Podczas gdy w Chinach gaz pozyskiwany z węgla od lat jest stosowany do produkcji nawozów i innych chemikaliów, w Polsce wciąż nie doczekaliśmy się podobnej komercyjnej instalacji. Jeszcze w latach 2008–2009 polskie firmy prześcigały się w projektach dotyczących zgazowania węgla, ale ostatecznie okazały się one zbyt drogie. Dziś, gdy śląskie kopalnie węgla znajdują się w poważnym kryzysie, a polityka klimatyczna Unii Europejskiej jednoznacznie zmierza w kierunku dekarbonizacji, czyste technologie węglowe znowu wracają do łask. Eksperci przekonują, że nowoczesne metody przetwarzania węgla i wykorzystanie go nie tylko do celów energetycznych to jedyny sposób na utrzymanie krajowego popytu na ten surowiec w kolejnych dziesięcioleciach.