W marcu błyszczały akcje spółek związanych z surowcami. Analitycy nie odpuszczają i w kwietniu w wielu przypadkach trzymają się strategii.

Udany miesiąc

Rynek surowców jest rozgrzany do czerwoności. Po pierwsze, bodźcem do zwyżek cen towarów na świecie były obostrzenia związane z pandemią i zaburzenia w dostawach. W ostatnich tygodniach jest to wojna wypowiedziana Ukrainie przez Rosję. Inwestorzy szczególnie mocno śledzą notowania ropy naftowej, a co chwilę pojawiają się prognozy zakładające zwyżki do 150 dolarów za baryłkę. Pod koniec tygodnia ropa wyraźnie zniżkowała dzięki uwolnieniu rezerw surowca przez USA. W piątek za baryłkę płacono nawet poniżej 100 dolarów.

Na krajowym rynku jednym z głównych tematów inwestycyjnych w marcu były firmy węglowe, co również ma związek z sytuacją Ukrainy oraz potencjalnym ograniczeniem tempa transformacji energetycznej w Polsce. Gwiazdami portfela technicznego w zeszłym miesiącu były Jastrzębska Spółka Węglowa oraz LB Bogdanka. Na pierwszą z nich postawił Michał Pietrzyca z DM BOŚ, zaś na drugą Piotr Kaźmierkiewicz z BM Pekao. Obaj zyskali po ponad 40 proc. Silną propozycją okazał się także Cognor wskazany przez Piotra Zająca z CMC Markets, a także Tauron, który znalazł się w portfelu technicznym Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities. Średni wynik portfela technicznego sięgnął w marcu około 18 proc., czyli znacznie więcej od indeksu szerokiego rynku.

Pobór w trzeciej linii

W marcu w portfelu nie brakowało przedsiębiorstw związanych z rynkiem surowców, energetyką oraz przemysłowych, a więc bardziej defensywnych sektorów gospodarki. Poza wspomnianymi JSW, Bogdanką czy Tauronem, analitycy stawiali na KGHM i PGNiG, a także handlową Grupę Pepco. Modniejsze branże reprezentował jedynie CD Projekt.

GG Parkiet

W kwietniu relacja między spółkami tzw. starej ekonomii a technologicznymi zmienia się niewiele, a wybrane przez analityków firmy znów mają wiele wspólnego z surowcami. Ciekawym przykładem jest Mennica Skarbowa, zajmująca się sprzedażą metali szlachetnych. Zainteresowanie tego typu produktami ostatnio, w związku z wojną, mocno wzrosło. Dla części osób taki zakup może być też próbą ochrony przed inflacją. Rzeczywiście w relacji do złotego złoto umocniło się od początku tego roku o blisko 10 proc. Z drugiej strony wobec dolara zwyżka sięga jedynie 5 proc., co w obliczu najwyższej od kilkudziesięciu lat inflacji w USA jest wynikiem skromnym.

Wspomniana Mennica reprezentuje rynek NewConnect. Analitycy tym razem chętnie sięgają po spółki o niższej kapitalizacji. Aż pięć na osiem kwietniowych typów pochodzi z sWIG80. W tym dwaj analitycy postawili na tę samą spółkę – Stalprodukt, producenta wyrobów ze stali. Już marzec dla Stalproduktu był bardzo dobry – cena akcji wzrosła o 23 proc., a zwyżka od początku roku to 31 proc. Kwiecień zaczął się również optymistycznie. Niewiele przed końcem piątkowej sesji walory tej firmy zyskiwały ponad 3 proc.

Co do innych firm związanych z surowcami, w kwietniowych propozycjach jest JSW, której kurs od początku roku wzrósł już o około 120 proc. Na węglową spółkę ponownie stawia Pietrzyca.

Do portfela wskazane zostały też: Stalexport Autostrady i Trakcja. W nieco szerszym horyzoncie czasowym obie spółki nie wzbudzają jak na razie większego zainteresowania inwestorów. W okresie ostatnich 12 miesięcy kursy ich akcji poruszają się raczej w trendzie bocznym, a zmiana ceny od początku roku oscyluje wokół zera.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

GG Parkiet

Jedyną spółką reprezentującą WIG20 w kwietniowym portfelu technicznym jest Allegro. W ostatnich tygodniach kurs spółki odreagował część spadków, natomiast od początku roku przecena nadal sięga około 9 proc. Na handlową firmę postawił Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Jak wskazuje, poważnym oporem może być poziom 44 zł. Pod koniec piątkowej sesji akcje Allegro kosztowały 35,3 zł.

Indeksy na zakręcie

Jakie perspektywy mają akcje w kwietniu? – Zarówno warszawskie, jak i amerykańskie indeksy znalazły się w kluczowym miejscu. S&P 500 po silnym spadku z czwartku wszedł do strefy neutralnej pomiędzy poziomami 4595 pkt – potwierdzającym kontynuację wzrostów – a 4455 pkt, którego pokonanie oznaczałoby powrót spadków – komentuje Przemysław Smoliński, analitym DM PKO BP.

Z kolei WIG20 silnie zniżkował po wykonaniu ruchu powrotnego do przełamanego, średnioterminowego wsparcia w okolicach 2200 pkt. – Dopóki pozostaje poniżej niego, w średnim horyzoncie czasowym cały czas brak sygnałów trwałego odwrócenia tendencji na wzrostową i mogą powrócić wcześniejsze spadki. Ich potwierdzeniem byłoby jednak dopiero zejście indeksu poniżej 2045 pkt – podkreśla Smoliński.

Michał Pietrzyca DM BOŚ

Jastrzębska Spółka Węglowa

Handel akcjami JSW znajduje się pod wpływem silnego impulsu fundamentalnego, który pozwala na wywindowanie notowań. Niemniej według ujęcia analizy technicznej doszło w poprzednim miesiącu do wybicia górą z konsolidacji około 33,35–58,56 zł i to przy historycznie najwyższej miesięcznej aktywności. Według ujęcia Fibonacciego kurs ma zatem otwartą drogę w stronę znanego oporu 96,77 zł, natomiast złamanie tej bariery powinno otworzyć przestrzeń do osiągnięcia ATH w okolicy 261,8 proc. zniesienia zewnętrznego poprzedniej fali hossy, tj. w rejonie 150,55 zł. Zależności na szybkich oscylatorach wykazują przesilenie wzrostowe, które ma niezbędny impet do dalszej gry na północ. Zwłaszcza że w ostatnich dniach bykom udało się potwierdzić istotne wsparcie 73,80 zł. Tym samym dynamiczny ruch cen pozwala na złamanie najbliższej linii oporu 79,44 zł. W długofalowym ujęciu JSW rysuje formację „W", stąd prawe ramię powinno co najmniej wypaść w okolicy 117,60–120,00 zł. Nie zapominajmy jednak, że przy 85,59 zł przebiega linia trendu spadkowego i dopiero jej przebicie mogłoby zwiększyć tempo pozytywnych zmian kursu.

Bartosz Sawicki Cinkciarz.pl

Allegro.eu

Kurs akcji Allegro w giełdowej panice po rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie sforsował trwale bariery 25 zł i zbudował krótkoterminowy podwójny dołek. Choć jego zasięg wypadający przy 40 zł został już w większości zrealizowany, to są przesłanki, że wzrostowy potencjał nie został wyczerpany poprzez marcowe odbicie. Notowania jednocześnie zawróciły bowiem przy dolnej bandzie szerokiego, długoterminowego kanału spadkowego, w którym poruszają się od ustanowienia szczytów tuż po debiucie. Przebiły także linię średnioterminowego trendu zniżkującego wyznaczanego przez serię szczytów z zakończonego kwartału i powróciły ponad dołki z końcówki ubiegłego roku. Przełamana została także opadająca 55-sesyjna średnia krocząca. Oznacza to, że spadkowa struktura została mocno zachwiana. Scenariuszem bazowym jest dalszy wzrost, a bardzo istotnym oporem okazać mogą się okolice 44 zł, w których zbiegają się styczniowy szczyt oraz poziom 38,2-proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej od ubiegłorocznego szczytu.

Piotr Kaźmierkiewicz BM Pekao

Stalprodukt

Kluczową zmianą techniczną, do jakiej doszło w ostatnim czasie, jest wybicie górą z szerokiej średnioterminowej konsolidacji, w której kurs znajdował się przez mniej więcej pół roku. Ważny jest przy tym styl wybicia. Odreagowanie ze wsparcia (dolnego ograniczenia) było nie tylko dynamiczne, ale przede wszystkim uwiarygodnione zostało rozkładem obrotów (ich wzrost wskazuje na akumulacyjny charakter ruchu). Aktualnie realizowana jest korekta w formie ruchu powrotnego do przebitego górnego ograniczenia (najbliższe wsparcie), które w optymalnym dla posiadaczy akcji wariancie powinno zostać obronione. Sugeruje to forma schłodzenia, która na gasnących obrotach przybrała kształt chorągiewki (zwykle zapowiada to kontynuację głównego impulsu). Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja w układzie tygodniowym, gdzie czteroelementowa korekta wysokiej białej świecy z początku marca wyraźnie kontrastuje rozmiarem (płytkością), co podkreśla że dominacja popytu na ten moment jest bezdyskusyjna.

Artur Wizner DM BPS

Trakcja PRKiI

Notowania Trakcji od marca ubiegłego roku znajdują się w trendzie spadkowym, którego dołek najprawdopodobniej został ukształtowany 24 lutego na poziomie 1,31 zł. Formacja młota, która pojawiła się tego dnia, dała początek ruchowi wzrostowemu w kierunku górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym kurs akcji przebywał od września 2021 r. Na sesji 29 marca nastąpiło wybicie jego górnego ograniczenia poparte okazałymi obrotami, co świadczy o jakości tego ruchu. Potencjał do wzrostu, jaki w ten sposób notowania sobie otworzyły, mierzony szerokością kanału, wypada na poziomie 2,18 zł. Jest to jednocześnie poziom 38,2-proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej od marca 2021 r. Po drodze znajduje się jednak średnia 200-sesyjna, która będzie pierwszym testem wiarygodności tego ruchu wzrostowego. Fundamentalnie Trakcja ma szansę być beneficjentem uruchomienia środków z KPO, co byłoby silnym impulsem wzrostowym.

Piotr Zając CMC Markets

Mennica Skarbowa

Tym razem stawiam na spółkę z NewConnect. Jest to swego rodzaju ekspozycja na rynek złota. Zakładam, że z uwagi na wciąż napiętą sytuację geopolityczną popyt na kruszec się utrzyma, windując jego kurs powyżej 2000 dolarów za uncję, co powinno wspierać także notowania Mennicy. Zwłaszcza że na wykresie nie brakuje pozytywnych sygnałów. Cena porusza się w spokojnym trendzie wzrostowym, respektując średnie kroczące z 50 i 200 sesji. W pierwszej połowie marca doszło do korekty, co schłodziło rynek (oscylatory MACD i RSI spadły do stref neutralnych). To daje dobrą bazę do wyjścia na nowe szczyty w kwietniu. Oporem jest 147 zł, a wsparciem 123,5 zł. W razie pogorszenia ogólnych nastrojów i ucieczki kapitału z warszawskiego rynku liczę na to, że Mennica pozostanie relatywnie silniejsza i ewentualne straty będą mniejsze niż większości notowanych podmiotów.

Przemysław Smoliński DM PKO BP

Stalexport Autostrady

Stalexport Autostrady od dziesięciu lat pozostaje w trendzie wzrostowym. Na początku 2018 r. rozpoczął korektę, która zakończyła się dopiero w pierwszej połowie 2020 r., kiedy to większość spółek z warszawskiej giełdy odbiła po spadkach związanych z wybuchem pandemii. Przez kolejne miesiące kurs silnie zwyżkował, ustanawiając w listopadzie 2021 r. wieloletnie maksimum. Następne miesiące przyniosły korekcyjne spadki, zakończone pod koniec lutego bieżącego roku. Od tego czasu kurs zwyżkuje. W drugiej połowie marca pokonał średnioterminową linię trendu spadkowego, a kilka dni później podjął dalszy wzrost po wykonaniu do niej ruchu powrotnego. Tym samym na kolejnych sesjach należy się spodziewać kontynuacji długoterminowego trendu wzrostowego, w ramach którego kurs może sięgnąć, a nawet przełamać, maksimum z końca ubiegłego roku.

Sobiesław Kozłowski Noble Securities

Voxel

Przełamanie trendu spadkowego trwającego od września 2021 r. ma byczą wymowę, którą potwierdza sygnał kupna na STS i rosnący RSI. Aktualnie sprawdzianem determinacji strony popytowej będzie opór na poziomie 42 zł, który jest tworzony przez 23,6-proc. zniesienie spadku od września ubiegłego roku. Jego pokonanie otworzyłoby techniczną przestrzeń pod podejście pod 44,59 zł (38,2 proc. Fibo), a w bardziej pozytywnym scenariuszu pod 46,7 zł. Istotnym wsparciem w ujęciu dziennym jest psychologiczny poziom 40 zł i połowa korpusu z 28 marca. W ujęciu tygodniowym układ techniczny mocno preferuje stronę popytową poprzez sygnał kupna na RSI oraz silne wyprzedanie na STS, jak i odbicie od dolnego ograniczenia trendu wzrostowego formowanego od 2014 r.

Michał Krajczewski BM BNP Paribas

Stalprodukt

Na początku marca kurs akcji wybił się z kilkumiesięcznego, szerokiego trendu bocznego. Obecnie obserwujemy budowę formacji flagi, a notowania Stalproduktu zbliżają się do pokonanego oporu, który stał się wsparciem – znajduje się on przy 320 zł. Wsparcie potwierdza obecność w pobliżu tego poziomu 200-sesyjnej średniej kroczącej. Obrona tej strefy byłaby więc czytelnym sygnałem kontynuacji trendu i wzrostu w kierunku ubiegłorocznych maksimów ponad 400 zł.