Reklama

Polskie firmy chcą pozyskiwać gaz z węgla

W kraju powstaje coraz więcej tego typu projektów. Jednak na komercyjne zgazowanie czarnego paliwa trzeba jeszcze poczekać.
Polskie firmy chcą pozyskiwać gaz z węgla

Foto: Archiwum

Podczas gdy w Chinach gaz pozyskiwany z węgla od lat jest stosowany do produkcji nawozów i innych chemikaliów, w Polsce wciąż nie doczekaliśmy się podobnej komercyjnej instalacji. Jeszcze w latach 2008–2009 polskie firmy prześcigały się w projektach dotyczących zgazowania węgla, ale ostatecznie okazały się one zbyt drogie. Dziś, gdy śląskie kopalnie węgla znajdują się w poważnym kryzysie, a polityka klimatyczna Unii Europejskiej jednoznacznie zmierza w kierunku dekarbonizacji, czyste technologie węglowe znowu wracają do łask. Eksperci przekonują, że nowoczesne metody przetwarzania węgla i wykorzystanie go nie tylko do celów energetycznych to jedyny sposób na utrzymanie krajowego popytu na ten surowiec w kolejnych dziesięcioleciach.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama