przez inwestorów długiej pozycji spekulacyjnej. Perspektywy popytu na surowiec pozostają pozytywne, co powinno windować kurs baryłki w kierunku długookresowej średniej.

Russell 2000

Indeks małych spółek z Wall Street pozostał w tyle za głównymi wskaźnikami. Przekroczenie bariery 1800 punktów na koniec kwartału zwiększyło prawdopodobieństwo, że lokalny dołek został minięty. Może to otwierać drogę do solidniejszego odreagowania marcowego spadku, którego skala przez moment przekroczyła 10 proc.

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

fot. R. Gardziński

EUR/PLN

Postępujący proces dezinflacji prowadzący do wzrostu poziomu realnych stóp procentowych przy neutralnej polityce pieniężnej NBP oraz poprawa bilansu rachunku bieżącego powinny wspierać złotego, zwiększając szansę na wybicie się EUR/PLN z konsolidacji dołem.

Miedź

Spadek zapasów surowca w Szanghaju wraz z perspektywą wzrostu zapotrzebowania Chin na rafinowaną miedź powinny wspierać wzrost cen powyżej 9000 dolarów za tonę.

Dow Jones Industrial Average

Poprawa globalnych nastrojów inwestycyjnych w związku z zażegnaniem kryzysu w sektorze bankowym wraz z rosnącymi oczekiwaniami rynkowymi na pauzę w podwyżkach stóp Fedu w maju powinny wspierać wzrost cen indeksu.

Michał Stajniak, XTB

Michał Stajniak, XTB

Michał Stajniak, XTB

fot. Ł. Halczak

EUR/JPY

Euro może znaleźć się pod presją spadającej inflacji, która może doprowadzić do zmniejszenia tempa podwyżek w strefie euro. Z kolei w przypadku jena nowy szef BoJ może zdecydować się na kolejne zmiany. Chociaż podwyżka stopy procentowej jest mało prawdopodobna, to jednak istnieje szansa na rozszerzenie pasma wahań dla rentowności dziesięcioletnich. Cel: 138,5. SL: 149,5.

Pallad

Pomimo dobrej koniunktury na rynku metali szlachetnych pallad powinien znajdować się w odwrocie ze względu na słabe perspektywy popytowe. Stosunek cen palladu do platyny będzie zmierzał do jedności w tym roku. Cel: 1300. SL: 1700.

Hang Seng China Enterprise

Chiny wskazują na dalszą deregulację, Alibaba zamierza się zrestrukturyzować, czym ma doprowadzić do powrotu wcześniejszej wartości spółki. Rynek azjatycki jest obecnie wciąż relatywnie wyprzedany przy mocno wykupionej Europie oraz wciąż sporej niepewności w USA. Cel: 7500. SL: 6300.

Mateusz Namysł, Santander BM

Mateusz Namysł, Santander BM

Mateusz Namysł, Santander BM

fot. mat. prasowe

USD/PLN

Różnica pomiędzy poziomem inflacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi przy zmniejszającym się dysparytecie stóp procentowych uzasadnia zwiększone prawdopodobieństwo ruchu wzrostowego USD/PLN.

Gaz ziemny

Gaz ziemny pozostaje pod presją w związku z mniejszym popytem, niż sądzono jeszcze jakiś czas temu. Inwestorzy powoli jednak będą przenosić uwagę na kolejny sezon grzewczy, który nie musi być tak pomyślny dla konsumentów gazu. Wejście: 1,96. Cel: 2,70.

VIX

W końcówce marca amerykańskie indeksy zachowywały się bardzo dobrze, co ponownie sprowadziło indeks zmienności poniżej 20. Zakładam, że nie wszystkie czynniki ryzyka są obecnie wyceniane przez rynek, co przy wyższych poziomach skupu aktywów i QT może skończyć się przynajmniej krótkoterminowym wzrostem zmienności. Wejście: 18,5. Cel: 26,3.

Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers

Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers

Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers

fot. mat. prasowe

USD/PLN

Poprawa nastrojów inwestycyjnych powinna przyczynić się do tego, że złoty stanie się głównym tego beneficjentem. Kryzys bankowy w USA i Europie o dziwo nie wpłynął znacznie na deprecjację PLN. Dane z polskiej gospodarki pogorszyły się w ostatnim czasie (głównie spadła siła konsumenta), jednak są wciąż relatywnie silne i przemawiają za mocniejszym PLN. Dodatkowo po silnej przecenie złotego w ostatnich latach na skutek pandemii i wojny przestrzeń do dalszego umocnienia jest wciąż duża. Złoty powinien zyskać względem USD, który w najbliższych miesiącach prawdopodobnie będzie tracić ze względu na to, że rynek będzie wciąż dyskontował możliwą zmianę w polityce monetarnej Fedu. Oczekujemy spadku pary USD/PLN w okolice 4,8 – tam wypada szczyt z listopada 2021 r. oraz dołek z marca 2022 r. Przełamanie tego poziomu otworzy przestrzeń do jeszcze większych spadków nawet w okolice 3,99–4,00.

Ropa Brent

Cena ropy naftowej w wyniku awersji do ryzyka, która wybuchła na skutek problemów sektora bankowego w USA i Europie, zniżyła się do najniższego poziomu od grudnia 2021 r. Od tego czasu obserwujemy odreagowanie. Zakładam, że ostatnie spadki były przesadzone i w II kwartale oczekujemy odreagowania ceny ropy Brent w okolice 85–90 USD za baryłkę. W samym kwietniu docelowy poziom to 85 USD. Kluczowe będzie przełamanie średnioterminowej linii trendu spadkowego, która łączy szczyty z marca, czerwca 2022 r. oraz marca 2023 r.

Nasdaq 100

Indeks Nasdaq 100 od początku roku zyskał już ponad 17 proc. Spadki, które nastąpiły w ubiegłym roku, były blisko dwukrotnie większe od przeceny wywołanej szokiem pandemicznym wiosną 2020 r. Z technicznego punktu widzenia na wykresie utworzyła się formacja potencjalnej odwróconej głowy z ramionami. Nie jest ona co prawda „książkowa”, ale sam układ dołków, tych z czerwca, października 2022 r. oraz marca 2023 r., sugeruje, że szykuje nam się odbicie, a na wykresie zostało utworzone twarde dno w obrębie poziomu 10 800 pkt. Aktualnie indeks testuje horyzontalny opór w okolicach 13 tys. pkt i jego przebicie otworzy drogę w kierunku poziomu 13 700 pkt. Tam wypada szczyt z sierpnia ubiegłego roku. Tymczasem dalsze podwyżki stóp procentowych w USA nie są już tak pewne. Łagodniejsza retoryka amerykańskiej instytucji powinna wspierać nastroje na rynku, który coraz mocniej będzie „grał” na pivot Fedu.

Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?
Portfel inwestycyjny
Wyższa zmienność pozostanie z inwestorami na dłużej
Portfel inwestycyjny
Portfel forex na wrzesień. Eksperci pewni podwyższonej zmienności i…
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny: Rynkowa zawierucha mocno komplikuje sierpniowe typy
Portfel inwestycyjny
W lipcu ryzykowne aktywa znów wracają do łask ekspertów