Resorty odpowiedzialne za energetykę krytykują projekt ministerstwa finansów

Realizacja noweli ustawy o podatkach od nieruchomości zwiększy obciążenia spółek Skarbu Państwa o kilkaset mln zł rocznie, może oznaczać wzrost taryf na prąd, podwyżki cen energii i wzrost CPI - ocenia resort aktywów państwowych, opiniując projekt. Krytycznie wypowiada się także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Podatek od zysków kapitałowych przerodził się w rynkowy tasiemiec

Wciąż nie wiadomo, czy i jakie zmiany zajdą w tzw. podatku Belki. Konkretne propozycje podobno mają się pojawić po wakacjach. Czy uszczęśliwią uczestników rynku? Bardzo wątpliwe.

Rozwiązania podatkowe kluczem do rozwoju rynku kapitałowego

Wśród licznych pomysłów na pobudzenie polskiego rynku kapitałowego tylko czasami wymienia się zachęty podatkowe. Tymczasem mogą one stanowić kluczowy element sprzyjający atrakcyjności inwestowania na giełdzie i w fundusze inwestycyjne. Zarówno inwestorzy, jak i emitenci podejmują decyzje, biorąc pod uwagę koszty, a obciążenia podatkowe istotnie wpływają na ich wysokość.

Live ministra Domańskiego. Kiedy 60 tys. kwoty wolnej?

- Premier Tusk zobowiązał mnie do przygotowania planu wprowadzenia 60 tys. zł kwoty wolnej w podatku PIT – poinformował Andrzej Domański, minister finansów. Dodał, że obniżka podatku Belki wejdzie w życie wraz z początkiem 2025 r.

Ceny pójdą w górę

Po dwóch latach przerwy wrócił 5-proc. VAT na większość produktów spożywczych. Mimo akcji największych sieci większość konsumentów oczywiście odczuje tę zmianę w portfelu.

Czy kwota wolna od podatku to obecnie faktycznie tylko 30 tys. zł?

100 dni rządu minęło i jednym z najważniejszych pytań, które pojawiały się w medialnych komentarzach, było „kiedy zostanie spełniona obietnica z kampanii wyborczej dotycząca podwyżki kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł”.

Wraca wyższy VAT na żywność. Taniej u kosmetyczki

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe zostały objęte obniżoną, zerową stawką VAT. Tym samym od poniedziałku stawka VAT na żywność wynosi znowu 5 proc. Usługi branży beauty opodatkowane są natomiast niższą, 8 proc. stawką VAT.

Tusk: kwota wolna 60 tys. będzie faktem, a nie tylko moim marzeniem

W tym roku kwota wolna na poziomie 60 tys. zł nie jest możliwa ze względów finansowych - poinformował premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd nie rezygnuje z tego projektu i w przyszłym roku wróci do niego. Tusk wskazał, że w czasie obecnej kadencji rządu kwota wolna na poziomie 60 tys. zł "będzie faktem".

Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Zerowa stawka VAT do końca marca

Obniżone stawki VAT na żywność mają obowiązywać tylko do końca marca, tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużona – podaje we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Odczujemy to w naszych portfelach.

MF: Zerowa stawka VAT na żywności tylko do końca marca

Tarcza antyinflacyjna w postaci obniżonych stawek VAT nie będzie już przedłużana – wynika z wtorkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Minister finansów: Kwota wolna w podatku Belki

Minister finansów Andrzej Domański przedstawił zarys zmian w podatku Belki. Głównym założeniem jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku.

Tusk: Rozważamy powrót do 5% VAT na żywność i utrzymanie osłon na rynku energii

Rząd pracuje nad możliwością utrzymania działań ochronnych w zakresie cen energii, poinformował premier Donald Tusk. Jednocześnie nie wykluczył przywrócenia stawki VAT na żywność na poziomie 5%.

Przemysław Wierzbicki: Jeszcze trudniejszy system podatkowy

Duża część osób jest nieświadoma i nieprzygotowana na to, że będzie musiała w tym roku zapłacić też podatek od odsetek od obligacji – uważa Przemysław Wierzbicki, wspólnik w kancelarii KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki.

W budżecie zabraknie 10–15 mld zł

Istnieje duże ryzyko, że plan dochodów podatkowych w kasie państwa w 2023 r. nie zostanie wykonany. Jednak deficyt nie musi być przekroczony.

Wyższa kwota wolna od podatku może dać 300 zł miesięcznie więcej

Na podniesionej do 60 tys. zł kwocie wolnej najbardziej skorzystają pracownicy zarabiający w przedziale 7-15 tys. zł brutto. Ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto wzrośnie po 300 zł.

Zniesienie „Belki” ulży gospodarce

Niemal 60 proc. ekonomistów uważa, że zwolnienie części inwestycji z podatku od zysków kapitałowych pobudzi rozwój gospodarki.

Już sześć spółek odprowadza do budżetu państwa ponad 1 mld zł podatku CIT

Rekordowo wysoki podatek dochodowy za miniony rok zapłacił koncern paliwowy Orlen, to niemal 4,4 mld zł – wynika z danych resortu finansów. Na liście największych płatników CIT wciąż dominują spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Kto zapłacił największy CIT za 2022 rok? Państwowe spółki na czele

Orlen SA zasilił budżet państwa kwotą niemal 4,4 mld zł z tytuły CIT za miniony rok. Tym samym stał się pod tym względem niekwestionowanym liderem.