Małe spółki okazały się bardziej odporne na wstrząsy

W lutym nie wszystkie spółki spełniły pokładane w nich nadzieje, co znalazło odzwierciedlenie w mocno zróżnicowanych wynikach portfeli. Czy typy na kolejny miesiąc okażą się trafione?

Publikacja: 02.03.2023 21:00

Małe spółki okazały się bardziej odporne na wstrząsy

Foto: Adobestock

W lutym portfele ekspertów w dziedzinie analizy fundamentów spółek poradziły sobie ze zmiennym szczęściem. Warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji w tym okresie nie były bowiem specjalnie sprzyjające. Na warszawską giełdę zawitała korekta, zabierając część wypracowanych w styczniu zysków. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom trwający sezon publikacji raportów wynikowych za IV kwartał i cały 2022 rok, który obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne zaskoczenia, co zatrzęsło notowaniami niejednej spółki. To wszystko przełożyło się na roszady w portfelach na marzec.

Małe spółki bardziej odporne na zawirowania

Kluczem do wypracowania zysków w lutym był duży udział w portfelach małych i średnich spółek. Okazały się one bardziej odporne niż duże na zawirowania na rynkach akcji, gdy dotarło do inwestorów, że czołowe banki centralne nie są zainteresowane zbyt szybkim odchodzeniem od dalszego zaostrzania polityki pieniężnej, na co jeszcze do niedawna mocno liczono, co oznacza kontynuację podwyżek stóp procentowych. Lepsze od oczekiwań dane napływające z gospodarek utwierdziły rynki w przekonaniu, że walka z inflacją może być dłużej kontynuowana bez obaw o recesję.

Oliwy do ognia na warszawskim parkiecie dolała opinia rzecznika TSUE w sprawie kredytów frankowych, która przełożyła się na negatywne nastawienie inwestorów do krajowego sektora bankowego, choć rynek już wcześniej zdradzał swoje obawy. Negatywne emocje podkręciły agencje ratingowe, których zdaniem wydana opinia może oznaczać wzrost presji na obniżenie ratingów niektórych banków.

Typy na marzec

Strategia ograniczania ekspozycji na największe spółki okazała się trafiona w minionym miesiącu, gdy pogorszenie globalnych nastrojów najmocniej dało się we znaki posiadaczom akcji spółek z WIG20. Typujący nadal się tego trzymają, szukając okazji przede wszystkim na szerokim rynku. W perspektywie marca jedną z nich upatrują w akcjach Ciechu. Ma to związek z zapowiedzią ogłoszenia wezwania przez KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments i oczekiwaniami, że oferta 49 zł za papier zostanie podniesiona. Z takiego założenia wychodzi też rynek, stąd kurs Ciechu oscyluje wyraźnie powyżej ceny z wezwania.

– Cena z wezwania może nie zawierać odpowiedniej premii dla akcjonariuszy, oczekujemy podwyższenia oferty – argumentują swój wybór analitycy DM Banku BPS. Co ciekawe, nieco inaczej do tematu podeszli analitycy BM BNP Paribas, którzy znaleźli się na tyle w komfortowej sytuacji, że walory Ciechu posiadali jeszcze przed informacją o wezwaniu i skokiem notowań w reakcji na nią. W takich okolicznościach decyzja o pozbyciu się spółki z portfela nie powinna specjalnie dziwić.

W gronie faworytów nadal są producenci i dystrybutorzy gier wideo. Przemawiają za nimi dość niskie wyceny będące efektem przeceny z lat 2021–2022, która m.in. spowodowała wzrost zainteresowania przejęciami w tej branży.

W tym roku szykuje się kilka ciekawych premier i dodatków do tytułów już będących na rynku. Z uwagi na dużą zmienność wyników finansowych w tej branży typujący podchodzą selektywnie do spółek. W portfelach na marzec znalazło się miejsce dla walorów 11 bit studios i Huuuge.

Do łask wróciły też walory wybranych banków, których notowania ostatnio radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Na celowniku typujących znalazły się Handlowy i mBank. W przypadku tego pierwszego

wskazywanymi atutami są silne fundamenty i niskie zaangażowanie w kredyty frankowe. Z kolei mBank to typ pod oczekiwane korekcyjne odbicie sektora w związku z materializacją czynnika ryzyka w postaci wydania w lutym opinii TSUE w sprawie kredytów frankowych.

Wyniki i dywidendy w centrum uwagi

Ważnym argumentem za wyborem spółek były tradycyjnie pozytywne oczekiwania co do wyników finansowych.

W trwającym sezonie publikacji wyników za IV kwartał i cały 2022 rok (tylko część spółek do tej pory je przedstawiła) pojawiło się całkiem sporo firm, które zanotowały poprawę i wypadły powyżej oczekiwań ekspertów. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli m.in. Delko, Pepco czy Handlowego. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm.

Uwagę przykuły też dywidendy. W ostatnim czasie spółki zaczęły przedstawiać swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. Warto zauważyć, że dla wielu firm był to bardzo udany rok pod względem wypracowanych zysków. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może stanowić dodatkowy, solidny argument dla inwestorów.

Luty mniej udany niż styczeń, ale na plusie

Analizując wyniki lutego, uczestnicy rywalizacji portfeli fundamentalnych po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zostawiając wyraźnie w tyle szeroki rynek. Średni wynik z wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł w minionym miesiącu nieco ponad 2,2 proc., podczas gdy WIG, z którym porównujemy rezultaty, znalazł się 1,8 proc. na minusie. Lutowy wynik okazał się również lepszy niż portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w czwartkowym „Parkiecie”. Eksperci od analizy wykresów osiągnęli stopę zwrotu na poziomie 0,5 proc.

W lutym swój stan posiadania poprawiły cztery spośród sześciu biur maklerskich. Pozostali uczestnicy rywalizacji zakończyli miesiąc pod kreską. Najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM BDM. Luty zamknęli prawie 8-proc. dodatnią stopą zwrotu, dając jasny przekaz, że po triumfie w ostatniej edycji portfeli chcą się także liczyć w walce o zwycięstwo w tegorocznej rywalizacji. Wyprzedzili ekspertów z BM Banku Millennium i BM BNP Paribas, których lutowe inwestycje przyniosły zysk na poziomie odpowiednio 6,2 proc. i 5,1 proc.

Po dwóch miesiącach tegorocznej rywalizacji z rynkiem dodatnią stopą wzrostu z inwestycji mogą się pochwalić niemal wszystkie biura maklerskie. Na pozycji lidera umocnili się analitycy DM Banku BPS – od początku roku ich stopa zwrotu to prawie 22 proc.

Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których portfel jest 19,6 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji są analitycy z BM Banku Millennium – ich portfel powiększył się o 16,5 proc.

Łącznie od początku tego roku portfele naszych ekspertów mają dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie 8 proc., w czym duży udział rewelacyjnego stycznia.

Wypracowany wynik jest aż o 8,4 pkt proc. lepszy od dorobku wskaźnika WIG, który w tym samym czasie zyskał jedynie 4,7 proc.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Lubawa, Mostostal Zabrze | Realizacja zysków.

Tauron | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Agora | Spółka po kilku latach perturbacji według nas w 2023 roku ma szansę na stopniową odbudowę wartości. Dobrze oceniamy przejęcie kontroli nad Eurozetem.

Ciech | Liczymy na podniesienie ceny w wezwaniu KI Chemistry.

Huuuge | Tania spółka. Czekamy na ustalenie ceny skupu akcji własnych (po zakończeniu przeglądu opcji strategicznych).

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Ailleron, Medicalgorithmics | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

Delko | Świetne wyniki finansowe i wycena mniejsza niż pięciokrotność zysku.

Enter Air | Po miesiącu spółka wraca do portfela z tymi samymi argumentami – masowy powrót turystyki zagranicznej przyniesie rekordowo dobre wyniki spółki.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Ciech | Realizacja zysku z uwagi na utrzymywanie się ceny powyżej tej z ogłoszonego wezwania.

Wchodzą do portfela:

Votum | Wykorzystujemy ostatnią korektę kursu w celu dodania waloru do portfela, oczekujemy, że opinia Rzecznika Generalnego TSUE powinna przełożyć się na zwiększenie zainteresowania kredytobiorców pozywaniem banków i dodatkowo sprawia, że frankowicze nie będą zainteresowani bankowymi propozycjami ugodowymi. Daje to pozytywną perspektywę wyników na 2023 rok.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

CD Projekt, JSW | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

Asseco South Eastern Europe | Wiarygodny zarząd i szansa na multiplikowanie sprawdzonego modelu biznesowego na kolejnych rynkach (np. Egipt).

XTB | Silna akwizycja klientów w styczniu br., beneficjent wysokiej zmienności na rynkach finansowych, atrakcyjny wskaźnik C/Z’23 = 6,6x i wysoka oczekiwana stopa tegorocznej dywidendy na poziomie 15 proc.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Brand24 | Realizacja zysków.

Celon Pharma, OT Logistics, Polimex-Mostostal | Chwilowo wyczerpany potencjał wzrostu kursu.

Miraculum | Rynek nie zauważa potencjału spółki, brak obrotów.

Protektor | Narastające zagrożenie Rosji, zakład produkcyjny spółki zlokalizowany w Mołdawii nie został jeszcze zreplikowany.

Wchodzą do portfela:

11 bit studios | Spodziewamy się wzrostów z uwagi na oczekiwania związane z rozpoczęciem kampanii promocyjnej gry: „Thaumaturge” będącej największym dotychczasowym projektem spółki.

Ciech | Cena z wezwania może nie zawierać odpowiedniej premii dla akcjonariuszy, oczekujemy podwyższenia oferty.

Handlowy | Atutem banku są silne fundamenty i niskie zaangażowanie w kredyty CHF, oczekujemy wzrostów sektora bankowego.

Pepco | Oczekujemy dobrych wyników w sprzyjającym dla firmy otoczeniu - kryterium ceny może mieć istotne znaczenie w najbliższym czasie dla jej klientów, dynamiczny rozwój spółki wzmaga oczekiwania na dalszy wzrost sprzedaży.

GG Parkiet

Wypadają z portfela:

Grupa Azoty | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

mBank | Materializacja czynnika ryzyka w postaci wydania przez Rzecznika Generalnego TSUE opinii w sprawie tzw. kredytów frankowych sprzyja odbiciu korekcyjnemu notowań banku.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy wypłacane przez spółki. jim

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty