Łukasz Wardyn, CMC Markets

USD/PLN

Złoty kilka tygodni temu wszedł w regularny trend spadkowy. Według takiego założenia poważniejsze umocnienia można uznać za korektę. Właśnie taki ruch obserwujemy w tej chwili. Później może już zabraknąć impetu. Wejście: 3,99 zł, Stop loss: -2,5 proc.

złoto (zł)

Złoto w USD rozczarowuje posiadaczy. Oprócz wzrostu na początku pandemii nie było w stanie wygenerować trwałego trendu wzrostowego. W przypadku kursu złota w złotych, w tworzeniu impulsów wzrostowych może pomagać osłabiająca się nasza waluta. Wejście: 7100 zł, Sl: 6900 zł.

WIG

Można zaryzykować założenie, że widziane ostatnio dynamiczne spadki na polskich akcjach to tylko bardzo silna korekta, a w długim terminie zgodnie z dominującym trendem wrócimy do hossy i wyznaczymy nowe szczyty. Stop loss: -6 proc.

Marcin Kiepas, Tickmill

EUR/CHF

Trzeci, kolejny miesiąc spadków i piąty z sześciu ostatnich, doprowadził do silnego wyprzedania. Jeżeli dodać do tego pierwsze wzrostowe dywergencje wskaźników, to pojawiają się idealne warunki do mocnego wzrostowego odreagowania. Cel: 1,06 CHF,SL: 1,0350 CHF.

ropa WTI

Gwałtowne załamanie cen ropy wydaje się być przesadzone nawet w sytuacji, gdy założymy negatywny scenariusz rozwoju pandemii wywołanej wariantem omikron. Dlatego rynek ropy powinien wyhamować przecenę. Cel: 81 USD, SL: 59,5 USD.

DAX

Okolice 15 tys. pkt, gdzie w ostatnim półroczu 3-krotnie zawracał DAX, po raz kolejny powinny powstrzymać napór podaży. Obecnie ani sytuacja pandemiczna, ani gospodarcza nie uzasadniają dalszej przeceny. Wejście: 14950 pkt, cel: 15900 pkt, SL:14700 pkt.

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas

USD/AUD

Notowania dotarły do ważnego oporu na 1,4, tworzonego przez lokalne maksima z sierpnia oraz końca września. W połączeniu z wyraźnym wykupieniem kursu oraz możliwym osłabieniem dolara względem koszyka walut oczekuję spadku tej pary. Cel: 1,34 AUD, SL: 1,421 AUD.

złoto

Wzrost zmienności i niepewności na rynkach oraz możliwe przełożenie tej sytuacji na oczekiwania co do wolniejszego tempa zacieśniania polityki przez Fed, a w ślad za tym osłabienia dolara, mogą sprzyjać w krótkim terminie cenie złota. Cel: 1900 USD, SL:1730 USD.

mWIG40

W ostatnich tygodniach doszło do znacznej przeceny i relatywnej słabości krajowych indeksów. Najmocniej w kraju zachowywał się indeks mWIG40, więc zakładam jego najszybszy powrót w kierunku tegorocznych maksimów. Cel: 5800 pkt, Sl: 4900 pkt.

Rafał Sadoch, BM mBanku

EUR/USD

Rynek nieco przeszacował oczekiwania podwyżek stóp procentowych w USA, korekta ich będzie ciążyć dolarowi.

ropa WTI

Przez poluzowanie rezerw strategicznych przez największe kraje kartel OPEC będzie bardziej utrzymywał produkcję w ryzach w 2022 r., co powinno jeszcze wesprzeć notowania.

S&P 500

Kolejny wariant koronawirusa nie powinien wytrącić rynku akcji z długoterminowego trendu wzrostowego. Za mało jeszcze wiadomo na jego temat, aby zmieniać prognozy.

Marcin Sulewski, Ipopema Securities

USD/PLN

Sporo z zacieśnienia polityki pieniężnej w USA wydaje się być już wycenione, co mogłoby pozwolić złotemu odrobić część strat do dolara.

Stop loss: 4,21 zł.

ropa Brent

Liczę, że rynek szybko oswoi się z nowym wariantem wirusa i nie będzie wyceniał długotrwałych lockdownów, co pozwoli na odbicie cen ropy naftowej.

Stop loss: 63,99 USD.

WIG-banki

Zakładam, że RPP podniesie stopy procentowe w grudniu jedynie o 0,25 pkt proc. (lub wręcz zrobi przerwę od podwyżek), podczas gdy rynek zdaje się mieć nadzieję na więcej.

Marek Rogalski, DM BOŚ

USD/RUB

Ciekawa strategia na rozegranie ryzyka geopolitycznego, jakim może być konflikt Rosji z Ukrainą. Dodatkowym elementem może być słabość rynków wschodzących oraz globalne perspektywy dla USD.

złoto

Przez niemal całą pandemię ten kruszec potwierdza, że postrzeganie go jako bezpiecznej przystani jest passe. Teraz może być podobnie. Nie pomaga tu też wciąż silny dolar i perspektywy działań Fedu.

MSCI Emerging Markets

Kontynuacja typu z listopada. Niepewność związana ze scenariuszami związanymi z wariantem omikron oraz działaniami Fedu (ostatnio Powell wcale nie wypadł gołębio), może stanowić szkodliwą mieszankę dla rynków wschodzących.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

USD/PLN

Oznaki wyczerpania umocnienia USD (DXY) sprzyjają odreagowaniu słabości EUR/USD, ale i walut w regionie. Ryzykiem jest dramat USD/TRY z potencjalnymi efektami ubocznymi oraz hybrydowe podnoszenie napięcia przez Rosję. Sl: 4,21 zł.

ropa WTI

Wprowadzane w Europie restrykcje związane z czwartą falą Covid-19 oraz słabnące PMI przemysłu przemawia za mniejszym popytem na ropę naftową i jej pochodne. Sl: 74,1 USD.

MSCI Poland Index

W przypadku polskiego rynku można mówić o sygnałach zmiany długoterminowego trendu na spadkowy, ale korzystne czynniki sezonowe wraz z mocnym wyprzedaniem mogą w grudniu dać wzrostową korektę.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

ZAR/JPY

Nowy wariant koronawirusa uderzył w rynki z wielką siłą. Jest wodą na młyn defensywnego jena, a jego wykrycie w RPA postawiło randa w szczególnych opałach. Tak silne przetasowania mogą podlegać korekcie wraz z wygasaniem pierwszego szoku.

gaz ziemny

Europejski kryzys gazowy skutkuje rekordowym eksportem z USA. Niższe od średniej z pięciu lat zapasy i zbliżające się ochłodzenie mogą zwiastować falę wzrostów pomimo średnioterminowego przewartościowania surowca.

WIG20

Warszawski indeks blue chips wyhamował gwałtowną zniżkę przed szczytami z początku roku. Układ świec w końcówce listopada może zapowiadać, że w końcówce roku dojdzie do odreagowania potężnej wyprzedaży.

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

EUR/PLN

Zmiana nastawienia członków RPP co do ścieżki stóp procentowych i zdecydowana grudniowa podwyżka stóp powinny umocnić złotego. Z kolei na euro ciążą malejące szanse na jakąkolwiek zmianę gołębiego nastawienia EBC w tym roku. Cel: 4,6 zł.

złoto

Najwyższy od trzech dekad skok inflacji w USA w połączeniu z taniejącym ostatnio dolarem i spadkiem rentowności obligacji powinny wspierać złoto. Notowaniom sprzyjać może również niepewność co do negatywnego rozwoju sytuacji epidemicznej. Cel: 1860 USD.

WIG20

Listopadowa przecena w porównaniu z relatywną siłą amerykańskich indeksów była wyolbrzymiona. Wzrost realnych stóp procentowych i korekta na rynkach surowców powinny wesprzeć wycenę banków i spółek energetycznych. Cel: 2300 pkt.