Rekordzista z zeszłego roku – Strategia Agresywna BRE WM, która zarobiła wtedy prawie 40 proc. – w I kw. była niecałe 8 proc. pod kreską. – Obecna słabość wschodzących rynków akcji względem dojrzałych jest naprawdę rażąca – przyznaje Dominik Gaworecki, zarządzający Strategią Agresywną. – W słabej już grupie emerging markets, Polska wypada dodatkowo nie najlepiej. Inwestorzy dyskontują obawy o przyszłą rolę OFE na rynku kapitałowym. – Niepewność jest dla nich gorsza nawet od negatywnych „konkretów". Rynki nie lubią żyć w oczekiwaniu na kluczowe z ich perspektywy decyzje polityczne – mówi Gaworecki.
Reszta roku należy do „misiów"
Początek roku był dobry szczególnie dla małych i średnich spółek – na fali ubiegłorocznych wysokich stóp zwrotu do funduszy inwestycyjnych zaczęły płynąć pieniądze, bezpośrednio inwestorzy indywidualni również zainteresowali się rynkiem akcji. – Warto zauważyć, że w I kwartale dość mocne były duże spółki z indeksu mWIG40 – te, w których OFE są znaczącymi akcjonariuszami – mówi Gaworecki.
Co pokażą kolejne kwartały? – Jeżeli rzeczywiście do końca maja rząd przedstawi konkrety w sprawie OFE, możemy zaobserwować odbicie na dużych spółkach, które moim zdaniem nie będzie jednak długotrwałe. Najlepsze perspektywy mają małe spółki. Ten segment naszej giełdy powinien w najbliższych kwartałach przynosić satysfakcjonujące stopy zwrotu. Historycznie cykle obniżek stóp procentowych miały bardzo pozytywne przełożenie na zachowanie GPW, a osiągane w takich okresach zyski na akcjach małych i średnich spółek osiągały poziomy nawet trzycyfrowe.
Dlaczego? – Niskie stopy procentowe sprawiają, że spada atrakcyjność alternatywnych do akcji inwestycji, czyli lokat bankowych. Poprawia się też sytuacja spółek z wysoką dźwignią finansową (niższe koszty finansowania), a także rośnie siła nabywcza konsumentów – wskazuje Gaworecki. W modelach wycen spółek (np. w modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych) zastosowanie niższych stóp dyskontowych powoduje wzrost wartości akcji.
Dzięki relatywnej sile „misiów" strategia Dynamiczne Spółki – Portfel Małych i Średnich Spółek z oferty domu maklerskiego Efix, zarobiła w okresie styczeń-marzec prawie 3 proc. To najlepszy wynik inwestycji na giełdzie.