Portfele ekspertów puchną dzięki kontynuacji hossy

Pomysły inwestycyjne na lipiec w większości przypadków okazały się trafione – średni wynik portfeli to aż 9,2 proc. na plusie. W portfelach na sierpień nie wszyscy uczestnicy gry zdecydowali się na zmiany.

Publikacja: 02.08.2023 21:00

Portfele ekspertów puchną dzięki kontynuacji hossy

Foto: Adobestock

W lipcu zwyżki cen akcji notowanych na warszawskiej giełdzie były kontynuowane, co stworzyło biurom maklerskim biorącym udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych dogodne warunki do poprawy stóp zwrotu. Dzięki wyraźnej przewadze popytu wskaźnik WIG ustanowił nowy rekord trwającej hossy, wspinając się powyżej 72 tys. pkt, a cały lipiec zakończył 7,4-proc. zwyżką, będąc na koniec miesiąca na najwyższym poziomie od stycznia 2022 r. Tym razem prym na rynku wiodły spółki o średniej kapitalizacji z indeksu mWIG40, który w ciągu ostatniego miesiąca zyskał ponad 10 proc., zostawiając wyraźnie w tyle zarówno WIG20, jak i sWIG80.

Akcje na wzrostowej fali

Po udanym lipcu eksperci liczą na kontynuację dobrej passy i poprawę tegorocznych stóp zwrotu.

– WIG na koniec lipca zwiększył skalę wzrostów w bieżącym roku już do 26 proc. Dołączenie dwóch kluczowych indeksów, czyli WIG-banki i WIG-energetyka, do liderów letniej hossy potwierdza, naszym zdaniem, dominację byków i zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania ich dotychczasowych zdobyczy na GPW.

Konsekwentnie oceniamy, że rok 2023 finalnie powinien przynieść „pozytywne” nominalne stopy zwrotu na szerokim rynku zarówno w pierwszym, jak i drugim półroczu – uważa Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz DM BDM. – Jednocześnie z uwagi na dynamikę wzrostów WIG-u w ostatnim okresie oraz obecny poziom głównego indeksu, który w lipcu przekroczył pułap 70 tys. punktów, czyli cel minimum nakreślony przez nas w tegorocznej strategii, nasze obecne podejście do szerokiego rynku akcji w Polsce można zdefiniować jako neutralne – podkreśla.

Jego zdaniem w najbliższych miesiącach nadal lepiej będą sobie radzić przede wszystkim duże i średnie spółki z krajowego parkietu. – Pomimo silnych wzrostów w sektorach bankowym i energetycznym utrzymujemy spostrzeżenie, że w perspektywie średnioterminowej nadal pierwszym wyborem powinny być spółki o największej kapitalizacji i płynności z indeksów WIG20 i mWIG40. Po bardzo udanym pod względem stóp zwrotu pierwszym kwartale nie dostrzegamy, aby „małe tematy” oferowały inwestorom istotnie większe niż historycznie dyskonto w wycenie w porównaniu z „dużymi tematami” inwestycyjnymi – wskazuje.

Sierpniowa rewizja

Wytypowane przed miesiącem firmy w większości nie zawiodły uczestników naszej rywalizacji. Najbardziej efektowne stopy zwrotu przyniosły akcje średnich i małych firm. Wśród tych pierwszych najbardziej okazałe dwucyfrowe zyski przyniosły papiery Tauronu, Asbisu, Budimeksu i Inter Carsu. Z kolei wśród maluchów najjaśniej błyszczały akcje Novavis Group i Medicalgorithmics. A ponieważ zwycięskiego składu się nie zmienia, to w sierpniu do istotnych roszad w składach portfeli nie doszło. Jedynym argumentem była chęć realizacji zysków. Eksperci wychodzą z założenia, że dobra passa ich spółek w tym miesiącu będzie kontynuowana. Większość typujących zamierza pójść z trendem, zwiększając udział w portfelach dużych i średnich spółek. Wśród firm z indeksu WIG20 na celowniku ekspertów znalazły się CD Projekt, KGHM, PKN Orlen i Cyfrowy Polsat. Równocześnie z łask wypadł Bank Pekao.

Eksperci nie rezygnują jednak całkowicie z poszukiwań obiecujących firm z szerokiego rynku akcji. Analizując nowe spółki, które znalazły się w składzie sierpniowych portfeli, uwagę zwraca obecność firm związanych z branżą funduszy inwestycyjnych, które reprezentują Skarbiec Holding i Quercus TFI. Ma to ścisły związek z poprawą giełdowej koniunktury, która mocno sprzyja TFI, dając nadzieję na poprawę wyników.

Szansy na zarobek nasi eksperci upatrują przede wszystkim w spółkach, których cena akcji nie ma pokrycia w solidnych fundamentach i perspektywie poprawy zysków. Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela są oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy u progu sezonu publikacji raportów wynikowych za drugi kwartał i całe pierwsze półrocze, uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które dają nadzieję, że już wkrótce pokażą solidne rezultaty, będące potwierdzeniem optymistycznych oczekiwań.

Lipcowe żniwa

Stopy zwrotu z portfeli utworzonych na początku poprzedniego miesiąca okazały się lepsze nie tylko od wyniku szerokiego rynku (WIG zyskał w lipcu 7,4 proc.), ale również od portfela tworzonego na łamach „Parkietu” przez analityków technicznych, który podsumowaliśmy w środowym wydaniu. Ten ostatni w lipcu był 5,9 proc. na plusie, podczas gdy średni wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł aż 9,2 proc.

Nie wszyscy eksperci biorący udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych jednak w pełni wykorzystali okazję do zarobku. Tylko cztery na sześć portfeli zdołało pokonać rynek pod względem stopy zwrotu z inwestycji. To pokazuje, jak duże znaczenie ma odpowiednia selekcja spółek.

W zakończonym miesiącu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków BDM. Lipiec zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując ponad 20-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków Noble Securities i BM Banku Millennium, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 9,9 i 9,6 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszymi zyskami. Po siedmiu miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie biorące udział w typowaniach. Dzięki rewelacyjnemu wynikowi wypracowanemu w lipcu, na prowadzenie wysunęli się analitycy BDM, którzy w tym roku mogą się pochwalić zawrotną, 68-proc. stopą zwrotu. Tuż za ich plecami znaleźli się eksperci z BM Banku Millennium, których tegoroczne inwestycje zwiększyły wartość portfela o prawie 67 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z BM BNP Paribas Bank Polska, którzy zwiększyli stan posiadania o 39 proc.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele ekspertów mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 37,8 proc. To wynik aż o 12 pkt proc. lepszy od WIG-u, który w tym samym okresie zyskał 25,8 proc.

DM BDM

Wypadają z portfela:

ATM Grupa | Zmiana struktury portfela.

Medicalgorithmics, Novavis Group, Tauron | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

Miraculum | Dostrzegamy inicjatywy mające poprawić zarówno dynamikę przychodów, jak i wyniki spółki. Zwracamy również uwagę na zakupy akcji przez osoby z władz Miraculum.

Quercus TFI | Nasz obecny top pick z obszaru sektora usług finansowych na GPW, zwracamy uwagę, że odczuwalna poprawa koniunktury na GPW sprzyja spółce, liczymy na mocne odczyty wyników, które pokaże Quercus, zwracamy też uwagę na obecne, wciąż bardzo niskie wskaźniki rynkowe.

Selena | Liczymy na poprawę marż producentów materiałów budowlanych w II półroczu i zwracamy uwagę, że Selena to jeden z najtańszych wskaźnikowo tematów z działu materiałów budowlanych na GPW z bardzo dużą ekspozycją na rynki zagraniczne.

Skarbiec Holding | Odczuwalna poprawa koniunktury na GPW sprzyja wynikom branży funduszy inwestycyjnych.

BM BNP Paribas Bank Polska

Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na sierpień.

Millennium DM

Wypadają z portfela:

Dadelo, iFirma, Raibow Tours | Realizacja zysków.

Wittchen | Przebudowa portfela.

Wchodzą do portfela:

BioMaxima | Generująca przychody i zyski spółka z atrakcyjnej branży biotechnologicznej, co nie jest w niej częste. Do tego kończąca właśnie proces rozbudowy mocy wytwórczych, a efekty skali powinny być widoczne dość szybko, co przełoży się na niższe wskaźniki relacji ceny rynkowej do zysków.

Kino Polska | Spółka zapowiada zwiększenie synergii z podmiotami z Grupy Canal+, co wynikać ma ze wzrostu liczby produkcji dla pośrednio głównego akcjonariusza. Dodatkowo, ostatnio zwiększone zaangażowanie Canal+ przy jednoczesnym odejściu wieloletniego prezesa zarządu mogą sugerować, że nadchodzi czas na wezwanie do sprzedaży akcji. To wszystko przy wskaźniku cena do zysku wynoszącym 6,0.

Photon Energy | Spółka dynamicznie rozwija własne projekty fotowoltaiczne, zdywersyfikowane geograficznie w regionie Europy Wschodnio-Południowej. Szybko rosnące przychody przełożą się na wzrost rentowności i w efekcie na uatrakcyjnienie wyceny.

Toya | Mimo kilku kwartałów spowolnienia w budownictwie i remontach spółka generuje solidne wyniki, przekładające się na wskaźnik cena do zysku w wysokości 7,5. Pierwsze jaskółki ożywienia, jak wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi, powinny przełożyć się na wzrost wyceny spółki.

DM Banku BPS

Wypadają z portfela:

Neuca, Onde, Pekao, PKP Cargo | Zmiana na spółki o lepszych perspektywach.

Wchodzą do portfela:

¶ KGHM | Oczekujemy poprawy popytu na surowce, co będzie wspierać notowania koncernu.

Boryszew | Spodziewamy się dobrych wyników, szczególnie w segmencie automotive.

PKN Orlen | Korzystne otoczenie makroekonomiczne w naszej ocenie przełoży się na lepsze od prognoz wyniki za II kwartał 2023 r.

Noble Securities

Wypadają z portfela:

Asseco SEE, XTB | Zmiana struktury portfela.

Inter Cars, Wielton | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

CCC | Dostrzegamy potencjał do poprawy wyników i sentymentu do spółki po pozyskaniu kapitału.

CD Projekt | Za spółką przemawiają bliska premiera dodatku do „Cyberpunka” i zmniejszanie shortów.

Cyfrowy Polsat | Beneficjent obniżek stopy procentowej w Polsce.

PlayWay | Poprawa sentymentu do silnie przecenionych spółek gamingowych z dobrymi fundamentami i płacących dywidendy.

JSW | Negatywne czynniki są już uwzględnione w cenie. Wskaźnik C/Z na 2024–2025 rzędu 5–7x.

DM XTB

Wypadają z portfela:

Airtifex Mundi | Wobec rozwoju na szerszym rynku akcji zdecydowaliśmy się zamknąć pozycję. Obecnie widzimy większy potencjał w innych spółkach, które mogą potencjalnie zapewnić wyższą stopę zwrotu w nadchodzących miesiącach oraz po wynikach kwartalnych, które właśnie się rozpoczynają.

Brak nowych spółek w portfelu na sierpień.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z warszawskiej giełdy wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca.

Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy.jim

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji