Portfele wykorzystały marcowe odbicie na giełdzie

Eksperci z biur maklerskich biorący udział w typowaniach spółek do portfeli fundamentalnych bardzo szybko odnaleźli się w nowej, wojennej rzeczywistości, o czym mogą świadczyć wyniki ich marcowych inwestycji.

Publikacja: 03.04.2022 21:00

Portfele wykorzystały marcowe odbicie na giełdzie

Foto: Adobestock

Choć tegoroczne miesiące były bardzo burzliwe dla posiadaczy akcji to bilans pierwszego kwartału wypada pozytywnie dla uczestników rywalizacji portfeli fundamentalnych. Straty z lutowej przeceny, wywołanej rosyjską inwazją na Ukrainę, już w marcu sprawnie udało się odrobić. Duża w tym zasługa poprawy nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Główne indeksy odrobiły straty i wróciły do poziomów tuż sprzed wybuchu wojny. Wciąż im jednak trochę brakuje do poziomów z początku roku.

Typy na kwiecień

Wytypowane na początku marca spółki nie zawiodły uczestników naszej gry. A ponieważ zwycięskiego składu się nie zmienia, to w kwietniu do istotnych roszad w składach portfeli nie doszło. Eksperci wychodzą z założenia, że dobra passa ich spółek w tym miesiącu będzie kontynuowana. Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one z chęci zrealizowania przez ekspertów części zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Dlatego z ich składu wypadły akcje firm, które już pozwoliły całkiem sporo zarobić. Ich miejsce zajęły nowe i bardziej obiecujące spółki.

Na które eksperci stawiają w kwietniu? Można wyodrębnić dwa różne podejścia. Podczas gdy jedni próbują się podłączyć pod zwyżki spółek, które stały się beneficjentami nowej, wojennej rzeczywistości, inni szukają okazji wśród firm, które w niewielkim stopniu skorzystały w marcowego odbicia, przez co ich wyceny pozostały na atrakcyjnych poziomach.

W kwietniowych portfelach znalazło się nieco więcej miejsca na papiery banków, które ostatnio wyraźnie zostały w tyle i nie zdołały jeszcze odrobić strat wywołanych wybuchem wojny, ale eksperci widzą dobre perspektywy sektora w obliczu nadchodzących kolejnych podwyżek stóp procentowych. – Spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp. W naszej ocenie oczekiwania dotyczące podwyżki nie są jeszcze zawarte w notowaniach banków. Banki są także wciąż wyceniane poniżej wartości sprzed inwazji Rosji na Ukrainę – uzasadniają eksperci DM Banku BPS.

Na celowniku typujących znalazły się również spółki związane z branżą stalową, jak Bowim, Stalprofil czy Stalprodukt. Należą one do największych beneficjentów wzrostu cen na rynkach surowcowych, w tym przypadku stali. Przedsiębiorstwa z tej branży generalnie mają za sobą bardzo udany rok pod względem wyników, a tegoroczne zawirowania na rynku stali wywołane wojną mogą przedłużyć wynikowe żniwa branży.

Czytaj więcej

Małe, defensywne spółki na celowniku analityków

W kręgu zainteresowań typujących znalazły się również spółki z branży chemicznej. Za sprawą rosnących cen sody do łask wrócił Ciech. Z kolei rosnące ceny nawozów stanowią główny argument przemawiający za inwestycją w akcje Grupy Azoty. Warto zauważyć, że notowania tych spółek już w marcu mocno zwyżkowały, ale zdaniem typujących ich dobre perspektywy na 2022 rok nie zostały jeszcze w pełni zdyskontowane przez rynek.

Do grona kwietniowych faworytów dołączyły również spółki covidowe, jak Mercator Medical czy Voxel. Ma to związek z wzbierającą falą infekcji w Chinach, której skutkiem są lokalne lockdowny. Powrót pandemii może zwiększyć zainteresowanie produktami wymienionych firm, co oczywiście będzie miało pozytywne przełożenie na ich sprzedaż.

Pozytywnie w dalszym ciągu jest postrzegany XTB, który nadal może liczyć na zainteresowanie inwestorów. Broker jest jednym z największych beneficjentów wzrostu rynkowej zmienności wywołanej pandemią. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów sprzyjają poprawie wyników tej firmy. – Pozytywnie postrzegamy potencjał wyników spółki z uwagi na wysoki przyrost liczby nowych klientów oraz rosnącą zmienność na rynkach w ostatnich miesiącach – wyjaśniają analitycy BM BNP Paribas.

Wyniki i dywidendy pod lupą typujących

Ważnym argumentem za wyborem spółek były tradycyjnie pozytywne oczekiwania co do wyników finansowych.

W trwającym sezonie publikacji wyników za IV kwartał i cały 2021 rok (większość emitentów już je przedstawiła) pojawiło się całkiem sporo firm, które zanotowały mocną poprawę i wypadły powyżej oczekiwań ekspertów. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli m.in. Ciechu, Grodna, Stalproduktu czy Voxelu. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm.

Uwagę zwróciły też dywidendy. W ostatnim czasie wiele spółek przedstawiło swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. Ten sezon wynikowy zapowiada się bardzo obiecująco, ponieważ w 2021 roku spółki znacząco podbiły swoje zyski. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może stanowić mocny argument dla inwestorów.

Marcowe odbicie w wynikach portfeli

Biura maklerskie biorące udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych w zakończonym niedawno miesiącu wykorzystały sprzyjającą koniunkturę, wypracowując efektowne zyski. Eksperci mieli ułatwione zadanie, ponieważ w minionym miesiącu akcje zdecydowanej większości spółek z warszawskiego parkietu efektownie zdrożały, odreagowując lutową przecenę. Co więcej, dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały do rzadkości. Zwyżkom przewodziły spółki węglowe, na które część naszych ekspertów postawiła przed miesiącem.

Uśredniony marcowy wynik z wszystkich portfeli wyniósł 16,6 proc., podczas gdy WIG zyskał nieco ponad 6 proc. Efektowny wynik okazał się jednak nieco słabszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w sobotnim „Parkiecie". Eksperci od analizy wykresów kursów akcji wykazali się bowiem 18-proc. zyskiem.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM BDM. Ich marcowe inwestycje przyniosły ponad 25-proc. stopę zwrotu, zostawiając minimalnie w tyle Millennium DM i Noble Securities, które zwiększyły stan posiadania odpowiednio o 23,9 i 22,6 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, choć wszystkim udało się pokonać rynek.

Po I kwartale na prowadzeniu wciąż utrzymują się analitycy Millennium DM. Po odrobieniu strat ich portfel jest już o ponad 21 proc. grubszy niż na starcie tegorocznej rywalizacji. Wyprzedzają ekspertów Noble Securities, których portfel jest ponad 13 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji są analitycy z DM BDM – ich portfel powiększył się o 11,5 proc. Trzy portfele wciąż są pod kreską, ale dzięki marcowemu odbiciu udało się im odrobić znaczną część strat.

Łącznie od początku roku wszystkie fundamentalne portfele mają dodatnią średnią stopę zwrotu na poziomie 4,7 proc. To wynik wyraźnie lepszy niż indeksu WIG, który w tym samym czasie zniżkował o ponad 6 proc.

Parkiet

DM BDM

Wypadają z portfela:

¶ Artifex Mundi, Ten Square Games| Zmiana struktury portfela.

¶ Bogdanka, ZE PAK | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Bowim, Stalprofil | Silny wzrost cen stali o ok. 150 proc., bardzo niska wycena (wskaźniki C/Z'22 = 2-4x) i potencjalna dwucyfrowa dywidenda z zysku za rekordowy 2021 rok.

¶ Elektrotim | Umowa z KGSG za 270 mln zł i wzrost portfela zleceń o ponad 70 proc. Beneficjent inwestycji w sieci energetyczne i wojsko (20 proc. portfela stanowią zamówienia wojska/MON).

¶ Voxel | Rekordowe wyniki finansowe za IV kwartał 2021 r., niska wycena i potencjalny nawrót pandemii (sytuacja epidemiczna w Chinach plus kryzys humanitarny).

Parkiet

Haitong Bank

Wypadają z portfela:

¶ Famur, LPP, Mo-BRUK, R22 | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Grupa Azoty | Wysokie ceny nawozów powinny wspierać wyniki finansowe.

¶ Bumech | Wysoki popyt na węgiel powinien wspierać wyniki finansowe.

Parkiet

BM BNP Paribas

Wypadają z portfela:

¶ Alumetal | Realizacja zysków. Wchodzą do portfela:

¶ Stalprodukt | Spółka korzysta z rosnących cen stali i cynku z uwagi na ograniczenia podaży tych metali w ostatnich miesiącach, co było już widoczne w wynikach za IV kwartał 2021 r., a tym bardziej przełoży się na rezultaty w 2022 r.

¶ XTB | Pozytywnie postrzegamy potencjał wyników spółki z uwagi na wysoki przyrost liczby nowych klientów oraz rosną- cą zmienność na rynkach w ostatnich miesiącach.

Parkiet

Millennium DM

Wypadają z portfela:

¶ Benefit Systems, Dadelo, PGNiG | Przebudowa portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Ciech | Bardzo dobre wyniki. Do tego przenoszenie wyższych kosztów na ceny sody i przewaga popytu na sodę nad jej podażą na światowym rynku zapowiadają udany rok.

¶ Grodno | Świetne wyniki, niesłabnące dynamiki sprzedaży wspierane utrzymującą się dobrą koniunkturą w branży budowlano-montażowej.

¶ Lotos | Wysoka zmienność cen ropy pozwala utrzymywać wysokie marże, a to zapowiada dobre wyniki.

Parkiet

DM Banku BPS

Wypadają z portfela:

¶ Allegro, JSW, Dom Development | Zamiana na atrakcyjniej- sze propozycje.

Wchodzą do portfela:

¶ BNP Paribas, ING BSK, Santander BP | Spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych. W naszej ocenie oczekiwania dotyczące podwyżki nie są jeszcze zawarte w notowaniach banków. Banki te są także wciąż wyceniane poniżej wartości sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

¶ CD Projekt | Dobre wyniki za IV kw. wspierane osłabionym kursem złotego do dolara. Prawdopodobieństwo pojawienia się nowych rekomendacji uwzględniających nową sagę gier. Szansa na ponowne zmierzenie się z poziomem 200 zł.

¶ Polimex-Mostostal, Unibep | Potencjalni beneficjenci od- mrożenia środków w KPO.

Parkiet

Noble Securities

Wypadają z portfela:

¶ Enea, JSW, PGNiG, Tauron, XTB | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Asseco Poland | Wojna w Ukrainie zwiększa świadomość i popyt na usługi cyber security; DY'22 3,85%, P/E '22 13,3; osłabienie PLN vs. USD wspiera wyniki spółki.

¶ Mercator Medical | Wyzwania Chin dotyczące pandemii sprzyjają Top Glove i spółce, kapitalizacja na 790 mln zł vs. dług netto na minus 530,7 mln zł na koniec IV kwartału.

¶ PZU | Wskaźnik C/Z'22 = 9,6, stopa oczekiwanej dywidendy (DY'22) 7,85 proc., wysokie rentowności obligacji to szansa na wzrost długoterminowej rentowności portfela.

¶ R22 | Zakładany wzrost przychodów w kolejnych latach implikujący wzrost zysku o ponad 50 proc. (2024 vs. 2022).

¶ Voxel | Po bardzo dobrym 2021 r. inwestorzy obawiają się słabszego 2022 r., co zostało uwzględnione w notowaniach i tworzy przestrzeń do zaskoczenia.

Parkiet

DM TMS Brokers

Do portfela wchodzi dodatkowo:

¶ Elektrotim | Obecnie wskaźnik C/Z = 6,76, a przedstawiciele spółki po wygraniu przez nią kontraktu na wybudowanie na granicy Polski i Białorusi bariery elektronicznej sugerują możliwość podwojenia wyników w 2022 r.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z domów maklerskich biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy, które wypłacają spółki.jim

 

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji