Łatwiejsze rozliczenia podatkowe w XTB

Klienci XTB, którzy inwestują na rynkach zagranicznych, będą mieli ułatwione życie przy rozliczeniu podatkowym z fiskusem.

Podatek od zysków całej energetyki oddala się

Wprowadzenie w Polsce podatku od zysków sektora paliwowego i górniczego, który dotknąłby głównie PKN Orlen i JSW, staje się coraz mniej prawdopodobnie. Nic nie wskazuje na to, aby został on przyjęty jeszcze przed wyborami. Bruksela także nie wywiera presji na rząd.

Podatek od obligacji: Maklerzy obstają przy swoim

Cześć biur maklerskich będzie pobierała podatek od odsetek i dyskonta notowanych obligacji, a część nie. Nie zmienią tego nawet ostatnie wyjaśnienia MF, które twierdzi, że odstąpienie od poboru daniny jest opcją, a nie obowiązkiem pośredników.

Podatkowe prawo, a nie obowiązek

Nie ma przeszkód ku temu, by biura maklerskie pobierały daninę od odsetek i dyskonta obligacji na starych zasadach – twierdzi MF. Wychodzi na to, że część branży pospieszyła się ze zmianami.

Niepotrzebne zamieszanie z daniną od odsetek z obligacji

Dezorientacja – to słowo chyba najlepiej opisuje sytuację w branży finansowej związaną ze sprawą podatku od odsetek i dyskonta od obligacji, którą opisaliśmy w środowym „Parkiecie”. Stanowisko Ministerstwa Finansów sytuacji mocno nie rozjaśnia.

Inwestorzy sami będą musieli zadbać o podatek od odsetek od obligacji

Wielkie zamieszanie w branży maklerskiej, które również w istotny sposób dotyka klientów brokerów. Chodzi o pieniądze, które trzeba oddać fiskusowi. Ostatnie interpretacje podatkowe wskazują, że obowiązek ten spoczywa bezpośrednio na klientach biur.

Ile jeszcze można wycisnąć z uszczelnienia podatków

Potencjał do zmniejszania luki VAT czy CIT wciąż istnieje. Rośnie też skala unikania podatków poprzez ucieczkę w gospodarkę cienia. Ale odzyskiwanie pieniędzy dla budżetu jest coraz trudniejsze.

Przedsiębiorcy muszą po raz pierwszy rozliczyć składki

W 2023 r. po raz pierwszy mamy obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie składek przypomina roczne rozliczenie PIT.

Polacy niechętnie patrzą na sondowane przez MF zmiany w podatku Belki

Kwota wolna od podatku wynosząca 10 tys. zł, ale i wzrost stawki z 19 do 20 proc. – takie propozycja dotyczące zmian w podatku Belki sondowało jeszcze nie tak dawno Ministerstwo Finansów. Badania pokazują jednak, że pomysł ten nie przypadłby do gustu społeczeństwu.

Firmy uciekły w ryczałt

By uniknąć wysokiego wzrostu danin po Polskim Ładzie, wiele osób wybrało ryczałtową formę opodatkowania. Skala tych przesunięć mogła być ogromna.

E-faktury ustrukturyzowane: minął czas planowania, nadszedł czas aktywnego działania

Ze względu na kilkukrotnie przesuwany przez Ministerstwo Finansów termin wprowadzenia obowiązkowych e-faktur bardzo wiele podmiotów wstrzymywało się z rozpoczęciem przygotowań do nowego wymogu i nie podjęło jeszcze żadnych konkretnych działań w tym kierunku.

Podatki zagrożeniem

Polska ma najwyższy odsetek firm widzących w cenach energii, ale też we wzroście podatków, ryzyko dla dalszego działania

Mandaty od fiskusa mocno urosną. Nawet 35 mln zł kary

Solidny wzrost płacy minimalnej oznacza, że maksymalna wysokość grzywny za przestępstwa skarbowe zwiększy się do poziomu 34,5 mln zł.

Podatek od zysków elektroenergetyki na dłużej?

Unijny mechanizm podatku od zysków, który w Polsce płacą tylko spółki elektroenergetyczne, może zostać wydłużony poza termin wyznaczony przez UE.

Rekordowo duży podatek od korporacji

Wpływy z CIT do budżetu państwa w 2022 r. wzrosły aż o 34 proc. rok do roku. Takiej zwyżki nie da się jednak utrzymać w dłuższym okresie – ostrzegają eksperci.

Trwają prace nad podatkiem od nadmiernych zysków. MAP potwierdza

Podatek od nadmiarowych zysków to rozporządzenie UE, a nie polski pomysł. Polska dziś w Europie jest jedynym krajem w UE, który go nie wprowadził w życie – podkreślił Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych. Prace nad podatkiem ma obecnie prowadzić Ministerstwo Finansów, które ma konsultować z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Temat podatku od nadmiarowych zysków znów uderza w giełdę

Większość dużych spółek, w tym te z udziałem Skarbu Państwa, traci dziś na wartości. Taką reakcję inwestorów można powiązać ze słowami Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych.

Rząd zmienia zdanie. Opodatkuje paliwowe i górnicze zyski

Rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, mimo że jeszcze kilka dni temu ten resort oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekonywało, że takie prace się nie toczą. Teraz prace miałoby prowadzić Ministerstwo Finansów. Projekt miałby pojawić się w marcu.