Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najłatwiej na biuro wynająć mieszkania na najniższych piętrach budynków na osiedlach.
Choć firmy częściej szukają miejsca na swoją siedzibę w biurowcach, to i tak wynajem mieszkania jako biura może być bardziej opłacalny od wynajmu na cele mieszkaniowe. Jak wyliczają przedstawiciele agencji nieruchomości Ober-Haus, w zależności od lokalu, jego właściciel może liczyć na 5–15 proc. zwrotu ceny zakupu w skali roku. Duże zyski przyniosą zwłaszcza lokale parterowe, do których dodatkowo można zrobić bezpośrednie, niezależne wejście z ulicy. – Należy jednak pamiętać, że zrobieniem biura w mieszkaniu zainteresowani są głównie najemcy, którzy poszukują tańszych rozwiązań niż lokal w biurowcu. Zatem decydując się na biuro w lokalu mieszkalnym, chcą płacić taki czynsz jak za mieszkanie. Ponadto zmiana sposobu użytkowania lokum z mieszkalnego na biuro oznacza zmianę opodatkowania, z podatku od lokali mieszkalnych na wielokrotnie wyższy podatek od lokali biurowych. Co więcej, takie M musiałoby być położone w centrum miasta, w zadbanym budynku z dobrze utrzymaną elewacją, klatką schodową, najlepiej zapewniając dobrą ekspozycję i możliwość reklamy – wylicza Paweł Grabowski, pośrednik z Ober-Haus. – Najwyższe stopy zwrotu uzyskamy w przypadku mieszkań parterowych, które można przekształcić w lokale handlowe – zaznacza.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.