Przedstawiam w skrócie podstawowe zasady, które należy znać, aby prawidłowo wypełnić zeznanie PIT-38 dedykowane dla opisanych powyżej dochodów.
Skąd wziąć dane
Zasadniczo podstawą do złożenia deklaracji PIT-38 będzie informacja PIT-8C wystawiona i przekazana nam przez instytucję finansową, za pośrednictwem której dokonaliśmy wspomnianych transakcji. Najczęściej taką instytucją jest dom maklerski lub bank wykonujący działalność brokerską lub pośredniczący przy innych transakcjach instrumentami finansowymi. Trzeba jednak pamiętać, że PIT-8C może być wystawiony przez różne inne podmioty, których krąg nie jest ani sprecyzowany, ani ograniczony. Może być też tak, że w szczególnych przypadkach otrzymamy więcej niż jeden PIT-8C i jeśli jesteśmy pewni, że pozyskane informacje nie dotyczą tych samych transakcji, dane w nich zawarte powinniśmy zsumować w jednym zeznaniu rocznym.
Osoby korzystające z usług zagranicznych brokerów nie działających w Polsce muszą ustalić wynik podatkowy z transakcji przeprowadzonych za ich pośrednictwem samodzielnie. Podstawą kalkulacji będzie tu jakakolwiek wystarczająca informacja finansowa, która opisuje zakupy i sprzedaże dokonane w takim przypadku (np. wyciąg czy raport od zagranicznego brokera), zastępująca PIT-8C.
Należy bezwzględnie pamiętać, że brak dokumentów źródłowych formalnie nie zwalnia nas z obowiązku wypełnienia zeznania rocznego. Powinniśmy byś świadomi tego, jakie transakcje w obrębie opisanych we wstępie wykonaliśmy w mijającym roku i jesteśmy odpowiedzialni za ustalenie prawidłowego wyniku podatkowego, który był ich skutkiem.
Znaczenie PIT-8C
Dane, prezentowane w zeznaniu rocznym, nie muszą być zgodne z tym, co zaraportowano nam w PIT-8C. Informacja wystawiana przez instytucję finansową nie musi zawierać kompletu niezbędnych danych (może nie być w niej na przykład wszystkich kosztów, które mamy prawo uwzględnić w zeznaniu), a także może zawierać dane, z którymi się nie zgadzamy. Warto w tym miejscu poruszyć dwie kwestie.