Uhonorowano ich w ten sposób za badania dotyczące zachowań cen aktywów takich jak akcje, obligacje czy nieruchomości.
Robert Shiller powszechnie był już od dłuższego czasu typowany jako laureat ekonomicznego Nobla. Ten specjalista od ekonomii behawioralnej zyskał sławę w 1981 r. swoimi badaniami dotyczącymi racjonalności zachowań inwestorów giełdowych. Wykazał wówczas, że w długim terminie ceny akcji są dużo bardziej zmienne niż wielkość dywidend. Wykazał, że zmienność ta jest większa niż można by oczekiwać po racjonalnie zachowujących się inwestorach.
Podważył więc hipotezę efektywnego rynku mówiącą, że ceny akcji zawsze w pełni odzwierciedlają dostępne informacje na temat tych papierów. Dalsze badania Shillera wykazały, że decyzje inwestorów giełdowych są bardzo często podejmowane pod wpływem emocji a nie racjonalnej kalkulacji. Shiller jest współtwórcą indeksu amerykańskich cen domów S&P/Case-Shiller. Przewidział pęknięcie bańki na rynku nieruchomości w USA, a w 2007 r. ostrzegł przed paniką finansową związaną z załamaniem rynku hipotecznego.
- Wielokrotnie mówiono mi, że zdobędę ekonomicznego Nobla, ale zawsze dyskontowałem te przewidywania, gdyż uważałem, że jest tyle osób, które bardziej ode mnie zasługują na tę nagrodę - przyznał Shiller.
Lars Peter Hansen, jest znany głównie jako twórca techniki ekonometrycznej znanej jako generalizowana metoda ruchów (GMM), używanej do analizowania modeli ekonomicznych. Za pomocą tej metody analizował on m.in. badania Shillera dotyczące racjonalności rynków. Obiektem jego badań są również powiązania między rynkami finansowymi a gospodarką realną.