Niezłe stopy zwrotu strategii asset management w pierwszym półroczu kontrastują ze słabymi wynikami osiągniętymi w samym II kwartale. Choć nie brakuje portfeli, które zarówno w perspektywie półrocza, jak i kwartału wypracowały zysk, regułą w tym roku jest dobry pierwszy kwartał, słaby drugi.
Nieliczni wygrali z korektą
W grupie strategii inwestujących na giełdach na wyróżnienie zasługują: trzy propozycje z oferty mWealth Management – Strategia Agresywna, Strategia Akcyjna i Strategia Agresywna Małych i Średnich Spółek, Strategia Akcyjna Quercus TFI oraz Dynamiczne Spółki EFIX DM. Te portfele jako jedyne inwestujące na warszawskiej giełdzie mogą się pochwalić dodatnią stopą zwrotu w spadkowym II kwartale i w efekcie najlepszymi wynikami od początku roku (szczegóły w tabeli).
Nie inaczej było w obrębie portfeli obligacji. Zaledwie osiem z 20 strategii dłużnych oraz rynku pieniężnego stawiło czoła wiosennej korekcie na rynku długu – rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła z nieco ponad 2 proc. do ponad 3,5 proc., chroniąc oszczędności inwestorów przed stratami. Wśród nich były najlepsze również w skali całego półrocza: Stabilny Portfel Aktywów mWealth Management oraz Strategia Obligacji BPH TFI.
Akcje dadzą jeszcze zarobić w tym roku
Co przyniosą kolejne miesiące? To pytanie zadaliśmy – inaczej niż zazwyczaj – zarządzającym, którzy, przynajmniej na razie, wpisali się w rynkowy trend (przeważnie o komentarze prosimy najlepszych lub najsłabszych zarządzających w danym okresie).
– Nie najlepsze wyniki krótkoterminowe i dobre długoterminowe naszych portfeli z przewagą akcji to efekt konsekwentnej polityki inwestycyjnej opartej na koncentracji na spółkach z Polski. W ostatnim czasie ich notowania, pod wpływem czynników makroekonomicznych, podlegały spadkom. Jednak nadal postrzegamy segment małych i średnich spółek jako atrakcyjny i z potencjałem zysku w dłuższym terminie – przekonuje Jacek Grel, kierownik ds. alokacji aktywów w BZ WBK AM.