Przed miesiącem wystartowała jedenasta już edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu”. Do rywalizacji w 2023 roku przystąpiło siedem domów maklerskich. Ich zadaniem jest typowanie spółek z mocnymi fundamentami, które zapewnią ich portfelom jak najlepszą stopę zwrotu. Po pierwszym miesiącu eksperci biorący udział w rywalizacji mogą mieć powody do zadowolenia, rozpoczynając 2023 rok efektownymi stopami zwrotu. To w dużej mierze zasługa mniejszych spółek, które w ostatnich tygodniach pozytywnie wyróżniały się na tle rynku. Dało się jednak zauważyć zmianę nastawienia inwestorów, którzy coraz łaskawszym okiem spoglądali na akcje giełdowych „maluchów”, pozwalając wielu z nich wypracować efektowne stopy zwrotu. Równocześnie nieco w tyle zostały największe spółki, które w drugiej połowie stycznia weszły w korektę.
Spółki na luty
Wytypowane przed miesiącem spółki w większości przypadków nie zawiodły uczestników naszej gry, wypracowując solidne stopy zwrotu. A ponieważ zwycięskiego składu się nie zmienia, to w lutym do istotnych roszad w składach portfeli nie doszło. Eksperci wychodzą z założenia, że dobra passa ich spółek w tym miesiącu będzie kontynuowana. Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one z chęci zrealizowania przez ekspertów części zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Ich miejsce zajęły nowe, tańsze i w ocenie samych typujących bardziej obiecujące walory. Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć wśród typujących spadek zaufania do największych spółek. Widać, że po noworocznej fali zwyżek wielu małych spółek i słabszym zachowaniu przedstawicielu indeksu WIG20 niektórzy z nich zmienili taktykę, zwiększając zaangażowanie w akcje mniejszych firm. W dalszym ciągu trzymają w portfelach walory takich tuzów, jak PKN Orlen czy CD Projekt, ale równocześnie szerokim łukiem omijając takie sektory, jak banki, gdzie jednym z istotnych ryzyk, które wypłynęło w ostatnich tygodniach, jest perspektywa wydłużenia wakacji kredytowych, co oznaczałoby dla sektora dodatkowe, istotne koszty. Dlatego eksperci swojej szansy szukają na szerokim rynku akcji, który prezentuje się atrakcyjniej niż segment dużych firm. W przypadku wielu spółek, które wpadły w oko naszym ekspertom, kluczowe znaczenie miał rozpoczęty właśnie sezon publikacji raportów za IV kwartał i cały 2022 rok (zdecydowana większość spółek jest przed ich publikacją). Mimo coraz bardziej wymagającego otoczenia, nie brakuje spółek, które mogą się pochwalić rosnącymi biznesami, notując efektowną poprawę wyników finansowych, i to głównie wśród nich eksperci szukali okazji. Dlatego wśród zgłoszonych propozycji na luty nie mogło zabraknąć miejsca dla takich spółek, jak Ailleron, Arctic Paper, CD Projekt Mostostal Zabrze, PKP Cargo czy Torpol.
Branże na celowniku
Jedną z mocniej preferowanych branż nadal są producenci i dystrybutorzy gier wideo. Przemawiają za nimi dość niskie wyceny będące efektem przeceny z lat 2021–2022, która m.in. spowodowała wzrost zainteresowania przejęciami w tej branży. W tym roku szykuje się kilka ciekawych premier i dodatków do tytułów już będących na rynku. Z uwagi na dużą zmienność wyników finansowych w tej branży typujący podchodzą selektywnie do spółek. W perspektywie lutego zwiększyli swoje zaangażowanie w walory CD Projektu, który według oczekiwań analityków ma za sobą bardzo udany pod względem wyników IV kwartał 2022 r. wspieranych przede wszystkim bardzo dobrą sprzedażą gry „Cyberpunk 2077”.
W gronie faworytów na luty znalazły się także spółki budowlane. W tym gronie nie brakuje firm odpornych na rynkowe zawirowania, w których wynikach nie widać oznak spowolnienia. Szczególnie poszukiwane są spółki ze stabilną sytuacją gotówkową, realizujące rentowne kontrakty i mogące pochwalić się dużym portfelem zleceń. Do nich można zaliczyć specjalizującą się w budowie linii kolejowych grupę Torpol, której akcje zanim weszły w styczniową korektę, cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów, co wyniosło jego notowania na nowe rekordowe poziomy.