Giełdowe spółki zajmujące się poszukiwaniami oraz wydobyciem ropy i gazu planują w długim terminie mocno zwiększyć produkcję obu surowców. W związku z tym, że w kraju możliwości realizacji tego celu są dość ograniczone, mogą większy nacisk położyć na rozwój działalności zagranicznej. Na razie do ewentualnych akwizycji podchodzą dość ostrożnie. Inna sprawa, że i ofert jeszcze nie ma na rynku zbyt dużo.
Trzy regiony
W tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce wydać na w poszukiwania i wydobycie surowców w kraju i zagranicą około 1,9 mld zł. Z tej kwoty najwięcej pieniędzy, bo 0,8 mld zł, zostanie przeznaczonych na wiercenia. Łącznie mają być wykonane 33 otwory, w tym 15 eksploatacyjnych. – Plan jest realizowany zgodnie z harmonogramem. W tej chwili do końca roku do wykonania zostało 21 odwiertów – informuje Dorota Gajewska, rzecznik PGNiG. Dodaje, że trwają też prace nad zagospodarowaniem odwiertów pozytywnych, czyli takich, w których stwierdzono występowanie ropy i gazu. Ponadto PGNiG zamierza w kraju kontynuować poszukiwania ropy i gazu w łupkach. W tym roku chce m.in. wykonać trzy odwierty horyzontalne i przeprowadzić w nich tzw. zabiegi szczelinowania. Wszystkie planowane są na Pomorzu.
Spółka cały czas dużą aktywnością wykazuje się w Norwegii. W trakcie wiercenia znajduje się odwiert eksploatacyjny w okolicach złoża Gina Krog, którego celem jest zwiększenie udokumentowanych zasobów ropy i gazu będących w posiadaniu grupy PGNiG. Trwają też analizy mające skutkować podjęciem decyzji inwestycyjnej na złożu Snadd znajdującym się blisko eksploatowanego już przez spółkę złoża Skarv.
W Pakistanie PGNiG planuje w tym roku wykonanie odwiertu Rehman 2 i rozpoczęcie prac przy odwiercie Rehman 3 oraz wykonanie prac sejsmicznych na posiadanych koncesjach.
PGNiG szacuje, że w tym roku grupie uda się zrealizować wydobycie gazu na poziomie 4,5 mld m sześc. oraz ropy naftowej w wysokości 1,27 mln ton. Gdyby zrealizowano te plany, wydobycie błękitnego paliwa byłoby identyczne jak rok temu, a ropy zwyżkowałoby o ponad 5 proc.