To największe spółki okazały się w sierpniu kluczem do wysokich zysków. We wrześniowych portfelach firm z WIG20 jest więcej

Tym razem nasi eksperci wykorzystali sprzyjająca koniunkturę na rynku. Czy spółki wytypowane na wrzesień przełożą się na zyski ich portfeli?

Aktualizacja: 03.09.2017 14:12 Publikacja: 03.09.2017 13:24

To największe spółki okazały się w sierpniu kluczem do wysokich zysków. We wrześniowych portfelach firm z WIG20 jest więcej

Foto: Bloomberg

W drugim miesiącu wakacji warszawska giełda kontynuowała pozytywny trend, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej zabawie. Kontynuacja hossy w segmencie największych spółek przy jednoczesnej słabości mniejszych firm nie pozostała jednak bez wpływu na wyniki. Ci z ekspertów, którzy postawili przed miesiącem na spółki z WIG20, dobrze na tym wyszli. Pozostałe segmenty rynku zostały nieco w tyle, choć i tam nie brakowało okazji do zarobku. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom sezon publikacji raportów za II kwartał, który obfitował w niespodzianki. Nowy miesiąc to jednak czas na zmiany. W portfelach na wrzesień jest sporo nowych propozycji.

Selekcja wśród mniejszych firm

GG Parkiet

Średnie i małe spółki w ostatnich miesiącach głównie zawodziły inwestorów, ale nasi eksperci nie tracą nadziei, że to się w końcu zmieni. Sporo wyselekcjonowanych przez nich firm pochodzi więc z tego właśnie segmentu – spółki notowane na szerokim rynku we wrześniu w dalszym ciągu mają w portfelach przewagę. Warto zauważyć, że przy okazji publikacji wyników za II kwartał część spółek zaliczyła korektę w notowaniach. Nie zawsze jednak miała ona fundamentalne uzasadnienie, co część ekspertów traktuje jako dobrą okazję do zakupów. Jedną z takich okazji może być LiveChat, który w II kwartale zaskoczył rynek nieznacznym spadkiem rentowności. Cały czas jednak marże producenta aplikacji do komunikacji z użytkownikami portali internetowych są na poziomach przekraczających 60 proc., czyli nieosiągalnych dla większości biznesów. W kategoriach polowania na okazje należy też traktować zakup akcji Comarchu i Wirtualnej Polski.

Cześć spółek przekonała do sobie brokerów solidnymi wynikami, dając jednocześnie nadzieję na kontynuację ich poprawy w kolejnych okresach. Jedną z takich firm jest PKP Cargo, które zwróciło uwagę dwóch analityków. – Dwucyfrowy wzrost przewozów będzie sprzyjał kontynuacji szybkiej poprawy wyników – zauważa jeden z nich. Dostrzeżony został też Ciech, co zawdzięcza wynikom nieco lepszym od spodziewanych. Wprawdzie zyski kwartalne chemicznej firmy spadły, ale nieco mniej, niż oczekiwano. W dodatku otoczenie rynkowe zaczyna firmie sprzyjać. Argumentami za zakupem akcji Ciechu wskazywanymi przez analityków są mocny rynek sody i dobre perspektywy na kolejne kwartały. Na zainteresowanie mogą liczyć wybrane spółki finansowe. Uwagę analityków przykuł lider rynku zarządzania wierzytelnościami Kruk i Altus TFI, dynamicznie rozwijający się na rynku funduszy inwestycyjnych. W pierwszym przypadku duże nadzieje wiązane są z zagraniczną ekspansją. Z kolei argumentem za Altusem jest m.in. dobra koniunktura na rynku akcji.

Duże spółki chętniej typowane

Wysokie stopy zwrotu wśród największych spółek zachęciły naszych typujących do poszukiwań także w tym segmencie. Wśród walorów z WIG20 wskazanych do wrześniowych portfeli największym wzięciem cieszył się Alior Bank, na którego postawiło aż trzech brokerów. Jest on jednym z szybciej rozwijających się podmiotów w sektorze i nie posiada ryzykownych kredytów frankowych. Co istotne, typujący wskazują na coraz lepiej widoczne efekty synergii po przejęciu przez Aliora Banku BPH.

Eksperci duże nadzieje pokładają też w KGHM, którego akcje znalazły się w dwóch portfelach na wrzesień. Optymistyczne oczekiwania w tym przypadku mają związek z korzystnym otoczeniem makroekonomicznym i odbiciem cen miedzi na światowych giełdach.

Spośród pozostałych przedstawicieli blue chips w portfelach znalazło się też miejsce dla Asseco Poland, CCC, Cyfrowego Polsatu, Eurocashu, JSW, Orange, Lotosu i Pekao.

Zyskowny sierpień

Eksperci nie do końca wykorzystali sprzyjającą w sierpniu koniunkturę na GPW. Wprawdzie prawie wszystkie portfele zakończyły miesiąc na plusie, ale kolejny raz w tym roku ich średnia stopa zwrotu okazała się nieco słabsza od średniej rynkowej. Wszystkie siedem portfeli dało średni zysk na poziomie 3,3 proc., tymczasem indeks WIG wypracował w sierpniu zwyżkę o 3,8 proc.

Pocieszeniem dla ekspertów od portfeli fundamentalnych może być jednak to, że okazali się lepsi w korespondencyjnym pojedynku z analitykami technicznymi. Ich portfel zarobił jedynie 0,7 proc. (podsumowaliśmy go w piątkowym wydaniu „Parkietu").

Najbardziej zyskowny w sierpniu okazał się portfel analityków Raiffeisena, dając 5,7-proc. stopę zwrotu. Wynik ten eksperci Raiffeisena zawdzięczają właśnie dużym spółkom, które stanowiły istotną cześć ich portfela. Tuż za nimi uplasowali się przedstawiciele DM PKO BP z wynikiem 5,5 proc. W pierwszej trójce znaleźli się też eksperci z Haitong Banku – ich portfel dał 4,7 proc. zysku.

Po ośmiu miesiącach na prowadzeniu utrzymali się analitycy DM BDM. Ich portfel jest już o 70 proc. grubszy niż na starcie tegorocznej rywalizacji. Pozostali uczestnicy zostali w tyle, choć w sierpniu zmniejszyli dystans do lidera. Drugim w kolejności wynikiem mogą się pochwalić eksperci DM PKO BP – po sierpniu są ponad 34 proc. na plusie. Trzecią pozycję utrzymali analitycy Haitong Banku ze stopą zwrotu 27 proc.

Łącznie od początku roku wszystkie portfele dały średni zysk na poziomie 30,2 proc. To wynik lepszy od WIG, który w tym samym czasie zyskał 25,5 proc.

[email protected]

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy z indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wypracowanych wcześniej wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Esotiq| Realizacja zlecenia stop loss (10,69).

- Instal Kraków| Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Esotiq| Ponownie dodajemy spółkę do portfela.

- Tesgas |Zakładamy odbudowę wyników od przełomu III/IV kwartału br. Dostrzegamy jakościową zmianę dla wykonawców w przetargach na budowę gazociągów w Polsce.

- Wasko| Drugi kwartał był kolejnym udanym takim okresem dla spółki. Dlatego patrzymy z optymizmem na wyniki finansowe całego 2017 roku.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alumetal, Asseco BS, Dino Polska, MOL, Pekao | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

JSW | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- 11bit studios | Pozytywnie wyróżniający się producent gier, którego atutem są dopracowane produkty .

- LiveChat | Ostatnią przecenę postrzegamy jako okazję do kupna akcji spółki.

- KGHM | Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne będzie wsparciem dla wyników.

- Pekabex | Wyróżniająca się spółka budowlana.

- PA Nova | Liczymy na wyraźną poprawę wyników.

- Rawlplug | Nasz typ w segmencie spółek przemysłowych.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Wszystkie spółki pozostają w portfelu.|

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Comarch | Oczekujemy mocnej dynamiki wyników w II półroczu 2017 r. Szansą dla spółki jest ożywienie w sektorze publicznym.

- Wirtualna Polska | Naszym zdaniem mieliśmy do czynienia z przereagowaniem kursu, co wynikało z obaw o straty z segmentu TV. Spółka pracuje nad poprawą efektywności reklamy online, co może pozytywnie wpłynąć na jej dynamikę w kolejnych kwartałach. Segment e-commerce rośnie cały czas dynamicznie.

Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CCC, Cyfrowy Polsat, LPP, Medicalgorithmics, PKO BP, Robyg | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

- LPP | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior Bank | Atrakcyjna wycena, brak kredytów frankowych, strategia „cyfrowego buntownika".

- Altus | Niewygórowana wycena, sprzyjające otoczenie biznesowe.

- Asseco Poland | Ostatnią przecenę postrzegamy jako okazję do zakupu.

- JSW (89,89) | Zaskakująco stabilnie rosnące ceny węgla, atrakcyjne wskaźniki C/Z'17 i '18 na poziomie 5,6 i 9,8.

- KGHM (114,9) | Rosnące ceny miedzi – aktualnie powyżej 24 tys. zł za tonę, wskaźnik C/Z '18 na poziomie 8,8.

- PKP Cargo | Zakładamy kontynuację wzrostu wolumenów w II półroczu.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Gekoplast | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior Bank | Pozytywnie wyróżniający się bank na tle całego sektora, wolny od ryzyka związanego z kredytami frankowymi. Zwracamy uwagę na coraz lepiej widoczne efekty synergii po połączeniu z BPH.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Apator, PKP Cargo | Brak potencjału do poprawy notowań w krótkim terminie.

- Gekoplast | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Amica | Oczekujemy dobrych wyników za II kwartał i dalszej ich poprawy w drugiej połowie roku.

- Ciech | Mocny rynek sody, dobre perspektywy na kolejne kwartały.

- Trans Polonia | Dobre wyniki za II kwartał (niska baza), sprzyjające otoczenie rynkowe.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- PA Nova, Prime Car Management | Inne spółki postrzegamy jako atrakcyjniejsze.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior Bank (58) | Wysoka dynamika wyniku uzyskana dzięki sprzyjającej koniunkturze i efektom synergii z przejęcia BPH, akcje są po korekcie z uwagi na wcześniejsze zmiany w zarządzie. - PKP Cargo (56) | Kontynuacja szybkiej poprawy wyników dzięki dwucyfrowemu wzrostowi przewozów.

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji