Mało nowych chętnych na przerwę spłaty rat

Kredytobiorcy hipoteczni mogą odetchnąć. Jest szansa, by tzw. rządowe wakacje kredytowe obowiązywały również w przyszłym roku. Na takich zasadach jak w tym. Wszystko w rękach nowego Sejmu.

Publikacja: 29.10.2023 14:54

100 złotych

100 złotych

Foto: Adobe Stock

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Zakłada on zawieszenie spłaty kredytu w przyszłym roku na takich samych warunkach jak w 2023 roku czyli w jednym miesiącu w ciągu każdego kwartału 2024 roku.

Przepisy o tzw. rządowych wakacjach kredytowych weszły w życie pod koniec lipca 2022 roku. Wprowadziły one możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 roku i cztery miesiące w 2023 roku.

Z tego rozwiązania mogły skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 roku.

Od października 2022 roku do lutego 2023 tego roku udział kredytobiorców korzystających z wakacji wynosił 65 proc. - 70 proc.

BIK informował, że do 23 lipca tego roku z ustawowego wstrzymania spłaty skorzystali posiadacze 1,95 mln kredytów mieszkaniowych. Mieli kredyt na kwotę 283 mld zł.

Niektórzy kredytobiorcy złożyli wniosek o zawieszenie spłaty rat w całym dopuszczalnym okresie, czyli w 2022 i w 2023 roku. Inni tylko w części.

Tak było w przypadku pani Agnieszki, zadłużonej w jednym z dużych banków.

Chciała skorzystać z wakacji kredytowych w ub. roku oraz w dwóch pierwszych kwartałach tego roku. Jednak w wakacje czytelniczka się namyśliła i złożyła kolejny wniosek na trzeci i czwarty kwartał.

– Pomimo spełniania warunków bank odrzucał naszą dyspozycję. A mam wysoką ratę i bardzo mi na tym zależało - mówi pani Agnieszka. Złożyła w banku reklamację i czeka na jej rozpatrzenie.

W Credit Agricole ze wszystkich umów objętych tzw. rządowymi wakacjami kredytowymi 82 proc. klientów skorzystało z tej opcji zarówno w 2022, jak i w 2023 roku - 14 proc. skorzystało wyłącznie w 2022 roku, a 4 proc. skorzystało wyłącznie w 2023 roku.

- Część umów została rozliczona w 2022, więc ci kredytobiorcy nie mieli potrzeby korzystać w 2023 roku - uważa Idalia Laskowicz, dyrektor pionu windykacji i zarządzania wierzytelnościami w Credit Agricole.

Dodaje, że wnioski o wakacje kredytowe na kolejny okres przewidziany w ustawie są rozpatrywane zawsze na takich samych zasadach, niezależnie od tego, czy klient składał wniosek na poprzedni okres czy nie.

- Warunki odrzucenia wniosku reguluje ustawa. Wniosek może zostać odrzucony, jeśli nie spełnia warunków formalnych. Są to sytuacje sporadyczne - zapewnia dyr. Laskowicz.

więcej na pieniadze.rp.pl

Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Parkiet PLUS
Złoty – waluta, która przetrwała największe kataklizmy
Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?