Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.06.2015 11:00 Publikacja: 24.06.2015 11:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Od co najmniej kilku tygodni zawieszone są notowania akcji sześciu spółek. Powodem jest nieprzekazywanie przez nie w terminie raportów okresowych. Ostatnio decyzje o zawieszeniu notowań podjęto na początku czerwca. Wówczas Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie żądanie podjęcia takich kroków wobec Petrolinvestu, Alterco, Cash Flow, Mewy, MSX Resources oraz PBO Anioła. Komisja przypomniała, że raporty okresowe są dla giełdowych inwestorów kluczowym źródłem informacji finansowych o spółkach notowanych na rynku regulowanym. Na przekazanie sprawozdań rocznych firmy miały maksymalnie cztery miesiące od dnia zakończenia roku obrotowego, a kwartalnych – 45 dni od dnia zakończenia kwartału obrotowego. Powodów, dla których nie opublikowano raportów okresowych, jest co najmniej tyle, ile zawieszonych spółek. Ich przedstawiciele niechętnie jednak na ten temat udzielają informacji. Spośród firm, których akcje są zawieszone, odpowiedzi na pytania „Parkietu", dotyczące m.in. tego, co już zrobiono, aby brakujące sprawozdania przygotować i opublikować oraz kiedy mogą one ujrzeć światło dzienne, udzieliła tylko... jedna spółka. Niestety i w tym przypadku pozyskane odpowiedzi trudno uznać za satysfakcjonujące, gdyż ograniczono się w nich do zacytowania fragmentu komunikatu giełdowego sprzed kilku tygodni.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas