Przecenione spółki na celowniku typujących

W sierpniu warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji nie były sprzyjające, co przełożyło się w większości przypadków na straty portfeli ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji. Czy wrześniowe typy pozwolą je odrobić?

Publikacja: 04.09.2023 21:00

Przecenione spółki na celowniku typujących

Foto: Adobestock

Sierpień okazał się bardziej wymagający od poprzednich – bardzo udanych – miesięcy, gdy na rynku rządziła hossa. Na inwestorów czekała niemiła niespodzianka w postaci korekty, która zabrała część wcześniej wypracowanych zysków. Jej źródłem były pogarszające się nastroje na rynkach akcji wynikające głównie z obaw o koniunkturę gospodarczą.

Mocne cofnięcie WIG20

Najmniej odporny na zawirowania był dział największych firm, który w skali zeszłego miesiąca stracił prawie 8 proc. Jak wyjaśnia Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, sierpniowa przecena zbiegła się z umocnieniem dolara. Jednym z uzasadnień korekty była chęć realizacji zysków z WIG20 w dolarze po blisko 100-proc. zwyżce od października 2022 r. Katalizatorem w tym przypadku było osłabienie złotego względem dolara z 3,94 do 4,15 zł, co jest konsekwencją umocnienia amerykańskiej waluty w ujęciu globalnym. Jej siła jest wypadkową słabszych twardych danych ze strefy euro, w tym głównie wyraźnie słabszej sprzedaży detalicznej w Niemczech i wolniej pogarszających się odczytów makro z USA, co przyczynia się do stopniowego uwzględniania przez inwestorów wyżej stopy procentowej Fedu przez dłuższy czas i oznacza wyczerpywanie się fundamentalnego paliwa do umocnienia euro. To w połączeniu z przeceną akcji Dino po słabych wynikach i korektą sektora bankowego przyczyniło się do słabości WIG20. Zdaniem eksperta perspektywy są uzależnione od oceny polityki RPP w zakresie stopy procentowej. – Warto dodać, że w ujęciu globalnym inwestorzy zakładają, iż NBP będzie należał do czterech–pięciu banków najmocniej obniżających stopę procentową w najbliższych 12 miesiącach, co może mieć kluczowy wpływ na złotego, WIG-banki i WIG20. Pozostaje więc pytanie, jak mocno polityka monetarna i zbliżające się wybory parlamentarne wpłyną na decyzje inwestorów i czy są już uwzględnione w cenach – rozważa.

Typy na wrzesień

Mimo wielu wyzwań eksperci z biur maklerskich typujący na naszych łamach nie ustają w poszukiwaniach okazji na rynku, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja spółek może przynieść pozytywne rezultaty. Dlatego korektę cen niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do tańszych zakupów. Poza przypadkiem Dino tym razem jednak unikali spółek wchodzących w skład WIG20, jednocześnie zmniejszając udział walorów z tego wskaźnika w portfelach. Stąd odwrót niektórych ekspertów od takich spółek jak Allegro, Cyfrowy Polsat, JSW, KGHM, Orlen i Pekao, które w sierpniu nie dały swoim posiadaczom powodów do optymizmu. Ich miejsce zajęły wyróżniające się małe i średnie spółki, w których eksperci pokładają nadzieje na wzrosty.

W gronie wrześniowych faworytów znalazły się spółki budowlane, których akcje w tym roku solidnie zdrożały. Sektorowy indeks WIG-budownictwo od początku roku zyskał prawie 46 proc. W tym gronie nie brakuje bowiem firm odpornych na rynkowe zawirowania, w których wynikach nie widać oznak spowolnienia. Szczególnie poszukiwane są spółki ze stabilną sytuacją gotówkową, realizujące rentowne kontrakty i mogące pochwalić się dużym portfelem zleceń. Stąd na celowniku typujących znalazły się walory Mostostalu Zabrze, Torpolu, Mirbudu czy Unibepu.

Warto też zauważyć, że w warunkach gospodarczej rynkowej niepewności do łask znów wracają spółki, które są w mniejszym stopniu narażone na wahania koniunktury, czego dobrym przykładem są nowe propozycje firm z sektora gier video, jak Ten Square Games, czy spółki związane z branżą medyczną, jak szybko rozwijający się Synektik. Do defensywnych typów można zaliczyć także Dino, które zaliczyło solidną korektę po publikacji słabszych od oczekiwań wyników za II kwartał. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku tej spółki zwykle poprzeczka jest ustawiona wysoko.

Sierpień pod znakiem spadków

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych musiały stawić czoła korekcie. W takich mało sprzyjających warunkach wypracowanie dodatniej stopy zwrotu okazało się nie lada wyzwaniem, które udało się zaledwie jednemu brokerowi. W sierpniu uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli wyniosła prawie 4,8 proc. pod kreską, co jest wynikiem nieco lepszym od szerokiego rynku – WIG w tym czasie stracił 5,3 proc. Sierpniowy wynik okazał się również lepszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w poprzednim wydaniu „Parkietu”. Eksperci od analizy wykresów kursów akcji zakończyli miesiąc stratą 7,6 proc.

W zakończonym niedawno miesiącu odporny na zawirowania okazał się tylko portfel analityków DM BDM, który jako jedyny wypracował dodatnią stopę, zyskując 0,6 proc. Pozostali uczestnicy mieli mniej szczęścia, kończąc sierpniową rywalizację pod kreską. Dla ekspertów DM XTB na pocieszenie zostaje to, że ich portfel wypadł wyraźnie lepiej od szerokiego rynku, notując jedynie 0,8-proc. stratę

Znacznie lepiej prezentują się dokonania typujących, jeśli weźmiemy pod uwagę stopy zwrotu wypracowane od początku 2023 r. Po ośmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM, którzy od początku roku mogą się pochwalić efektowną stopą zwrotu wynoszącą ponad 69 proc. Tuż za ich plecami są eksperci BM Banku Millennium, których inwestycje przyniosły ponad 57 proc. zysku. W walce o czołowe lokaty mogą się też liczyć analitycy z BM BNP Paribas Bank Polska, którzy zwiększyli stan posiadania o blisko 30 proc.

Łącznie od początku roku portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji mają dodatnią średnią stopę zwrotu wynoszącą ok. 31,4 proc. To wynik lepszy o ponad 12 pkt proc. od WIG-u, który w tym samym czasie zyskał ok. 19 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z warszawskiej giełdy wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca.

Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy.jim

DM BDM

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Skarbiec Holding | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Ten Square Games | Dostrzegamy poprawę wyników na głównych tytułach spółki, dodatkowo obserwujemy szereg działań w ramach organizacji, które powinny w średnim terminie podtrzymać dobre impulsy dla biznesu. Dlatego liczymy na odczuwalną poprawę sentymentu inwestycyjnego.

BM Banku Millennium

GG Parkiet

Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na wrzesień. |

Wchodzą do portfela:

Synektik | Bardzo dobre wyniki finansowe plus wysoki portfel zamówień oraz dobre perspektywy dotyczące sprzedaży dają paliwo do dalszych wzrostów.

BM BNP Paribas

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Asbis, Budimex, Pekao | Realizacja zysków, w krótkim terminie kurs zdyskontował pozytywne perspektywy.

Wchodzą do portfela:

Develia | Pozytywnie oceniamy zarówno perspektywy rynku mieszkaniowego, jak i trwającą reorganizację grupy w postaci stopniowego wyjścia z segmentu komercyjnego przy jednoczesnym zwiększeniu ekspozycji na rynek nieruchomości mieszkalnych (przejęcie Nexity – atrakcyjny zakup projektów w budowie oraz banku gruntów, zwiększenie ekspozycji na główne miasta). 
¶ Kruk | Dobre wyniki za I półrocze 2023 r. oraz zapowiedzi dalszego zwiększania nakładów na portfele przekładają się na pozytywną ocenę perspektyw spółki.

Mirbud | Wykorzystujemy ostatnią korektę jako okazję do dodania, niższe przychody to sytuacja przejściowa z uwagi na opóźnienie procedowania formalnego kontraktów, spółka ma duże kontrakty w „poczekalni”, a perspektywy dla rentowności są pozytywne.

Noble Securities

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Allegro, CCC, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, JSW | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Dino | Wykorzystujemy nadmierną przecenę spółki wzrostowej o defensywnym profilu działalności w aktualnym otoczeniu.

Photon Energy | Spółka wyceniana w prognozach przy pomocy wskaźnika C/Z na lata 2024–25 na poziomach odpowiednio na 15 i 7,6.

Śnieżka | Spodziewamy się dobrych wyników finansowych za II i III kwartał 2023 r.

Toya | Dobre wyniki w II kwartale br., przewidujemy również nieco lepsze rok do roku wyniki w III kwartale, w długim terminie przychody i zyski powinny się zwiększać, dzięki ekspansji rynkowej, wycena akcji relatywnie niska.

XTB | Oznaki wzrostu zmienności akcji, walut czy obligacji sprzyjałyby nastawieniu do spółki. Bliski debiut pasywnego produktu.

DM Banku BPS

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Boryszew, KGHM, Orlen | Zamiana na spółki z większym potencjałem w krótkim terminie.

Wchodzą do portfela:

AmRest | Historycznie dobre wyniki za II kwartał br. oraz skup akcji powinny wspierać notowania.

Mostostal Zabrze| Spodziewamy się dobrych wyników finansowych za II kwartał br. Z optymizmem patrzymy na perspektywy branży.

Tauron | Wydzielenie aktywów węglowych wciąż nie zostało w naszej ocenie w pełni zdyskontowane przez rynek. Spodziewamy się także dobrych wyników za II kwartał.

Unibep | Deweloperska część powinna pozytywnie kontrybuować do biznesu spółki.

DM XTB

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Cognor | Spółka przedstawiła rozczarowujące wyniki kwartalne.

Novaturas | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Torpol | Mimo iż spółka pokazała słabsze szacunkowe wyniki za I półrocze br. w porównaniu z I półroczem 2022 r., to nadal utrzymuje rentowność na dobrym poziomie. Oczekujemy, że podpisane kontrakty pozwolą firmie utrzymać przychody i rentowność, co przy obecnej cenie akcji daje i tak atrakcyjną wycenę. Uważamy, że Torpol może skorzystać na niedawno przyjętym nowym programie Krajowego Programu Kolejowego oraz środkach z KPO, które zakładają znaczne inwestycje w modernizacje i budowę nowych węzłów komunikacyjnych w perspektywie do 2027 r.

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji