Ekscesy golfisty kosztowały inwestorów miliardy dolarów

Akcjonariusze firm, które sponsorowały ikonę golfa, Tigera Woodsa, stracili od 5 do 12 miliardów dolarów. To efekt seksualnych wybryków sportowca, które zostały opisane przez media na całym świecie, wynika z badania kalifornijskiego Uniwersytetu

Publikacja: 30.12.2009 14:34

Akcjonariusze firm, które sponsorowały ikonę golfa, Tigera Woodsa, stracili od 5 do 12 miliardów dol

Akcjonariusze firm, które sponsorowały ikonę golfa, Tigera Woodsa, stracili od 5 do 12 miliardów dolarów

Foto: AFP

- Łączne straty akcjonariuszy są wyższe od zysków, jakie Tiger Woods przyniósłby sponsorom w ciągu kilku dekad – stwierdził Victor Stango, profesor ekonomii i współautor raportu.

Stango i drugi współautor badania, profesor Christopher Knittel, wzięli pod lupę zachowanie rynku akcji w ciągu 13 dni handlowych pomiędzy 27 listopada (wtedy miejsce miał wypadek samochodowy Woodsa, który był początkiem medialnego skandalu) i 17 grudnia (tydzień po tym, jak golfista oficjalnie ogłosił, że kończy swoją karierę).

Badanie polegało na porównaniu zysków każdego ze sponsorów Woodsa z wynikami całego rynku oraz najważniejszego konkurenta danej spółki. Stango i Knittel przebadali również zachowanie powyższych akcji na cztery lata wstecz aby ustalić jak w normalnych warunkach wyglądała ich korelacja zarówno z całym rynkiem, jak i głównymi konkurentami. Zaznaczyli oni, że istnieją oczywiście inne, poza skandalem golfisty, czynniki, które mogły mieć wpływ na kursy akcji.

Badanie uwzględniło osiem spółek: konsultingowej - Accenture, technologiczną - AT&T, producenta rozrywki multimedialnej - Electronic Arts, Procter and Gamble – właściciela marki Gillette, giganta sprzętu sportowego – Nike, producenta napoju Gatorade – PepsiCo, TLC – firmy zajmującej się laserowymi operacjami oczu, oraz magazynu sportowego - Golf Digest.

Wyniki badania wykazały, że skandal z Tigerem Woodsem w roli głównej doprowadził do łącznego obniżenia wartości akcji sponsorujących go spółek o 2,3 proc., czyli około 12 mld dolarów.

„Ponieważ większość firm, które sponsorowały Pana Woodsa są albo duże same w sobie, albo należą do potężnych przedsiębiorstw, ich straty były wyjątkowo rozstrzelone. Piątka najważniejszych sponsorów (Accenture, Nike, Gillette, Electronic Arts i Gatorade) straciły 2-3 proc. ich łącznej rynkowej wyceny, a rdzeń jego sportowych partnerów jak EA, Nike i PepsiCo, stracił ponad 4 proc.” – napisano w raporcie.

Jedyną spółką, której giełdowa wycena nie spadła, był konsultingowy Accenture.

Skandal z udziałem Tigera Woodsa wybuchł 25 listopada, kiedy to brukowiec "National Enquirer" opublikował artykuł, w którym ujawnił romans sportowca z jedna z nowojorskich party-girl. Dwa dni później Woods trafił do szpitala po wypadku samochodowym, jaki miał miejsce pod jego domem, a był w opinii prasy wynikiem awantury z żoną, Elin Nordegren.

Do dziś media doliczyły się kilkunastu kochanek golfisty. Tiger Woods przyznał się do zdrad i oficjalnie przeprosił.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy