Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.03.2025 21:00 Publikacja: 11.02.2023 09:03
fot. r. gardziński
Foto: Robert Gardziński
Jak to się wszystko zaczęło? Gdzie, kiedy i w jakich warunkach zasiano ziarenko dzisiejszego giganta, jakim jest Asseco Poland?
To były początki lat 90. Było nas trzech informatyków. Niewielu wtedy wierzyło, że Polacy są w stanie wyprodukować technologie, które będą w stanie konkurować z rozwiązaniami tworzonymi na Zachodzie. Znaleźliśmy pod Rzeszowem mały bank spółdzielczy, z którym wspólnie napisaliśmy program. Oczywiście z perspektywy czasu, mówiąc żartobliwie, stworzyliśmy program dla głównej księgowej. Byliśmy jednak ambitni i pracowici. Współpraca z tym niewielkim bankiem dała nam ogromną wiedzę i doświadczenie, co z kolei pozwoliło nam zbudować kompleksowy system dla banków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Transformacja cyfrowa napędza biznes informatycznych spółek. Ich portfele zamówień rosną. Perspektywy na 2025 r. wyglądają dobrze, bo hamuje dynamika wynagrodzeń – główny składnik kosztów w tej branży. Na które firmy warto teraz postawić?
Kluczowa jest budowa zaufania, bazująca na rzetelności i przejrzystości – mówi Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland odpowiadający za IR.
To już 11. edycja corocznego badania komunikacji spółek z rynkiem, przygotowanego przez „Parkiet". Większość firm wchodzących w skład WIG30 wypadła podobnie jak rok temu, ale są też duże niespodzianki.
Za nami już 11. edycja rankingu relacji inwestorskich „Parkietu”. Inwestorzy indywidualni oraz instytucjonalni ocenili, jak poszczególne spółki komunikują się z rynkiem. Zeszłoroczni prymusi utrzymali wysokie pozycje. Ale nie brakuje też zaskoczeń – pozytywnych i negatywnych.
Podczas dzisiejszej sesji kurs Asseco zyskuje prawie 2 proc.. Od początku roku urósł o niemal połowę. Czy zaatakuje poziom 140 zł?
Informatyczna grupa miała w zeszłym roku 205 mln zł zysku netto wobec 208 mln zł rok wcześniej. Czy w 2025 r. uda jej się zwiększyć przychody i zyski?
Total Specific Solutions, międzynarodowa grupa informatyczna będzie mieć łącznie prawie jedną czwartą kapitału rzeszowskiej spółki. Jakie ma dalsze plany?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas