ropa Brent
Liczę, że rynek szybko oswoi się z nowym wariantem wirusa i nie będzie wyceniał długotrwałych lockdownów, co pozwoli na odbicie cen ropy naftowej.
Stop loss: 63,99 USD.
WIG-banki
Zakładam, że RPP podniesie stopy procentowe w grudniu jedynie o 0,25 pkt proc. (lub wręcz zrobi przerwę od podwyżek), podczas gdy rynek zdaje się mieć nadzieję na więcej.
Marek Rogalski, DM BOŚ
USD/RUB
Ciekawa strategia na rozegranie ryzyka geopolitycznego, jakim może być konflikt Rosji z Ukrainą. Dodatkowym elementem może być słabość rynków wschodzących oraz globalne perspektywy dla USD.
złoto
Przez niemal całą pandemię ten kruszec potwierdza, że postrzeganie go jako bezpiecznej przystani jest passe. Teraz może być podobnie. Nie pomaga tu też wciąż silny dolar i perspektywy działań Fedu.
MSCI Emerging Markets
Kontynuacja typu z listopada. Niepewność związana ze scenariuszami związanymi z wariantem omikron oraz działaniami Fedu (ostatnio Powell wcale nie wypadł gołębio), może stanowić szkodliwą mieszankę dla rynków wschodzących.
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities
USD/PLN
Oznaki wyczerpania umocnienia USD (DXY) sprzyjają odreagowaniu słabości EUR/USD, ale i walut w regionie. Ryzykiem jest dramat USD/TRY z potencjalnymi efektami ubocznymi oraz hybrydowe podnoszenie napięcia przez Rosję. Sl: 4,21 zł.
ropa WTI
Wprowadzane w Europie restrykcje związane z czwartą falą Covid-19 oraz słabnące PMI przemysłu przemawia za mniejszym popytem na ropę naftową i jej pochodne. Sl: 74,1 USD.
MSCI Poland Index
W przypadku polskiego rynku można mówić o sygnałach zmiany długoterminowego trendu na spadkowy, ale korzystne czynniki sezonowe wraz z mocnym wyprzedaniem mogą w grudniu dać wzrostową korektę.
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl
ZAR/JPY
Nowy wariant koronawirusa uderzył w rynki z wielką siłą. Jest wodą na młyn defensywnego jena, a jego wykrycie w RPA postawiło randa w szczególnych opałach. Tak silne przetasowania mogą podlegać korekcie wraz z wygasaniem pierwszego szoku.
gaz ziemny
Europejski kryzys gazowy skutkuje rekordowym eksportem z USA. Niższe od średniej z pięciu lat zapasy i zbliżające się ochłodzenie mogą zwiastować falę wzrostów pomimo średnioterminowego przewartościowania surowca.
WIG20
Warszawski indeks blue chips wyhamował gwałtowną zniżkę przed szczytami z początku roku. Układ świec w końcówce listopada może zapowiadać, że w końcówce roku dojdzie do odreagowania potężnej wyprzedaży.
Andrzej Kiedrowicz, PKO BP
EUR/PLN
Zmiana nastawienia członków RPP co do ścieżki stóp procentowych i zdecydowana grudniowa podwyżka stóp powinny umocnić złotego. Z kolei na euro ciążą malejące szanse na jakąkolwiek zmianę gołębiego nastawienia EBC w tym roku. Cel: 4,6 zł.
złoto
Najwyższy od trzech dekad skok inflacji w USA w połączeniu z taniejącym ostatnio dolarem i spadkiem rentowności obligacji powinny wspierać złoto. Notowaniom sprzyjać może również niepewność co do negatywnego rozwoju sytuacji epidemicznej. Cel: 1860 USD.
WIG20
Listopadowa przecena w porównaniu z relatywną siłą amerykańskich indeksów była wyolbrzymiona. Wzrost realnych stóp procentowych i korekta na rynkach surowców powinny wesprzeć wycenę banków i spółek energetycznych. Cel: 2300 pkt.