Rok 2013 nie sprzyja inwestorom, którzy chcą szybko zarobić na rynku gruntów budowlanych. Raczej trzeba się nastawić na zysk w dłuższej perspektywie – np. 10-letniej.
– Ceny działek budowlanych są wysokie, a mimo braku nabywców właściciele mają wybitną niechęć do obniżania stawek ofertowych – mówi Aleksander Scheller, rzeczoznawca majątkowy, pośrednik w obrocie nieruchomościami, doradca rynku nieruchomości, współwłaściciel firmy Talarczyk i Scheller Nieruchomości. – Inwestor kupujący działkę z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczoną np. pod zabudowę domem jednorodzinnym, nie może liczyć na zysk, bo taką działkę nabywa się po cenie rynkowej. Trochę można jednak zarobić na gruncie z tzw. potencjałem planistycznym. Dobrym przykładem może tu być teren rolny, który w przyszłości ma szansę przeznaczenia pod zabudowę – wyjaśnia ekspert.
Warto też poszukiwać ziemi w pobliżu budowanych lub modernizowanych obwodnic drogowych miast i tras podmiejskich. – Jednak trzeba mieć świadomość, że tylko fachowa analiza pozwoli na wytypowanie takich gruntów. Niezbędne jest również zainwestowanie w podział geodezyjny i uzbrojenie, a lwią częścią zarobku będziemy się musieli podzielić z fiskusem, który zgarnie drakońskie opłaty adiacenckie i planistyczne, podatek dochodowy i podatek VAT – ostrzega Scheller.
Lepiej w kilku miejscach
Marcin Jańczuk, dyrektor w Metrohouse & Partnerzy, mówi, że najbardziej poszukiwane działki budowlane to tereny do 1500 mkw. – Najlepiej szukać ich w gminach sąsiadujących z dużymi miastami, z dobrym dostępem komunikacyjnym, np. blisko stacji podmiejskiej, nie dalej niż 30–40 km od centrum miasta – radzi Marcin Jańczuk. – Jeśli chcemy kupić kilka działek, bezpieczniej jest zdywersyfikować portfel – dodaje.
Ekspert Metrohouse radzi, aby – zanim staniemy do negocjacji ceny wybranego gruntu – przeanalizować potencjał planistyczny działki, czyli sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, strategię rozwoju gminy, dokładnie przeanalizować potencjał wzrostu cen. Liczy się dostęp do mediów, utwardzonej drogi, sąsiedztwo, okoliczna infrastruktura, to czy okolica jest zurbanizowana.